ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI NASIL ÖNLENİR?

Türkiye günlerdir, Tayyip Erdoğan ile Ekmeleddin İhsanoğlu seçeneklerine sıkıştırılmış siyasi tabloyu değiştirecek 20 milletvekili arıyor.

Aradığımız 20 milletvekilin özelliklerinin ne olduğunu da bizzat Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı: “Bizi 1930’ların CHP’si ile karıştırmayın!”

Yani?

Yani tanım nettir: Atatürk’ün CHP’si ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun Y-CHP’sini karıştırmayacak 20 milletvekili arıyoruz artık!

İKİ GÖRÜNÜMLÜ TEK ADAY

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli, partilerine rağmen Ekmeleddin İhsanoğlu ismini telaffuz ettiklerinden beri ısrarla karşı çıkıyoruz:

Ekmeleddin İhsanoğlu isminin pratikte Tayyip Erdoğan’a Çankaya yolunu açacağını ve kazansa bile (!) Çankaya’yı siyasal İslamcılığa teslim edeceğini anlatmaya çalışıyoruz.

Zira adaylar aynıdır: Aslı ile kopyasıdır, öfkeli siyasal İslamcı ile sakin siyasal İslamcıdır, Alaylı Yeşil Kuşakçı ile Okullu Yeşil Kuşakçı’dır ve Doğu Perinçek’in ifadesiyle 1. Tayyip ile 2.Tayyip’tir.

Yani iki farklı görüntüsü olan tek adaydır!

Dahası Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, aslında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Haziran Halk Hareketi’ne ihanetidir! Halk bir yıldır Erdoğan’ı sallamış, silkelemiş ve onu yıkılmakla yüz yüze getirmiştir. Ancak Kılıçdaroğlu karşısına Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çıkararak, Erdoğan’a can suyu olmuştur!

Öte yandan Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, Erdoğan’ın muhafazakâr oylarını alabilmek için bulunmuş bir isim de değildir. Bu söylem, projenin sahiplerinin, projeyi CHP ve MHP tabanına yutturabilmesi için uydurulmuştur.

Zira hem seçimler muhafazakârlık zemininde değil vatanseverlik zemininde olmaktadır, hem de birbirine benzeyen iki adaylı seçim dayatması, sistemin tıkanmasıyla ilgilidir.

SİSTEM TIKANDI

ABD’nin Erdoğanlara dayanarak Ortadoğu’yu biçimlendirme projesi çuvalladı. Daha doğrusu ABD çuvalladığı için Erdoğan da çuvalladı.

Öte yandan Erdoğanların 12 yılda ABD’ye ve AB’ye dayanarak inşa ettiği rejim de tıkandı. Öyle ki, Türkiye kabaca ikiye bölündü ve patlamaya hazır bir kazana dönüştü.

Erdoğanlar, Haziran Halk Hareketi’nden bu yana ciddi bir yönetim kriziyle karşı karşıyalar. Hatta çoğu zaman kontrolü de kaybettiler.

Ama sorun şu ki, geçen bir yıl içerisinde bu siyasal boşluğu dolduracak bir kuvvet ortaya çıkamadı.

Aslında bu şartlar, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte Türkiye’nin önüne yeniden Erdoğanlardan kurtulma şansı getirmiştir:

AKP’nin tabanındaki vatansever oyları da alacak güçlü bir isim sadece Çankaya’ya çıkmayacak, aynı zamanda Erdoğanların yokuş aşağı yuvarlanmasını sağlayacak!

KİM TERS KÖŞE OLACAK?

İşte Ekmeleddin İhsanoğlu tam da bu şansla karşıya olduğumuz bir süreçte kulaklara fısıldandı ve sanki bir seçenekmiş gibi CHP ve MHP’ye dayatıldı.

Açık ki bu, sistemin efendilerinin tıkanmış bir sistemi sürdürebilme hamlesidir.

İki “aynı” adayın olduğu bir seçimi, her hâlükârda siyasal İslamcılık kazanmış olacak ve sistem süre kazanacak. Hesap bu!

O nedenle 20 milletvekili sadece Erdoğanların karşısına gerçek bir seçenek çıkarmak için değil, aynı zamanda bu hesabı bozmak ve Türkiye’yi yeniden Cumhuriyet eksenine oturtmak için aranıyor!

Ve emin olun, 20 milletvekili ortaya çıktığında ve Cumhuriyet’in adayını belirlediğinde, Tayyip Erdoğan aday bile olamayacak!

Asıl “ters köşe” nasıl olunurmuş, o zaman görülecek!

Sonuç olarak Türkiye’nin önünde hâlâ Erdoğan’ın adaylığını önleme şansı vardır!

O şansı kullanabilmek için 20 milletvekilini aramayı hep birlikte sürdüreceğiz!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
24 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: