ORTADOĞU’DA TARAFSIZ KALINABİLİR Mİ?

Ekmeleddin İhsanoğlu‘nun Erdoğan‘dan farkını ortaya koyabilmek için söylediği “Ortadoğu’da tarafsız olmalıyız” sözleri bilimsellikten uzak bir büyük yanlıştı.

Ancak İhsanoğlu’nun “Ortadoğu’da tarafsızım” deme yanlışlığı, Erdoğan’ın yanlış tarafta olma yanlışlığının yanında, daha az yanlıştır!

HAYATIN İÇİNDE TARAFSIZLIK YOK

Süreçten etkilenen, sürece müdahale etmek isteyen için tarafsız kalmak mümkün değildir. Hele Türkiye için Ortadoğu’da tarafsız kalabilmek hiç mümkün değildir; zira her mesele gelip Türkiye’nin çıkarlarını etkiler.

Ortadoğu’da pratik durum şudur:

Örneğin ABD Irak’a saldırmaktadır ve Irak’ın işgali, bölünmesi Türkiye’yi etkileyeceğinden tarafsız kalınamaz… ABD Başkanı’nı da Irak Devlet Başkanı’nı da “sevmeyebilirsiniz” ama “ne Sam ne Saddam” diyemezsiniz; zira tarafların çarpışmada elde edeceği sonuç, sizi etkileyecektir. Kaldı ki pratikte “ne Sam ne Saddam” demek, Sam’a dolaylı destektir!

Örneğin Atlantik kuvvetleri, dört yıldır Suriye’yi bölmeye çalışmaktadır. Türkiye adına siyaset yapanlar “Ne Batı, ne de Esad” diyemez, tarafsız kalamaz!

ORTADOĞU’DAKİ TARAFLAR

Kısacası tarafsız kalmak mümkün değildir ama daha kötüsü yanlış tarafta olmaktır. Örneğin şu aşağıdaki olayların tamamında Türkiye’yi yöneten hükümet yanlış taraftadır:

1) Irak’ta Maliki ile Barzani çarpışmaktadır. Maliki Irak’ın birliği için, Barzani Irak’ın bölünmesi için uğraşmaktadır.

2) Irak’ta Maliki ve IŞİD çarpışmaktadır. Maliki birliği, IŞİD bölücülüğü temsil etmektedir.

3) Suriye’de vatan savunması yapılmaktadır. Esad vatanın bütünlüğünü, muhalifleri ise parçalanmayı temsil etmektedir.

4) Mısır’da halk ve Sisi bir tarafta, İhvan ve Mursi diğer taraftadır. Halk Nasır‘ın başlattığı Arap milliyetçiliğini ve bağımsızlığı, İhvan ise Amerikancı İslam’ı temsil etmektedir.

5) İsrail Filistin’i işgal etmektedir. İsrail emperyalizmin karakol gücü olmayı, Filistin mazlumluğu simgelemektedir.

6) Kıbrıs’ta Batı ile Türk tezleri çarpışmaktadır. Batı Kıbrıs’ı “batmayan uçak gemisi” olarak kullanmak istemekte, Türkler ise barış içinde kendi ülkesinde yaşamayı hedeflemektedir.

ERDOĞAN NE TARAFTA?

Peki Erdoğan ve Davutoğlu ikilisi, Ortadoğu’daki sadece bu altı çarpışmada hangi taraftadır?

Irak’ta Maliki‘nin karşısında, Barzani‘nin ve IŞİD’in yanındadırlar. Suriye’de Esad‘ın karşısında ve her türlü terörist grubun arkasındadırlar. Mısır’da halkın ve Sisi‘nin karşısında, İhvan’ın yanındadırlar. Sözde Filistin’in yanındadırlar ama pratikte İsrail’e her türlü desteği sunmaktadırlar. Hatta Erdoğan açık açık Filistin’de Arafat‘ı, Kıbrıs’ta Denktaş‘ı çözümün önündeki engel diye nitelemiştir!

YA AKP-CEMAAT KAVGASI?

Kuşkusuz sadece dış politikada değil, iç politikada da ve hayatın her alanında da tarafsız kalmak mümkün değildir.

Örneğin Cumhuriyetçiler için AKP ile F tipi yapı kavgası tarafsız kalınabilecek bir konu değildir. Kuşkusuz Cumhuriyetçiler her iki yapının da Kemalist Cumhuriyet’in düşmanı olduğunu saptar ve her ikisine de karşıdır. Ama çarpışmasından Cumhuriyet adına yararlanmak için taraf olur!

AKP’nin F tipi yapıyı temizleme hamlesinde de, F tipi yapının AKP’nin yolsuzluklarını sergilemesinde de taraftır.

Ancak burada ölçüt, AKP ve F tipi yapının bu çarpışmada birbirini zayıflatabilmesidir. Bu nedenle çarpışma karşısında izleyeceğimiz siyaseti ve taraflardan birine vereceğimiz ağırlığı, çarpışanların konumu, gücü ve konjonktürel durumu belirler.

Yani Cumhuriyetçiler, AKP ile F tipi yapının çarpışmasındaki güç erozyonunun sürmesini esas alarak hareket eder!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
13 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: