TTT.BASKAN.GOV.TR

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın “yeni bir sanal dünya kurulur, bir de orada yerimizi alırız” türünden açıklaması sosyal medyanın en çok konuşulan konusuydu. Bilmeyenler için anımsatalım. Elvan, “www’den çıkar, ttt kurarız” dedi!

Durun, hemen “tey tey tey” diyerek halay çekmeyin. Zira bu işler öyle kolay olmuyor ve twitter yerine AKpitter kurmaya hiç benzemiyor.

Çünkü böyle bir hedefi gerçekleştirmek için, önce tarihinizden şu olayları sileceksiniz:

UZAYA PROTOKOL TARİFESİ

Tarih 18 Aralık 2012. Türkiye, Çin aracılığıyla uzaya Göktürk-2 uydusu fırlatacaktır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu fırlatma işinin bizzat başında olmak istemektedir. ODTÜ’de, bilimin merkezinde konuşlanacak ve Çin uydumuzu fırlatırken o da ekranlardan tadını çıkaracaktır.

Ancak Erdoğan biraz gecikecektir. Bürokratları durumu Çin’e haber verir. Özetle “Başbakanımız biraz gecikecek, siz de oyalanın, uyduyu birkaç dakika geç fırlatırsınız” derler.

Çinliler durumu anlamaz, önce espri yapıldı sanırlar. Zira uzaya uydu fırlatma meselesinde değil dakikalar, saniyeler çok önemlidir. Hesap, kitap yapılır ve tam o zamanda uydu fırlatılır. Öyle “durun protokol geç kaldı, havai fişekleri bekletelim” durumu bu işte olmaz.

AK MEDYA HABERDE UZAY

Neyse, uydumuz neticede fırlatılır.

Ancak Erdoğan’ın bürokratlarının bıraktığı işi, gazetecileri sürdürmektedir.

Anlatalım: ODTÜ’lü öğrenciler, uydu fırlatma töreni nedeniyle üniversitelerine gelen Erdoğan’ı protesto etmektedir. Bu eylem, 6 ay sonra gelecek olan Haziran Halk Hareketi’nin de habercilerinden biridir.

Uzatmayalım, bu protesto, Erdoğan’ın havuz medyasının önemli adreslerinden ATV’de şöyle haber olur: “Göktürk-2 uydusunun fırlatılmasına karşı olan ODTÜ’lüler eylem yaptı.”

Gül’ün tabiriyle söylersek, insan bazen gerçekten hayret ediyor!

JAPON’A MARMARAY BASKISI

Bakın uyduyu geciktirmek için Çin’i arayan bu zihniyet, Marmaray’ı Erdoğan’ın açılış takvimlerine sokabilmek için de Japonları sıkıştırdı.

Bilime, mühendisliğe aykırı bu durum karşısında intiharlar gündeme geldi. Örneğin Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, Marmaray’ın 29 Ekim’e yetişmemesi halinde intihar edeceği sözünü yazıya dökmüş ve çalıştığı heyete imzalatmıştı.

Japon mühendislerin intiharı gündeme gelince ekranlara çıkan Metin Tahan, parmağından akıttığı kanı kağıda döktüğünü belgesiyle göstermişti!

Yani AKP uyduyu geciktirip, tüneli hızlandırmıştı!

BİLİŞİM ÇAĞINI ORTAÇAĞ KAFASIYLA YÖNETMEK!

Bu anlayıştan örnekleri bu köşeye sıkıştırmak haliyle mümkün değil. Ama bitirirken belirtelim: Rayı değiştirmeden treni hızlandıran da bunlar, tren devrilip insanlar ölünce “Allah’ın taktiri” diyen de…

Ortaçağ kafasıyla bilişim çağında icraat özetle böyle oluyor!

Şimdiki hedefleri de tüm internet sitelerini ttt.baskan.gov.tr sitesine bağlamak!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: