ERDOĞAN SİSİ’YLE ÇALIŞACAK

AKP ve Katar’ın, Hamas’a baskıyla Mısır ateşkesini baltalayarak İsrail’in Gazze saldırısına nasıl dolaylı ortak olduğunu anlattık.

Yani AKP o denli Mısır’a düşmandı…

Çünkü Erdoğan, Mısır halkının ordusuyla birlikte İhvan’ı ve Mursi’yi devirmesini, kendisinin de dâhil olduğu diğer İhvan iktidarlarına tehdit olarak okuyordu!

Öyle ki, AKP’nin sesi Yeni Şafak, 19 Temmuz tarihli manşetinde, olan biteni, Mısır lideri Sisi’ye “itibar ve meşruiyet” kazandırma girişimi şeklinde yorumluyordu!

Gerçi Yeni Şafak bu aralar komplo teorisinde sınır tanımıyordu; Gezicilerin Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını engelleyebilmek için muslukları açıp İstanbul’un suyunu bitirmeye çalıştığını da yazdı, “Filistinli çocuklar İsrail askerlerini korkutmak için ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye bağırıyorlar” diye de yazdı…

MISIR MESELENİN GÖBEĞİNDE

Erdoğan öylesine Sisi karşıtıydı ki, sanki kendisi karar verebiliyormuş gibi, “Mısır, İsrail ile Filistin arasında arabulucu olamaz” diye açıklama bile yapıyordu.

Ancak hem Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas “Mısırlı kardeşlerimizden arabulucu olmasını biz talep ettik” diyerek hem de Hamas sözcüsü Zuhri “Mısır’ın rolü bizim için çok önemli” diyerek Erdoğan’ı açığa düşürdü!

Ancak…

Devreye yine Washington girdi!

Beyaz Saray, ateşkes görüşmeleri için Dışişleri Bakanı John Kerry’yi en kısa zamanda Mısır’a yollayacağını açıkladı. (hürriyet.com.tr, 20 Temmuz 2014)

Yani Mısır, meselenin göbeğindeydi…

ABD’DEN AKP’YE: MISIR’I DESTEKLE

Zaten kimi iddialara göre İsrail, Mısır ve hatta Filistin yönetimi, ABD’ye “Türkiye ve Katar ikinci bir rota izlemesin” talebi iletmişlerdi!

Haaretz gazetesinin şu iddiası önemli: “Amerikalılar, mutabık oldu ve Kerry, Türkiye ve Katar’ın dâhil olmak istemesi durumunda Mısır’ın çizgisine gelmeleri gerekeceği yönünde açıklık getirdi. Amerikalı bir yetkili de ‘Katar’a, Mısır’ı desteklemelerini beklediğimizi söyledik’ dedi.” (Odatv, 20 Temmuz 2014)

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’la görüşen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da Türkiye’den Mısır’ın önerisini desteklemesini istediği iddia edildi.

Abbas’ın İstanbul’daki açıklamalarına bakılırsa, bu iddia da doğruydu.

Demek ABD yönetimi ile Erdoğan arasındaki “çok kırıcısın… Hayır, asıl sen kırıcısın” şeklindeki romantik repliklerin arka planı vardı!

ERDOĞAN: MISIR’LA GÖRÜŞÜYORUZ

Nitekim AKP’nin bir başka sesi olan Akşam gazetesinin dünkü manşetinden Erdoğan’ın şu açıklamalarını okuduk: “Ateşkes için Filistin, Katar, ABD ve Mısır’la çalışıyoruz. Davutoğlu, Kerry ve Abbas’la sürekli görüşüyor. Mısır’la temasları istihbarat organları yürütüyor.

Yeni neymiş?

ABD istedikten sonra:

1) Mısır’dan arabulucu olurmuş!

2) Erdoğan Mısır’ın rolünü kabul edermiş!

3) Erdoğan ve El Tani, Mısır’ın ateşkes girişimine dâhil olurmuş!

4) Erdoğan, MİT üzerinden de olsa, Kahire’yle görüşürmüş!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
22 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: