SOMA MİTİNGİNİN 1 MAYIS’TAN FARKI

Kadıköy’deki Soma mitingi, 25 gün önce Kadıköy’de yapılan 1 Mayıs mitinginden neden zayıftı? Üstelik 1 Mayıs’ta Türk-İş’e bağlı sendikalar, İşçi Partisi, TGB ve bazı kitle örgütleri vaken, Soma Mititngi’nde DİSK, KESK, TMMOB, TTB, CHP ve diğer partiler, sol örgütler, dergi çevreleri de vardı.

ÖRGÜT SAYISI FARKI

Bu soruyu öncelikle kürsüdeki Türk-İş 1. Bölge Başkanı deneyimli sendikacı Faruk Büyükkucak’a sordum. Diğer örgütlerden ziyade kendi durumlarından hareket ederek iki yanıt verdi:

1) 1 Mayıs mitingi için 1 ay öncesinden çalışma yapmıştık. Ama Soma mitingi çağrısını son iki günde yaptık.

2) 1 Mayıs mitingi için Marmara bölgesini harekete geçirdik. Ama Soma mitingi için sadece istanbul’dan çağrı yaptık.

Büyükkucak’a “ya Türk bayrağı olmamasının etkisi” diye sordum. Yanıtı şöyle oldu: “Türk bayrağı taşınmaması doğru değil. Bayrak hepimizin. Bayrağı buraya gelen herkes taşıyabilmeli.”

Faruk Büyükkucak‘ın sıraladığı bu faktörlere, biz de kendi gözlemlerimizi ekleyebiliriz:

BAYRAKSIZ MİTİNG BAŞARISIZ OLUYOR

Miting benim için üç parçalıydı. İlk bölümde, üyesi bulunduğum TMMOB pankartı altında yürüdüm. Alana geldikten sonra ise kürsüye çıkıp, gazetecilik yaptım. Üçüncü bölüm ise eylemin sürdüğü ama işçilerin artık alanı terk etmeye başladığı bölümdü, yani izleyemediğim bölüm.

Dolayısıyla ilk iki bölüme dair gözlemlerimi aktararak, yukarıdaki sorumuza yanıt bulmaya çalışacağım.

1) Bulunduğum TMMOB kortejinde Türk Bayrağı yoktu. Kortejimizde yer alan çocuklu bir ailenin elindeki Türk Bayrağı, alana kadar açılamadı! Bir mühendisin elindeki Türk Bayrağı’nı sarılı tutmak zorunda kalması, yürüyüş boyunca açamaması önemli!

2) Kortejlerin bütünü açısından bakıldığında, Türk Bayrağı’nı bir tek İşçi Partisi ile Türk-Metal taşıyordu. Bayrak, Türk-İş’e bağlı diğer sendikaların kortejinin bütününde değil, ancak tek tük dalgalanıyordu. CHP kortejinde bile Türk Bayrağı yoktu!

TÜRK-İŞ’İN DİSİPLİNİ KÜRSÜDE DEĞİLDİ

3) 1 Mayıs’ta sendikalar sadece yürüyüşte değil, miting alanında da disiplinliydi… Soma mitinginde ise bu disiplin sadece yürüyüşte vardı. Alana giren örgüt, yerine değil, kürsünün önüne yerleşmeye çalıştı. Sol örgütler ve dergi çevreleri, flama reklamı için kürsü önüne yığıldılar.

4) Öyle ki, kürsünden sık sık, “arkadaki işçilerin de görebilmesi için lütfen bayraklarınızı ve pankartlarınızı aşağı indirin” ricası yapıldı! Ancak nafile…

5) Kürsü, görebildiğim kadarıyla DİSK ve KESK yöneticilerinin kontrolündeydi. Türk-İş çok da hevesli görünmüyordu.

Durum böyle olunca, disiplinsizlik arttı ve kürsü hiç dinlenmedi.

APO POSTERLERİ İŞÇİYİ ALANDAN SOĞUTUYOR

6) Miting boyunca dev ekranlardan Soma görüntüleri yayımlandı. Görüntülere eşlik eden ses ise ağıttı.

Kuşkusuz ağıt normaldi, Kürtçe ağıt da normaldi ama ağıtın sürekli Kürtçe olması ve hiç Türkçe ağıt olmaması anormaldi! Soma’da ölen işçilerin tamamı Kürt müydü? Türkçe yakılmış bir ağıt yok muydu?

7) Çok yoğun olmasa da Soma mitinginde Apo posterleri vardı! Zaten birkaç tanesi bile örgütsüz katılımcıyı, halkı alandan soğutmaya yetiyordu!

8) Kürsüden en çok attırılan iki slogan şuydu: “Susma haykır, taşerona başkaldır”, “Soma’nın katili taşeron devleti.”

“Hükümet istifa” demeyi belki de unutmuşlardı! Ancak devlet karşıtlığını kaşıyan bolca slogan, afiş, pankart vardı. Örneğin yüksek bir yerden ekranlara sokulan şu pankart: “Soma’nın katili, Taşeron Cumhuriyeti.” Taşeron Cumhuriyeti lafındaki T ve C harfleri farklı bir renkti ve tıpkı PKK gibi TC göndermesi yapılıyordu!

Özeleştirme yerine taşeronluğu, hükümet yerine devleti ve ülkeyi hedef alan bu yaklaşım hem yanlıştı ama ondan öte siyasal bakımdan kötü niyetliydi!

9) Bu şartlar altında süren mitingde hızla kopmalar başladı. Alanı önce Türk-Metal işçileri, ardından Limter-İş sendikası terketti. Onları İşçi Partisi izledi. O esnada ben de kürsüden inip alana girdim. Sadece kortej halinde değil, işçiler bireysel olarak da sendika pankartlarını bırakıp adım adım alanı terkediyordu.

İşçiler giderken, alana son olarak HDP korteji giriyordu!

APO POSTERLERİ AKP’YE YARIYOR

Bu şartlarda orada kalınıp kalınmaması gerektiği de bir başka konudur ve zamanı gelince tartışırız. Zira “Apo posterlerine” rağmen alanlarda olmak, önümüzdeki süreçte daha da önemli hale gelecektir. Meydanı “Apo posterlerine” teslim etmek, en çok AKP’ye yarayacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
26 Mayıs 2014

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: