PKK’NİN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM STRATEJİSİ

Öncelikle belirtelim: PKK’nin Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçimine dair bir strateji belirleyebilmesi, başlı başına vahim bir durumdur ve sorumlusu Erdoğan iktidarıdır!

PKK, kendisini siyasallaştıran, Öcalan’ı ülke siyasetine müdahale eder hale getiren ve en sonunda da kendisini seçimlerde etkili bir aktör pozisyonuna taşıyan Erdoğan’a çok şey borçludur.

O nedenle de ilk günden itibaren vurguladık: PKK’nin oyları ikinci turda Erdoğan’ın olacaktır. PKK birinci turda aday göstererek, oyuna ikinci tur için değer kazandırmak istiyor.

ERDOĞAN’IN ÇANKAYA’YA ÇIKMASI PKK’NİN LEHİNE

Bu görüşler yaygınlık kazandığı için Selahattin Demirtaş bir açıklama yapmak zorunda kaldı ve “hiçbir zaman bir aday lehine ne ilk turda, ne ikinci turda adaylıktan çekilirim” dedi. (CNN Türk, 8 Temmuz 2014)

Kuşkusuz “evet pazarlık yapıyoruz” denilemezdi! Zaten Kürt hareketinin yakın tarihi, aynı zamanda AKP’ye dolaylı ve dolaysız destekler tarihiydi. Örneğin 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halk oylaması…

Selahattin Demirtaş oylamadan beş gün önce şöyle diyordu: “Diyarbakır’dan çıkacak olan ağırlıklı boykot ve evettir. Her ikisinin toplamının anlamı ise ‘Kürt sorununa çözüm istiyoruz’dur. Başka anlam çıkmaz.” (Milliyet, 7 Eylül 2010)

Kaldı ki, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın şu sözleri de, pazarlık yalanlansa da asıl gerçeğe işaret ediyordu: “Erdoğan seçimi kazanır ve Köşk’e çıkarsa çözüm süreci aynen devam eder. Bizim bu konuda bir endişemiz yok. Zaten bunu Başbakan da söylüyor.” (Akşam, 9 Temmuz 2014)

Buldan’ın belirttiğine göre HDP’de İhsanoğlu’nun olası cumhurbaşkanlığına yönelik genel kanı ise “barışı kesintiye uğratır” yönündeydi.

PKK’NİN CHP’Yİ MHP’DEN KOPARMA HAMLESİ

Demirtaş önceki gün de bir grup gazeteciyle buluştu ve hem bir kez daha pazarlık iddialarını yalanladı hem de aslında Rıza Türmen’in adaylığı üzerinden cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ile ittifak yapmak istediklerini açıkladı! (Ezgi Başaran, Radikal, 10 Temmuz 2014)

Ancak Demirtaş’ın sözlerindeki ayrıntılar, HDP’nin CHP’yle ittifak arayışının da aslında Erdoğan’a dolaylı destek içerdiğini sergilemektedir. Çünkü HDP ortak aday teklifini, CHP, MHP ile ortak aday çıkarmasın diye yapmıştır!

Peki, bu, pratikte ne anlama geliyor?

CHP ve HDP ortak aday çıkaracak ve yüzde 30’da kalacak. Hatta pek çok CHP’li bu ilişkiye tepki gösterip kendi adayına oy vermeyecek. MHP de kendi adayını çıkaracak. Bu durumda Erdoğan ya ilk turda zor da olsa kazanacak ya da ikinci turda, PKK’nin oylarıyla Köşk’e çıkacak.

Yani PKK, CHP’yle ortak aday ararken de, ilk turda Demirtaş’ı aday gösterirken de aslında Erdoğan’a Çankaya yolunu açmaya çalışmaktadır!

DÖRT PARTİ DE AÇILIM’DA ORTAK!

PKK’nin daha şu aşamada bile pek çok taviz kopardığı ortadadır:  Öcalan’ın “tarihi önemde” gördüğü Açılım paketi TBMM’dedir. HDP milletvekili Ayla Akat Ata, Öcalan’ın koşullu salıvermeden yararlanabilmesini sağlayan bir kanun teklifi vermiştir. Nitekim kimi HDP milletvekilleri, devlet heyetiyle yapılan pazarlıklara dayanarak, Öcalan’ın 2015 Nevruz’undan öne serbest bırakılacağını açıklamaktadır. HDP, koruculuğun lağvedilesini, Müzakere Bakanlığı kurulmasını istemektedir.

Bakınız daha ilginci, geçen hafta hem devlet hem de PKK aynı takvimde uzlaşarak, Kandil’den çocuklarını isteyen Diyarbakır’daki analara, “sonbaharda çocuklarınıza kavuşacaksınız” demektedir. Yani anaların gözyaşlarını bile Çankaya pazarlıklarına alet etmişlerdir!

Asıl ilginci ise PKK’nin izlediği cumhurbaşkanlığı seçim stratejisinin, MHP’nin bile elini kolunu bağlamış olmasıdır!

Kemal Kılıçdaroğlu hem TBMM’ye gelen AKP-PKK paketine destek vermiş hem de Diyarbakır’da “süreç yasal zemine kavuşsun, bizden istenen desteği vermeye hazırız” sözü vermiştir. MHP de, Ekmeleddin İhsanoğlu ortaklığı üzerinden CHP’nin bu desteğine dolaylı eklemlenmiştir: Bahçeli kulaklarını kapatmış, MHP Grup başkanvekilleri de ağızlarını…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
10 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: