KÜRDİSTAN’IN MİMARI: ERDOĞAN

Kerkük merkezli bölgesel gelişmelerin anlamı, şu üç soruyla ilgilidir:

1) IŞİD Musul’u işgal etmeseydi, Barzani Kerkük’ü işgal edebilir miydi, işgalin ardından “Kerkük’ten çıkmam” diyebilir miydi, Kerkük işgali sonucunda “bağımsızlığa yaklaşıldığını” söyleyebilir miydi?

2) IŞİD Musul’u işgal etmeseydi, Bağdat’a rağmen yapılan 50 yıllık Ankara-Erbil kaçak petrol anlaşması hayata geçebilir miydi? IŞİD Musul’u işgal etmeseydi, AKP hükümeti Irak’ın petrolünü Barzani adına İsrail’e satabilir miydi?

3) IŞİD Musul’u işgal etmeseydi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin durumu bu kadar tartışılmaya açılabilir miydi, hükümet kurmaması için baskı yapılabilir miydi? IŞİD Musul’u işgal etmeseydi, ABD ve AKP, Maliki karşıtı yeni bir hükümet için “açıktan” girişimde bulunabilir miydi?

ATLANTİK TERÖRÜ

Bu üç sorunun yanıtı üç gerçeğe işaret etmektedir.

1) AK Medya’daki MİT patentli “IŞİD’in arkasında İran var”, “IŞİD ile Esad ortak” yalanlarının maskesi hızlı düştü.

2) İran-Irak-Suriye cephesine yönelik “Atlantik terörü cephesi”, ABD’den başlayarak AKP ve IŞİD’e kadar uzanmaktadır.

3) Atlantik terör cephesinin Musul saldırısının baş hedefi, Kürdistan’ı kurmaktır.

KÜRDSTAN’IN ÖNÜNDEKİ ENGEL: MALİKİ

Kürdistan’ın kurulması için öncelikle Irak’ın birliğini savunan Nuri El Maliki’nin yıkılması ve Bağdat’a ABD’nin çıkarlarına hizmet edebilecek birinin oturtulması gerekmektedir.

IŞİD saldırısından hemen sonra Maliki’nin “Irak’ı yönetememekle” suçlanması ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bizzat yollara düşerek Maliki karşıtı bir hükümet kurma arayışına soyunması önemlidir.

Kerry’nin bu hedefle, hem IŞİD’in arkasındaki askeri sorumlu İsrail’i, hem de IŞİD’in finans kaynağı Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi, İsrail ile Suudi Arabistan’ın İran’a karşı yaptığı stratejik ortaklık anlaşmasıyla da uyumluydu.

Üstelik o ziyarette İsrail ABD’ye, Kürdistan kurulduğu takdirde tanıyacağının mesajını da verdi.

ERDOĞAN İSRAİL’DEN ÖNCE KÜRDİSTAN’I TANIDI

Ancak Kürdistan daha kurulmadan onu tanıyan biri vardı: Recep Tayyip Erdoğan!

Çünkü Erdoğan, Barzani’yle 50 yıllık bir anlaşma imzalamıştı.

Böylesi bir anlaşma Irak’a ait özerk bir bölgeyle değil, ancak “bağımsız bir devletle” imzalanabilirdi.

Üstelik Irak hükümeti, AKP hükümetini uyarmakta ve Ankara ile Erbil’in Bağdat’a rağmen imzaladığı anlaşmanın yasa dışı olduğunu belirtmekteydi. Bu yasa dışılık, Erdoğan ile Barzani’yi devletlerarası hukukta “petrol kaçakçısı” konumuna götürüyordu.

Bu nedenle Erdoğan ile Barzani o anlaşmayı bir yıl boyunca uygulayamadılar. Ne zaman ki IŞİD Musul’u işgal etti, Erdoğan, Barzani’nin gönderdiği petrolü satmaya soyundu. İlk alıcı da İsrail’di!

Daha ötesi Barzani, Musul’u fırsat bilip, “Kürdistan’ın kalbi” dediği Kerkük’ü de işgal etti. Zira Kerkük, petrolü ve jeopolitik konumu nedeniyle önemliydi ve Kerkük’ün olmadığı bir Kürdistan yaşayamazdı. Barzani’nin yöneticileri, işgalle birlikte Kerkük’ün petrollerini de Türkiye üzerinden satacaklarını müjdeledi!

IRAK-SURİYE CEPHESİ TÜRKİYE’Yİ SAVUNUYOR

Böylece ABD, Turgut Özal’a yaptıramadığını Tayyip Erdoğan’a yaptırmış oldu ve Kerkük petrollerinden pay karşılığında Kürdistan’ı yeni bir aşamaya getirmiş oldu. Yani Kürdistan’ın bu aşamasındaki mimarı Erdoğan oldu.

Üstelik Erdoğan eş zamanlı olarak Türkiye Kürdistanı’nın yolunu açan Kürt Açılımı’nda da 2. aşamaya geçti, TBMM’ye PKK’ye yasallık paketi getirdi!

Ancak tüm bu hamleler, ABD cephesinin savunmadaki ataklarıdır ve son tahlilde inisiyatif Asya ve bölge kuvvetlerinin elindedir. Esad’ın zaferi bunun göstergesidir.

Tıpkı Suriye gibi Irak da kazanacak ve Erdoğan’a rağmen Türkiye’nin “toprak bütünlüğünü” savunmuş olacaklar!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: