İHSANOĞLU KİMİN ADAYI?

Kemal Kılıçdaroğlu ile Devlet Bahçeli’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu gerçekte kimin adayı? Kılıçdaroğlu bu ismin aklına nereden geldiğini neden bir türlü açıklamıyor?

Bu soruyu Ulusal Kanal’da birlikte konuk olduğumuz programda CHP kulislerini çok iyi bilen gazeteci Barış Yarkadaş’a sordum. Yanıtı önemli bir bilgi içeriyordu:

‘İHSANOĞLU 5 AY ÖNCE KENDİ GELDİ’

Ekmeleddin İhsanoğlu bundan 5 ay önce kendisi cumhurbaşkanlığı adaylığı için CHP’ye başvurdu. Hatta Kemal Bey, İhsanoğlu’nun ismini diğer adı geçen adaylarla birlikte cumhurbaşkanlığı anketine koydu. Ancak en son sırada kaldığı için ismi unutuldu gitti.”

Gerçi Barış Yarkadaş, ismi açıklandığında şaşırdığı İhsanoğlu’nu şimdi destekliyordu ve 5 ay önceki anketten sonra, bir de şimdi kendisi Gerçek Gündem’de bir anket yapmıştı. Ancak CHP’liler dün olduğu gibi bugün de İhsanoğlu’na ilgi göstermedi!

Ne demişti Kılıçdaroğlu: “Ekmeloğlu’nu tanıdıkça seveceksiniz!” Hem adını yanlış söylüyordu, hem de bize görücü usulü cumhurbaşkanı öneriyordu!

AYDIN DOĞAN’IN 3 YIL ÖNCESİNDEN ADAYI

Gazeteci Tevfik Diker, bundan 16 ay önce yazdığı “Kurtlar Medyası” isimli kitabında bakın ne yazıyor:

“Sekiz yıldır sürdürdüğü İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği görevini bu yılın sonunda bırakacak olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na genelde Doğan Grubu özelde Hürriyet Gazetesi iki yılı aşkın bir süredir özel bir ilgi gösteriyor. Aydın Doğan, hac farizasını yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a gittiğinde kendisini Prof. İhsanoğlu misafir etmişti. Aydın Doğan’a Hüsamettin Özkan da eşlik etmişti.

“Bir süre önce, İhsanoğlu’nun iki ciltlik ‘Darülfünun’ adlı eserinin tanıtımına Aydın Doğan’la birlikte Hüsamettin Özkan, Doğan Hızlan, Vuslat Doğan Sabancı, Mehmet Ali Yalçındağ, Ertuğrul Özkök, Altan Öymen, Taha Akyol, Uğur Dündar ve Nedim Şener katılmışlardı.

Aydın Doğan’ın 2011 yılının Ağustos ayında da Cidde’ye gidip Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüştüğünü bütün bunlara eklemeliyim. Aydın Bey’in Ekmeleddin İhsanoğlu ile yakın irtibatı bu tarihten öncesine dayanıyor.

“Aldığım bilgiler, Aydın Doğan’ın Prof. İhsanoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymasını istediği doğrultusundadır. Bu proje hayata geçer ya da geçmez, ancak böyle bir talebin yapılmış olduğu kesindir.”

RİCCİARDONE’NİN ADAYI MI?

Bir de bizim anımsattığımız Ricciardone faktörü var.

Bundan 8 ay önce, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile baş başa bir görüşme yapmak istemiş ve ikili, tüm teamüllere aykırı olarak, bir otel odasında baş başa 2,5 saat görüşmüştü.

Kulislere düşen tek bilgi, o görüşmede Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisine ikna edildiğiydi. Başka?

Erdoğan’ın dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’la yaptığı ve ayrıntılarını mezara götüreceklerini söylediği sır Dolmabahçe görüşmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, neden kendi “Dolmabahçe görüşmesi” hakkında somut bir şey söylemiyor?

İHSANOĞLU BİR TEK CHP’NİN ADAYI DEĞİL!

Görüldüğü gibi ortada üç seçenek var:

1) Ekmeleddin İhsanoğlu (belki de Abdullah Gül’ün adayı olarak) 5 ay önce CHP’ye kendi geldi.

2) Aydın DoğanHüsamettin Özkan ikilisinin 3 yıl öncesinden beri adayıydı.

3) Francis Ricciardone’nin adayıydı.

Üçü de aynı kapıya çıkıyor ve görülüyor ki, İhsanoğlu aslında Erdoğan’a Çankaya yolu açabilme özelliği nedeniyle gerçekte AKP’nin adayıdır!

Neyse ki, CHP Atlantik cephesinden ithal “siyasal İslamcı” bir adaya mahkûm kalmadı ve partinin yurtsever, Atatürkçü, ulusalcı milletvekilleri Emine Ülker Tarhan’ı aday göstermek için harekete geçti.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: