10 AĞUSTOS’TA NE YAPILMALI?

Tamam, Ekmeleddin İhsanoğlu ismine karşı çıktık, bu ismin pratikte Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı yolu açmak anlamına geldiğini savunduk, Erdoğan’ı yıkacak yeni bir aday aradık ama çıkaramadık.

Peki, şimdi ne yapacağız? CHP liderliğinin yanlış tutumu nedeniyle, Türk milletinin iki siyasal İslamcı ile bir etnik ayrımcı adaya mahkûm edilmesi karşısında dövünecek miyiz, gelişmeleri izlemekle mi yetineceğiz?

Hayır, sürece müdahale edeceğiz ve mücadeleyi her mevzide sürdüreceğiz:

NE ERDOĞAN, NE DEMİRTAŞ

1) Cumhuriyet’in adayı ile Erdoğan’ı 3 Temmuz’dan önce durdurabilmek mümkündü. Kazanacak güçlü bir aday, Erdoğan’ın sürekli ertelediği adaylığını toptan rafa kaldırabilirdi. Olmadı.

Şimdi Erdoğan’ı yeni bir aşamada, 10 Ağustos’ta durdurmaya çalışacağız.

2) Erdoğan’ı durdurabilmenin birinci yolu, 10 Ağustos’ta sandığa gitmektir.

Zira anket sonuçları ortada: Katılım azaldıkça Erdoğan’ın 1. turda kazanma şansı artıyor. Ona bu şans verilmemelidir! Mücadele ikinci tura taşınmalıdır!

Dolayısıyla 10 Ağustos, CHP liderliğinin CHP ve Türkiye’ye attığı kazığın sorulacağı gün değildir. Sandığa gitmemek ve her türlü boykot, Erdoğan’a 10 Ağustos zaferi getireceğinden, yapılmamalıdır!

3) Kuşkusuz sandıkta oy kullanmak oldukça zorlaştı. Seçmenini iki benzere mecbur bırakan CHP liderliği bunun hesabını mutlaka tarih önünde verecektir ama o tarihe kadar başta CHP’liler olmak üzere tüm vatanseverlerin görevi bellidir: Sandıkta “Ne Erdoğan, ne Demirtaş” denilecektir!

VATANSEVER OYLAR BELİRLEYECEK

4) Eğer iyi bir katılım sağlanırsa, Erdoğan 10 Ağustos’ta seçilemeyecektir ve 24 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu yapılacaktır.

2. tura Tayyip Erdoğan ile Ekmeleddin İhsanoğlu kalacaktır.

CHP liderliğinin izlediği siyasetler, bu noktada şu yola sapacaklarına işaret etmektedir: Erdoğan, Demirtaş’ın oylarına, yani etnik ayrımcı oylara talip olacaktır.

Nitekim Kemal Kılıçdaroğlu yurtdışında seçmenlere seslenirken, açık açık HDP’nin oylarına talip olmuştu.

Bu 2. tur için büyük tuzaktır ve Kılıçdaroğlu’nın CHP ve Türkiye’ye Çankaya yolunda 2. ihaneti olacaktır.

Zira PKK’nin oyuna talip olmak, MHP’nin oylarından hatta CHP’nin ulusalcı oylarından vazgeçmek demektir. O durumda CHP’nin ulusalcıları küserek sandığa gitmemeyi, MHP’nin milliyetçileri de seçim süresince PKK karşıtı görüntüye oynayacak Erdoğan’ı desteklemeyi tercih edebilecektir.

5) O nedenle yurtseverlerin 24 Ağustos görevi, öncelikle Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi yine yanlış yola sokmasını engellemektir.

24 Ağustos’ta Erdoğan’ı durdurabilmek için hem MHP’nin oylarının tamamına ama hem de AKP’nin oylarına ihtiyaç vardır.

AKP’nin aldığı oyların yüzde 8-10’luk bir dilimi, Erdoğan’ın sahte milliyetçi söyleminin, maskeli PKK karşıtlığının ürünüdür. Erdoğan zaten yine o oylar için seçime Samsun ve Erzurum’dan, Atatürk’ün yolundan başlamaktadır.

CHP ve MHP, el birliğiyle o oyları alırsa, Erdoğan kaybedecektir. Bu mümkündür!

6) PKK’nin 1. turda neden aday gösterdiğini biliyoruz. Yüzde 7’lik oyu, 2. turda tavizler karşılığında Erdoğan’a satabilmek için!

CHP ve MHP, işte bu tezgâhı anlatarak AKP’nin o milliyetçi yüzde 8-10’luk oyuna yönelmelidir. Hatta AKP ile PKK’nin bölücü ittifakını iyi işleyebilmek, AKP’nin sadece milliyetçi oylarını değil, muhafazakâr oylarını da alacaktır!

Erdoğan’ın 30 Mart seçimlerinde oylarının düşüşünü nasıl durdurduğu, seçimin muhafazakârlık zemininde değil vatanseverlik zemininde olduğu gerçeği derslerle doludur.

AKP İKTİDARI 2015’TE SON BULACAK

Erdoğan’ı 24 Ağustos’ta durdurduktan sonra gerisi kolaydır. AKP iktidarı baş aşağı gidecektir. 2015 genel seçimleri, AKP iktidarının sonu olacaktır.

Kuşkusuz Kılıçdaroğlu yönetiminin de sonu olacaktır; hatta daha öncesinde!

CHP liderliğinin CHP ve Türkiye’yi seçeneksizlikle Erdoğan’a mahkûm etme tuzağı, tarih önünde hesap verecektir.

Zira Türkiye’nin 13 yıllık AKP iktidarının ardından Cumhuriyet’i yeniden inşa edebilmesi, arınabilmekten geçmektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: