ABD’NİN STRATEJİK SAVUNMA CEPHESİ

AKP Hükümeti’nin Irak ve Suriye karşıtı dış politikasını kamuoyuna pazarlayabilmek, kuşkusuz oldukça zor bir iş…

Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la yakın çalışmasının ilk nedeni muhaliflere gizli yardımsa, ikinci nedeni de bu ihtiyaçtır.

AK Medya izlendiğinde MİT kaynaklı haberlerle bunun nasıl yapıldığı görülecektir. Özellikle iki büyük yalana sarılıyorlar:

1) IŞİD’in Esad destekli bir örgüt olduğunu iddia ediyorlar.

2) Ankara ile Erbil yakınlaşmasına Washington’un karşı olduğunu yazarak, Türk kamuoyunun Amerikan karşıtlığına yaslanıyorlar.

Peki, gerçekte durum ne?

PYD: ‘IŞİD, ESAD’A KARŞI EN GÜÇLÜ ÖRGÜT’

Önce IŞİD-Esad ortaklığı iddiasına bakalım.

MİT kaynaklı haberlerde bu iddia şöyle süsleniyor: “Esad, hatta İran IŞİD gibi örgütleri savaşın belli bir aşamasında devreye sokarak, Batı’nın muhaliflere silah yardımı yapmasına engel oldu. Batı IŞİD gibi radikal örgütleri görünce, ‘silahlarımız bunların eline geçiyor’ diyerek sevkiyatı durdurdu.”

Aslında bu kuyruklu yalanı çürütmeye tek başına şu soru bile yeterlidir: Suriye’ye düşmanlık başlamadan önce Suriye’de bir IŞİD tehlikesi var mıydı? Şam Suriye’nin kuzeyinden geri çekilmeye başladıkça bu tür örgütler ortaya çıkmadı mı, etkinlik sağlamadı mı? Bu durumda IŞİD’in esas ortağı Esad mıdır, yoksa Esad’ı devirmeye çalışanlar mı?

Bu yalanı çürüten bir başka olguya daha bakalım:

PKK-PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde ele geçirdiği bölgelerde kurduğu meclisin başkanı Abdulselam Ahmed Türkiye’deydi. BBC’den Rengin Arslan, AKP Hükümeti’nin gözetiminde ÖSO ile görüşmeler yapan Ahmed’le önemli bir söyleşi yaptı.

Ahmed, AKP ve MİT’in aksine IŞİD konusunda şöyle diyor: “Askeri anlamda bugün rejime (Esad’a) karşı en güçlü örgüt IŞİD’dir.” (BBC Türkçe, 21 Haziran 2014)

Konumuz olmadığı için üzerinde durmayacağız ama PYD sözcüsü Ahmed’in şu mesajı da bölgede oynanan oyunları göstermesi bakımından önem kazanıyor: “Rojava (PKK’nin özerlik ilan ettiği bölge) yerine IŞİD olsa savaş Türkiye’ye sıçrar. Rojava’nın yenilmesi Türkiye’nin yenilmesi anlamına gelir.”

ANKARA-ERBİL EKSENİ ABD’NİN ÇIKARINA

Gelelim, AKP’nin Erbil’le ilişkisini Amerikan karşıtlığıyla pazarlama girişimine…

Hep söyledik: Beyaz Saray’dan Ankara-Erbil’in “kaçak petrol” anlaşmasına karşı yapılan itirazlar, stratejik değil, taktikseldi. Zira Ankara-Erbil hattının kurulması, zaten Pentagon’un 40 yıllık “Türkiye himayesinde Kürdistan” planıyla uyumluydu.

Fakat itiraz taktikseldi. Çünkü Irak’ın başında ABD’nin kontrol edemediği, fakat yok sayamayacağı ve birlikte çalışmak zorunda kaldığı Nuri El Maliki vardı. Nitekim IŞİD’in Musul işgalinin bir nedeni de ABD’nin Maliki’yi hizaya sokmaya çalışmasıydı.

Gelelim bu gerçeği teyit eden bir başka röportaja…

Amerika’nın Sesi,  Partilerüstü Politikalar Merkezi Türkiye uzmanı John Hannah ile bir söyleşi yaptı. Hannah orada şöyle diyor: “Ankara’nın Erbil’le yakınlaşması Washington’un çıkarlarıyla örtüşüyor ama Türkiye ve ABD daha fazla koordinasyon içinde olmalı.” (Amerika’nın Sesi, 21 Haziran 2014)

Bakınız John Hannah, Abdülselam Ahmed’in “konumuz dışı ama önemli” dediğimiz Rojava mesajıyla tamamen örtüşen şu açıklamayı da yapıyor: “Kürt bölgesi, Irak’ın diğer bölgelerinde olabilecek en kötü olaylardan Türkiye’yi uzak tutuyor. Kürtler’in güvenliğini sağlamak, onların petrollerini bölgesel piyasalara ulaştırmasını sağlamak, hem ABD’nin hem de Türkiye’nin ortak çıkarı.”

ABD DENGE ARIYOR

Hem PYD sözcüsü Abdülselam Ahmed’in hem de John Hannah’ın tamamen örtüşen açıklamaları, bölgedeki “Amerikan stratejik hattına” işaret ediyor.

Taktik gerekçelerle konumlanışları farklı da olsa, ABD’nin bölgede şöyle bir stratejik cephesi mevcuttur: “AKP, PKK, ÖSO, IŞİD ve benzeri örgütler, Barzani, Allavi, Haşimi, Nuceyfi, İsrail, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün.”

Ancak belirtelim: ABD bu cepheye dayanarak saldırı değil savunma yapıyor; mevzi korumaya, Rusya’yı dengelemeye, İran’ın etkisini zayıflatmaya ve Tahran-Bağdat-Şam eksenine kama sokmaya çalışıyor.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: