ÖZERLİK, KALEKOL’U DURDURMAKTAN GEÇİYOR

Hemen her gün gazetelerde bir özerklik haberi okuyoruz. Kimi gazeteler bir tehdide dikkat çekmek için, kimi ve çoğu gazeteler de özerkliği “normalleştirmek” için yapıyorlar bu haberleri…

PKK liderleri, KCK yöneticileri, BDP eş başkanları özerkliği nasıl inşa edeceklerini aşama aşama anlatıyorlar. Kuşkusuz özerkliğin o aşamaları vardır.

Ancak son tahlilde özerklik, kimin otorite olacağıyla ilgili bir sorundur!

PKK’NİN YENİ İSMİ: BİR GRUP

Günlerdir yaşanan kalekol krizi ve PKK’nin asker kaçırması işte bu nedenle çok önemlidir.

Gelin ne demek istediğimizi anlatabilmek için önce olayları anımsayalım, bir özet yapalım:

1) PKK günlerdir Lice’de halkı da kışkırtarak kalekol yapımını protesto ediyor. Gezi Parkı’nda kitap okuma eylemini bile gazla dağıtan AKP devleti, bu protestolara karşı sert tutum almıyor.

2) PKK son olarak Lice’de 2 uzman çavuşu kaçırarak, kalekol protestosunun dozunu artırdı.

3) Haber örneğin Milliyet’te manşet oldu. Ama şöyle: “Kalekol Pazarlığı” başlıklı manşete göre bir grup, iki askeri kaçırmıştı ve kaçıran grup kalekol inşaatı durdurulursa askerleri bırakacaktı! (Milliyet, 28 Nisan 2014)

Grup kimdi peki? Milliyet neden PKK diyemiyordu? Erdoğan Demirören Başbakan’ın telefonuyla bir daha ağlamamak ve AKP’nin Kürt Açılımı’nı sekteye uğratmamak için kediye kedi demiyor muydu yani?

4) Öte yandan milletvekili ve TBMM’de grubu olan bir partinin Eş Genel başkanı sıfatıyla Selahattin Demirtaş, devletle açıkça pazarlık yapıyordu: Kalekol inşaatları durursa askerler serbest kalacaktı ve inşaatlar sürerse yeni askerler kaçırılacaktı!

AKP’NİN MÜFETTİŞLERİ ASKERİ SUÇLADI

5) Tüm bunlar olurken devlet ne yapıyordu peki? Onu da PKK’nin yayın organı olan Özgür Gündem’den öğreniyoruz: “Halka 317 kurşun” başlıklı manşete göre AKP’nin müfettişleri askerleri suçlamıştı! (Özgür Gündem, 27 Nisan 2014)

Gelin önce olayı anımsayalım. Geçen yıl, 28 Haziran 2013’te yine PKK kalekol protestosu için halkı kışkırtmış ve karakolu basmaya çalışmıştı. Çıkan olaylarda bir genç hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı.

İşte AKP o olayla ilgili soruşturma açtı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri bir rapor hazırladı. Özgür Gündem’in haberine göre raporda “askerlerin aldıkları emir ile göstericilere karşı ateşli silah kullanılmasının hukuka aykırı ve cezai sorumluluk gerektirdiği” saptanmıştı!

Yani neredeyse bir tek “asker karakolu savunmasın, PKK rahatça protesto etsin, bassın, ele geçirsin” demediği kalınmış!

Açık ki, devlet de PKK’nin kalekol baskısına karşı yelkenleri indirmiş durumda!

PKK KOLLUK KUVVETİ OLMAYA BAŞLADI

Peki, bu tablo ne anlama geliyor?

Bir yandan Öcalan AKP’ye “özerklik yasası” çıkar mesajı gönderiyor. Diğer yandan da PKK kalekollara karşı protestolar düzenliyor, taciz atışları yapıyor, baskın düzenliyor, asker kaçırıyor…

Neden? Çünkü kalekol demek, devletin silahlı gücünü bölgede bulundurması demektir, otoritesini kullanması demektir ve egemen olması demektir. Kalekol olmaması ise devletin o bölgede olmaması ve otoritesini PKK’ye bırakması demektir.

Özerklik ancak böyle inşa olur!

Nitekim PKK, son dönemde “buralar benden sorulur” anlamına gelen eylemler yapmaktadır. Yol kesmekte, araçlara ruhsat sormakta, insanlara kimlik kontrolü yapmaktadır. Hatta PKK, uygun bulmadığı mekânları basmakta ve yakmaktadır!

Sonuç olarak AKP’nin Kürt Açılımı ile hem PKK büyümekte, hem bölgede otorite olmaktadır. Güvenlik kuvvetleri ise “aman Açılım’a zarar gelmesin” denilerek etkisizleştirilmektedir.

Bu sarmalı bozmak, Türkiye’nin bekâ sorunudur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: