CUMHURİYETÇİ ADAY ÇIKARILAMAMASININ ANLAMI

Türkiye’nin 10 Ağustos’ta iki siyasal İslamcı adayla bir etnik ayrımcı adaya mahkûm edilmesi CHP, MHP ve sistem açısından şu anlamlara gelmektedir:

CHP AÇISINDAN

CHP liderliği kendisini bitirdi; AKP’ye karşı dincilik yarışına girerek, daha baştan kaybetti.

1) Erdoğan’ı 2003’te başbakan yapan CHP liderliği, 2014’te de onu cumhurbaşkanı yapmaya soyundu!

AB Komiseri Verheugen’in Deniz Baykal’ı nasıl ikna ettiği, yasal düzenlemelere CHP’nin nasıl mecbur edildiği, Siirt seçimlerinin nasıl yenilendiği ve “muhtar olamayacak” Erdoğan’ın nasıl Türkiye Cumhuriyeti’ne başbakan yapıldığı arşivlerdedir!

2) CHP liderliği Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstererek hem Erdoğan’ı aday yaptı, hem de ona Çankaya yolunu açtı!

Erdoğan adaylığını bir türlü açıklayamıyordu, zira Çankaya’yı çantada keklik görmüyordu, başbakanlığını tehlikeye atmak istemiyordu. O nedenle AKP’nin adayının açıklanması sürekli erteleniyordu: Mayıs sonunda, olmadı Haziran ortasında, daha da olmadı Haziran sonunda açıklanacaktı…

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday ilan edilmesiyle, Erdoğan rahatladı, kazanacağını gördü ve 1 Temmuz’da adaylığını ilan etti.

3) CHP hâlâ kasetlerin esiridir!

Ekmeleddin İhsanoğlu ismine karşı olduğu halde Cumhuriyetçi bir aday için girişimde bulunmayan, mevcut girişime de destek vermeyen Baykal, açık ki hâlâ kendisini genel başkanlıktan eden o kasetin arkasındaki iradenin esiridir!

4) CHP Atatürk’ten koparıldı!

CHP’yi Atatürk’ün partisi olmaktan çıkaran, Atatürk’le seçim kazanılmayacağını savunan ve Atatürkçülüğü bir yük gibi gören Kılıçdaroğlu yönetimi, CHP’yi dört yılda parçaladı. Yeni CHP diyerek partiye monte ettiği isimlerle CHP daha da liberalleşti, dincileşti, Kürtçüleşti…

5) CHP Halk Hareketlerine sırtını döndü!

2007’deki Cumhuriyet mitingleri sırasında iktidar olmayı reddeden CHP, 2013’te de aynı misyonu yüklendi. Kılıçdaroğlu, Haziran Halk Hareketi’nin salladığı Erdoğan hükümetini yıkmadı! Gezi’ye desteği yüzeyseldi, gerçekte partisini bir halk hareketine önderlik etmeye ve Erdoğan’ı yıkmaya soyunmadı! Ve en sonunda Ekmeleddin İhsanoğlu ismi ile AKP’nin yıktığı Cumhuriyetin yeniden inşasını isteyen halk hareketine ihanet etmiştir!

Peki, CHP neden bu durumdadır? Ekmeleddin İhsanoğlu tuzağına düşülmesi taktik hatanın, siyaset bilmezliğin, basiretsizliğin bir sonucu mudur?

Hayır, bu tuzak, CHP’nin son tahlilde Atlantik projelerine dâhil edilmesiyle ilgilidir. Halkçılıktan, devrimcilikten, Atatürkçülükten kopan CHP, sosyal demokratlaştıkça, liberalleştikçe bu sona ulaşmıştır! Türkiye, 1946’dan itibaren küçük Amerikalılaştıkça, CHP de dönüşmüştür! CHP dönüştükçe, Türkiye de Atlantik’e daha çok çıpalanmıştır!

MHP AÇISINDAN

Abdullah Gül’ün 2007’de cumhurbaşkanı olmasının 1 numaralı sorumlusu Devlet Bahçeli’ydi… Gül bile cumhurbaşkanı seçilemeyeceğini görerek bu sevdadan vazgeçmişken, imdadına Bahçeli çıktı ve Gül’e 367’yi sağladı!

2007’de Gül’ü cumhurbaşkanı yapan Bahçeli, 2014’te de Ekmeleddin İhsanoğlu tuzağıyla Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı yolu açtı!

Kaldı ki, AKP’yi 2002’de iktidar yapan da Bahçeli’dir! ABD ve AB, Ecevit hükümetini devirebilmek için ekonomik krizler çıkarmış, sağlık komploları kurmuş, DSP’yi bölmüş ama başaramamıştı. İmdatlarına Bahçeli yetişti ve ne koalisyon ortaklarına ne de MHP yönetimine danışmadan, 3 Kasım 2002’yi erken seçim günü ilan etti!

Bahçeli, AKP’ye iktidar takvimi hazırlarken de, Gül’ü cumhurbaşkanı yaparken de, Erdoğan’a Çankaya yolu açarken de, aslında Atlantik’e karşı milli devrimci yükselişin önünde barikat olmuştur!

SİSTEM AÇISINDAN

Açık ki sistem tıkanmıştır. Cumhurbaşkanlığı adayı gösterebilmenin hem iktidar hem de muhalefet açısından bu kadar sorunlu olması, ancak sistemin tıkanmasıyla ilgilidir.

2013 Haziran’ından beri Türkiye’de ciddi bir yönetim krizi vardır. Halk hareketinin sarstığı sistem, tıkanmıştır, çare bulamamaktadır, çözüm üretememektedir.

Bu gerçek, Türkiye’nin sorunlarının ancak sistem dışında çözüleceğinin göstergesidir ve devrimin kapıda olduğuna işaret etmektedir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: