ABD KÜRDİSTAN’A KARŞI MI?

Erdoğan hükümetinin teşvikleriyle özellikle son bir yıldır sürekli Bağdat’a karşı açıklamalar yapan, hatta Irak başkentini yok sayarak Ankara’yla petrol anlaşmaları imzalayan Barzani yönetimi, son olarak “bağımsızlık” mesajı verdi.

Irak Kürdistanı Başkanı Mesud Barzani, Bağdat’ın Ankara-Erbil anlaşmasını uygulatmaması nedeniyle şöyle dedi: “Kürdistan ile merkezi yönetim arasındaki ilişki konfederalizme doğru gidiyor, bir sonraki adım bağımsız Kürt devleti. Bağımsız Kürt devletinin kuruluşunun yaklaştığına eminim.”

KARŞI OLMAK BAŞKA, İNANMAK BAŞKA

Ankara’da hiç tepki çekmeyen bu sözler, Washington’da farklı yorumlandı. ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Irak’ın birliği mesajı verdi: “Irak’ın toprak bütünlüğü korunmalıdır. Federal, demokratik, çoğulcu ve birleşik Irak’a destek vermeye devam ediyoruz. Tüm taraflara da bu amaca yönelik birlikte çalışması çağrısında bulunuyoruz.”

Washington’dan gelen bu açıklama, Türk basınında ABD’nin Kürdistan’a karşı olduğu şeklinde yorumlandı. Hatta bu açıklamayı fırsat bilenler, ABD’nin Kürt devletine en başından beri karşı olduğunu, yayımlanan kimi haritaları paranoyakça bulduklarını, Washington’un Türkiye, Irak, Suriye ve İran’ı bölmeyi en başından beri istemediğini savundular.

Peki, hangisi doğru?

Bakın Jen Psaki’nin açıklaması iyi okunduğunda, aslında ABD’nin Kürt devletine karşı olmadığı, ama bu aşamada Kürt devletine inanmadığı sonucu çıkacaktır. Nitekim bazı gazeteler bu ayrıntıyı önemseyerek, haber başlığını “ABD Kürt devletine inanmıyor” şeklinde verdiler. Zira karşı olmakla inanmak arasında önemli bir fark vardı.

Peki, ABD Kürt devletine neden artık inanmıyordu?

AÇILIM VE KORİDOR OLMADAN BAĞIMSIZLIK OLMAZ

Bu sorunun yanıtına, aslında şu soruya yanıt vererek ulaşabiliriz: Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesi nasıl bağımsızlık ilan edebilir?

20 yıllık pratiğin ve iki Irak savaşının ortaya koyduğu en önemli gerçek şudur: Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığı, birincisi Türkiye’nin güneydoğusu olmadan ve ikincisi Suriye’de bir Kürt Koridoru inşa edilmeden mümkün olmaz!

Batı’ya açılmayan ve yukarıya genişleyemeyen bir yapı, Barzanistan olarak kalmaya mecburdur.

Peki, Türkiye ve Suriye’de durum nedir?

1) Türkiye’de Kürt Açılımı önemli tahribatlar yarattı ama nihayete erdirilemedi. Haziran Halk Hareketi Açılımı sekteye uğrattı. Erdoğan’ın 9 ay boyunca sallanan konumu AKP-PKK ortaklığının yol haritasını ve takvimini öteledi.

2) Ama daha önemlisi Suriye’de bir Kürt Koridoru inşa edilemedi. Şam yönetimi, ABD’nin taşeronları üzerinden yürüttüğü savaşa 3 yıl boyunca iyi direndi ve Rusya ile İran’ın desteğiyle ayakta kaldı.

Durum böyle olunca, ABD de Barzanistan’ı Kürdistan’a dönüştüremedi.

ABD STATÜKODAN YANA

Bakın daha önemlisi şudur: Washington, hem Bağdat’a rağmen yapılan Ankara-Erbil anlaşması konusunda, hem de Barzani’nin Maliki şikâyetleri konusunda takındığı tutumla, önemli bir gerçeği sergilemektedir.

ABD güç erozyonu içindedir; Irak’ta Maliki’ye mecburdur, İran’la masaya oturmak zorundadır ve Suriye’de Rusya’nın Cenevre’sine mahkûmdur!

13 yıl önce 22 ülkenin sınırlarını ve rejimlerini değiştirmeyi önüne görev koyan Beyaz Saray, bugün statükonun korunmasından yanadır. Zira ABD, kendisinin bozacağı ve yeniden yapabileceği durumlarda statükonun yıkılmasından yanadır. Ama kendisi bozamayacaksa, hatta bozulduğunda kendi yararına inşa edemeyecekse, statükonun devamından yanadır. Buna Washington’da “reelpolitika” diyorlar.

İşte ABD’nin Kürdistan’a “inanmaması” bu gerçeklik nedeniyledir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: