EKMELEDDİN İSMİNİ RICCIARDONE Mİ FISILDADI?

“Tanıdıkça sevilecek” biri olduğu, yani tanınmadığı CHP Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde teyit edilen Ekmeleddin İhsanoğlu ismini Kemal Kılıçdaroğlu’na kim fısıldadı?

Kılıçdaroğlu’nun “çatı aday” arayışı görüntülü parti ve STK ziyaretlerinde bu ismin gündeme bile gelmediğini, yapılan açıklamalardan biliyoruz.

Öte yandan Ekmeleddin İhsanoğlu isminin Kemal Derviş tarafından önerildiği iddiası da, Derviş tarafından yalanlandı. Yalanlamayı, tekrar yalanlanamadığı sürece doğru kabul etmeliyiz.

Ve Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Beykoz Konakları’nın adayı olduğu, yani Aydın Doğan-Hüsamettin Özkan tarafından ortaya atıldığı iddiası da Ayın Doğan tarafından yalanlandı; bunu da doğru kabul ediyoruz.

Peki, bu durumda Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Kılıçdaroğlu’na kim önerdi? CHP’de konuşulmayan, gündeme hiç gelmeyen bu ismi Kılıçdaroğlu rüyasında görmedi ya?

RİCCİ’YLE BAŞ BAŞA 2,5 SAAT

Tarih 22 Ekim 2013.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile bir otel odasında 2,5 saat baş başa görüştü.

Bu teamül dışı baş başa görüşmeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin şu açıklamayı getirdi: “Talep öyle geldi. İkili görüşme talebi olduğundan başkası katılmadı.”

Görüşmenin içeriği açıklanmadı. Bu nedenle esrarengiz görüşme, siyaset tarihine “Kılıçdaroğlu’nun Dolmabahçe’si” diye geçti.

Kulislere yansıyan tek bilgiye göre, 2,5 saat süren bu baş başa görüşmede Ricciardone, Kılıçdaroğlu’nu ABD’yi ziyaret etmeye ikna etmişti.

Kılıçdaroğlu’nun ziyarete ikna olması için 2,5 saate ihtiyaç var mıydı? Bu baş başa 2,5 saat süren görüşmede başka şeyler konuşulmadı mı?

BAYKAL GİTMEDİ, KILIÇDAROĞLU GİTTİ

Neyse, bu baş başa görüşmeden yaklaşık 1,5 ay sonra, Kılıçdaroğlu ABD’yi ziyareti etti.

Bu tablo Ricciardone için büyük başarıydı. Zira ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey çok uğraşmış ama Deniz Baykal’ı bir türlü Washington’u ziyaret etmeye ikna edememişti.

Ancak Ricciardone, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ikna ederek CHP’deki yönelimi değiştirmeyi başarmıştı!

Bu arada anımsatalım: Central Asia-Caucasus Institute & Silk Road Studies Program’ın CIA için hazırladığı Ekim 2008 tarihli Türkiye raporunda 3 senaryo var. 2.’sinin ilgili bölümü şöyle: “Deniz Baykal CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmeye nihayet razı edilince, yerine 2008’de AKP ileri gelenlerinin yolsuzluklarını ortaya çıkarmakla kamuoyunun dikkatini çekmiş olan Kemal Kılıçdaroğlu gelir.

Rapor hazırlandığında, daha Baykal’ın bir kasetle “razı edilmesine” 1,5 yıl vardır!

RİCCİ KILIÇDAROĞLU’NU BÜYÜKELÇİLİĞE ÇAĞIRDI

Uzatmayalım…

Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisinden sonra yine sıradışı bir şey oldu: Ricciardone, hem de 17 Aralık operasyonundan bir gün sonra Kılıçdaroğlu’nu Büyükelçiliğe yemeğe davet etti. CHP Genel Başkanı da daveti kabul edip, ABD Büyükelçiliği’ne yemeğe gitti!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’na göre büyükelçilikte 1 saat 15 dakika süren bu yemek normaldi ve Kılıçdaroğlu yemekte Ricciardone’ye ABD’den memnun ayrıldığını anlatmıştı.

Y-CHP’nin üst düzey yöneticileri bu iki yemeği “normalleştirmeye” çalışsa da normal değildi ve CHP tarihinde “otel odasında” baş başa bir görüşme yoktu.

Türkiye’nin ana muhalefet partisinin liderinin, bir otel odasında bir büyükelçiyle baş başa 2,5 saat görüşmesi, ancak manda rejimlerinde olabilecek bir görüşme şekliydi.

KILIÇDAROĞLU YANITLAMALI

Şimdi yeniden soralım: Hiç kimsenin aklında olmayan Ekmeleddin İhsanoğlu ismini Kemal Kılıçdaroğlu’na kim fısıldadı?

Ricciardone, baş başa 2,5 saat süren görüşmede önermiş olabilir mi?

Zira İhsanoğlu, ABD’yi “günümüzün Osmanlı İmparatorluğu” diye övecek kadar Washington’un “BOP – Yeni Osmanlı” projelerine uyumlu bir isimdir. ABD’nin Cidde Başkonsolosu Martin Quinn’e ait 1 Kasım 2009 tarihli ABD kriptosu, bu konuda kesin yanıtlarla doludur. (Aydınlık, 24 Haziran 2014)

O nedenle Kılıçdaroğlu bu soruya yanıt vermelidir: Ekmeleddin İhsanoğlu ismini kendisine Ricciardone mi fısıldadı?

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
26 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: