IŞİD ÜÇGENİ: AKP-KDP-İSRAİL

IŞİD’in 9 Haziran’da Musul’u işgal etmesi, uzunca bir süredir nesnel olarak aynı cephede yer alan üç kuvveti, Ortadoğu’da aktif hale getirdi. Artık “AKP-KDP-İsrail üçgeni” daha belirgindir!

MUSUL’DAN SONRA ÜÇ HAMLE

1) IŞİD’in Musul’u işgal etmesini fırsat bilen KDP, Kerkük’ü işgal etti ve bağımsızlık referandumu yapma kararı aldı. Barzani’nin bu çıkışına hem İsrail hem de sözcü Hüseyin Çelik aracılığıyla AKP destek verdi.

2) IŞİD’in Musul’u işgal etmesini fırsat bilen AKP hükümeti, Erbil’le yaptığı ama bir yıldır uygulayamadığı kaçak petrol anlaşmasını yürürlüğe soktu ve Kuzey Irak petrollerini satmaya başladı.

AKP-KDP ortaklığındaki kaçak petrolün ilk müşterisi İsrail oldu! Ceyhan’dan kalkan tankerler Irak petrolünü İsrail’e taşıdı. Zaten bir süredir Erdoğan’ın oğlunun gemicikleri de İsrail’e mal satıyordu!

Öte yandan Gazze’yi vuran İsrail jetlerinin yakıtları da Türkiye’den gidiyordu!

3) IŞİD’in Musul’u işgal etmesini fırsat bilen İsrail, Gazze’ye saldırdı. Görünürdeki neden, üç İsrailli gencin kaybolması ve iki hafta sonra ölü bulunmasıydı!

GAZZE GAZ SAHASI

Ancak asıl neden başkaydı; birincisi siyasi, ikincisi de enerjiyle ilgiliydi.

a) ABD’nin gözetimindeki müzakereler başarısız olmuş ve İsrail ile Filistin masadan kalkılmıştı.

Ancak İsrail açısından asıl tehlike, masadan kalkıldıktan sonra El Fetih ile Hamas’ın anlaşmasıydı! Batı Şeria ile Gazze yönetimleri ortak hükümet adımı atmıştı ve bu İsrail için ağır bir darbeydi.

b) İsrail’in bölgesinde ve Kıbrıs açıklarında bulduğu doğal gazı Batı’ya sevk edebilmesinin en az maliyetli olanı Türkiye üzerinden olandı. Bu nedenle Washington’un desteğiyle Ankara ile Tel Aviv arasında bu güzergâhla ilgili görüşmeler yapılıyordu.

Diğer yandan İsrail, “yeni Ortadoğu”da söz sahibi olabilmenin yolunun etrafındaki enerji alanına hâkim olabilmekten geçtiğini düşünüyordu. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç yılın önemli bir konusu olacak Gazze sahasındaki gaz rezervleri için şimdiden hamle yapıyor.

İsrail, Gazze, Lübnan, Suriye ve Kıbrıs arasındaki tartışmalı bölgelerde tespit edilebilmiş 3,5 trilyon metreküp gaz rezervi var. İsrail, Gazze sahasındaki gaz rezervine hamle yaparak, kendisini Avrupa, Mısır ve Ürdün’e gaz ihraç eden bir ülke konumuna çıkarmak istiyor.

Kuşkusuz bu durum, özellikle Mısır’la enerjiye dayalı ilişkisi, İsrail’in bölgede İran’a karşı elini güçlendirecektir.

ABD’NİN GÜÇ KAYBI İSRAİL’İ KORKUTUYOR

İsrail açısından asıl tehlike, ABD’nin bölgede güç erozyonuna uğramasıydı. Güvenliğinin garantisi olan emperyalist ABD’nin etkisinin zayıflaması, İsrail’i bölgede iyice yalnızlaştırabilirdi.

Diğer yandan ABD, kendi çıkarları için zaman zaman İsrail’in güvenlik endişelerini de bir kenara bırakabiliyordu. Örneğin ABD, İran’la müzakerelere başlayabiliyor, ambargoyu gevşetebiliyor, Yahudi lobilerinin istediği yeni yaptırımları reddedebiliyordu…

İsrail bu nedenle, yakın dönemde İran’a karşı Suudi Arabistan’la stratejik ortaklık anlaşması bile yapıyordu!

HANİ GAZZE’YE GİDECEKTİ?

Sonuç olarak Erdoğan’ın Gazze’ye saldıran İsrail’e karşı yaptığı açıklama da, öncekiler gibi göstermeliktir!

Gerçekte “Yahudi Cesaret Madalyası” hâlâ boynundadır ve Erdoğan’ın “Gazze’ye giderim” demesinin ve gidememesinin üzerinden de 14 ay geçmiştir!

Bu arada iki ülkenin ticaret hacmi her yıl büyümüş, Kürecik’teki radar İsrail’in güvenliği için çalışmış, İsrail Kıbrıs açıklarındaki gazı satabilmek için AKP ile görüşmüş, Erdoğan İsrail’e Barzani’nin çaldığı petrolleri satmış ve gemicikler İsrail limanının müdavimi olmuştur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
12 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: