MUSUL İŞGALİNİN PERDE ARKASI

Ayrıntıları Aydınlık’ta okuyacaksınız: Christof Lehmann’ın Hariri’ye çok yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, IŞİD’in Irak savaşının merkez üssü, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’dir!

Üstelik operasyona da 22-23 Kasım 2013’te İstanbul’da yapılan Atlantik Konseyi Enerji Zirvesi’nde karar verildi.

Peki, kimler vardı o zirvede? ABD’nin hangi ağır topları İstanbul’daydı? ABD Enerji Bakanı Ernst Monitz, Atlantik Konseyi Başkanı Frederick Kempe, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scowcroft.

Scowcroft’un Henry Kissinger’la ve Irak Kürdistanı Doğal Kaynaklar Bakanı Hawrami ile yakın bağları olduğunu özellikle not edelim!

ABD’Lİ SENATÖR: ‘IŞİD’İ BİZ SİLAHLANDIRDIK’

Peki, İstanbul’daki bu Enerji Zirvesi’nin asıl konusu neydi? Kerkük merkezli Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden satışı; yani Bağdat’a rağmen Ankara-Erbil ekseni kurulması.

Hatta konunun tam merkezinde yer alan kaynak, Kissinger, Scowcroft, Nulan, Keagan, Stavridis, Petreaus, Ricciardone ekibinin, Obama’ya “Kasım’a kadar Kürt özerkliğine razı olması için Maliki’ye baskı yapsan iyi olur” mesajı da gönderdiler.

Böylece Partilerüstü Politikalar Merkezi Türkiye uzmanı John Hannah’ın bu köşede iki gün önce yazdığımız şu sözleri daha da anlamlı hale geldi: “Ankara’nın Erbil’le yakınlaşması Washington’un çıkarlarıyla örtüşüyor ama Türkiye ve ABD daha fazla koordinasyon içinde olmalı.” (Amerika’nın Sesi, 21 Haziran 2014)

Bakınız ABD ile IŞİD’in Musul işgali arasındaki ilişkiyi kanıtlayan başka açıklamalar da var. Örneğin ABD’nin Cumhuriyetçi Senatörü Rand Paul, “IŞİD’i biz silahlandırdık” dedi. (Rusya’nın Sesi, 23 Haziran 2014)

Bir diğer senatör Richard Black de Aydınlık’ın sorularına verdiği yanıtta, CIA’nin Libya’dan Türkiye’ye silah sevk ettiğini, MİT’in de bu silahları Suriye’ye gönderdiğini açıklamıştı. Ayrıca Black, Adana’da her ay 250 cihatçının eğitildiğini de belirtmişti.

ABD’NİN TAŞERONLARI VE 7 HEDEFİ

Artık tablo iyice netleşti.

İlk günden itibaren IŞİD’in Musul işgalinin arkasında ABD’nin ve taşeronları olan AKP ile KDP’nin olduğunu belirtmiştik. Daha ilk günden IŞİD ile Peşmergenin çatışmayacağının açıklanması, Musul’u fırsat bilen KDP’nin Kerkük’ü işgal etmesi ve AKP’nin fırsattan yararlanıp Erbil’den aldığı kaçak petrolü İsrail’e satması, bu gerçeğin göstergeleriydi.

Öte yandan IŞİD’in Musul’u işgalinin birbirine bağlı 7 hedefi olduğunu da belirtmiştik: 1) Suriye ve Ukrayna yenilgisini dengelemeye çalışan ABD, Musul hamlesiyle Ortadoğu’da mevzi kazanmaya çalışıyor. 2) ABD Suriye ile Irak içinde petrol bölgesi olan bir yayı sorunlu hale getirmek ve Basra’dan Doğu Akdeniz’e uzanan İran, Irak, Suriye hattı içinde gedik açmak istiyor. 3) Bu sorunlu bölgeye dayanarak Irak’ın Şii, Sünni ve Kürt bölgeleri olarak üçe bölünmesini kolay hale getirmeye çalışıyor. 4) Kerkük ve Musul’u bu hamleyle Bağdat’tan koparmak, “Türkiye himayesinde Kürdistan” planının önünü açmak istiyor. 5) “Türkiye’yi Kürtlerle büyütme” adı altında Fars-Arap bloğuna karşı düşmanlığı derinleştirmek istiyor. 6) Türkiye’yi Suriye’de Rojava’ya yani Suriye Kürdistanı’na razı etmeye çalışıyor. 7) Maliki’yi “hizaya sokmak” istiyor. (Aydınlık, 14 Haziran 2014)

TÜRKİYE’Yİ KÜÇÜLTME HAMLESİ

Öte yandan PKK de IŞİD’in Musul işgalini, KDP ile olan sorunlarının çözümünde fırsat olarak kullanmaya çalışıyor. Bölgenin savunulmasında ortaklık öneriyor.

O nedenle PKK de nesnel olarak aynı cephededir. Nitekim dünkü Özgür Gündem’in manşeti de bu bakımdan önemlidir. PKK liderlerinden Mustafa Karasu’nun Hüseyin Ali ismiyle yazdığı analizde, özetle şöyle deniyordu: “Türkiye, Kuzey Irak ve Rojava ile Misakı Milli’sini güncellemelidir.” ABD’nin “Türkiye’yi Kürtlerle büyütmek” diye tarif ettiği, işte tam da buydu.

Üstelik Barzani aynı gün CNN’den “Kürtlerin kendi geleceğini belirleme vakti geldi” diyordu.

Ancak sürekli uyardık: Türkiye gerçekte büyümeyecek, Türk-Kürt federasyonundan kopacak Büyük Kürdistan’dan geriye, küçültülmüş Türkiye kalacak!

O nedenle IŞİD’in Musul işgali, ABD’nin Türkiye’yi küçültme hamlesi diye de özetlenebilir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: