F TİPİ’NE OPERASYONUN ANLAMI

Erdoğan’ın işaretini verdiği “paralel yapı”ya yönelik operasyon dün sabah başladı. Olayı, kumpas savcısının kumpas polislerine operasyonu olarak niteleyebiliriz. Kumpasçıların tamamı hesap verinceye kadar da bu tür operasyonları destekleyeceğiz.

Peki, kumpasın savcısı, kumpasın polislerine neden operasyon yaptı? Yanıt, kumpasçıların tamamının hesap verebilmesi için sürdürülecek mücadelede pusula olacaktır. O nedenle yanıtı bulmaya çalışalım.

ABD ZAYIFLADI, TAŞERONLARI SAVRULDU

Bize göre kumpasçıların birbirine düşmesinin 3 temel nedeni var:

1) Kumpasçıların bağlı olduğu merkez, yani ABD güç erozyonuna uğradı. Merkez zayıflayınca, uydular yörüngeden savrulma eğilimi gösterdi, çarpıştı…

ABD zayıfladıkça, hâkim sınıflar arasındaki çelişmeler derinleşti ve devlet aygıtı içindeki güç mücadelesi eksenli bir çarpışma başladı. Bu aynı zamanda Gladyo’nun merkezinde de çatlaklar yarattı. CIA Başkanı’na “gönül ilişkisi” üzerinden görev bıraktırıldı, geri çekilmeye itiraz eden generaller görevden alındı, Pentagon ile Dışişleri arasındaki çelişmeler derinleşti vs.

2) Kuşkusuz Gladyo’nun merkezindeki çelişmeler, yerel Gladyolara da yansıdı. AKP ile Cemaat karşı karşıya geldi. Kumpasın ortakları, güç paylaşımında sorunlar yaşamaya başladı.

Cemaat operasyonlarda başarı kazandıkça palazlandı ve Erdoğan iktidarından daha çok pay istedi. Erdoğan ağırdan aldıkça, ona yönelik de “önlem hamleleri” yaptılar; böcekler, dinlemeler, kasetler vs.

HAZİRAN VURDU, SİSTEM ÇATLADI

3) Kuşkusuz daha belirleyici olan neden, dışarıda ABD’yi güç erozyonuna uğratan neden ile içeride ABD’nin taşeronlarını zayıflatan nedendir.

ABD güç erozyonuna uğradı çünkü önce işgal ettiği Irak 2004’te direndi, Hizbullah 2006’da İsrail’e geri adım attırdı, 2008’de Rusya Gürcistan’a müdahale etti ve ekonomik kriz başladı. Ardından Tunus ve Mısır’da halk hareketleri ABD’nin 30 yıldır iktidarda olan taşeronlarını alaşağı etti.

ABD Suriye’ye müdahale ile denge aramaya çalıştı ancak Esad direndi ve Rusya ile İran’ın desteğiyle Atlantik cephesinin saldırısını durdurdu. ABD son olarak Ukrayna’dan “büyük oyuncu” Rusya’yı uyardı ama orada da Putin’in Kırım hamlesiyle istediği sonucu alamadı.

ABD’nin bu hamlelerinde öne çıkan taşeronlarının başında Erdoğan iktidarı geliyordu. ABD gibi Erdoğan iktidarı da, direniş cephesinin karşısında güç kaybetmeye başladı.

Ve daha önemlisi içerideki büyük mücadeleydi. Dışarıda Esad’ı deviremeyen Erdoğan, içeride de milli kuvvetlerin büyük eylemleriyle sarsılmaya başladı. 19 Mayıs eylemleri ile Silivri’yi kuşatma eylemleri, Haziran Halk Hareketi’ni doğurdu. Ayağa kalkan milyonlar hem Erdoğan iktidarını salladı, hem de sistemi sarstı.

Cumhuriyeti yıkan mafyokrasi rejimini hedef alan ayaklanma, sistemin efendilerini vurdu, çelişkilerini derinleştirdi, birbirine düşürdü: İki kuvvet çarpışmaya başlayınca, önce ortak suçlarından arınmaya yöneldiler, ortak suçlarını birbirlerine yıkmaya çalıştılar, “kumpas var” dediler.

ERDOĞAN’IN 10 AĞUSTOS HEDEFİ

Bu üç neden, kumpasçıların neden birbirine düştüğüyle ilgili genel nedenlerdir ama bir de AKP’nin F Tipi yapıya tam da şimdi operasyon yapmasıyla ilgili özel bir neden var: Cumhurbaşkanlığı seçimi!

Erdoğan’ın seçim başarılarının en önemli dayanağı, seçime güçlü bir görüntüyle girmesidir. Erdoğan 2007’de 17 Nisan bildirisine “yanıt verebilen” ve 2011’de “TSK’ye diz çöktüren” güçlü başbakan portresiyle seçime girdi ve kazandı.

Erdoğan, 10 Ağustos’taki seçime de “dış bağlantılı F tipi yapının inine giren” güçlü başbakan portresiyle girmek istiyor. Böylece çok ihtiyaç duyduğu MHP’nin milliyetçi oylarına da seslenmiş olacak!

ARASIZ MÜCADELE

AKP’nin F Tipi operasyonunun milli kuvvetler açısından anlamı şudur: Kumpasçıları zayıflatan her eylem, Türkiye’nin yararınadır.

Ancak Gladyo’yla mücadele yarım yapılamaz ve sadece uygulayıcılarını hedef alamaz, çünkü kuvvet kazanır, döner ve yeniden vurur. Tamam, Gladyo içi çarpışma neticesinde, Gladyo’nun operasyon biriminin Emniyet’ten MİT’e taşınmak zorunda kalması Gladyo’nun bütününü zayıflatmıştır ama Gladyo’nun siyasi ayağına da avantajlar sağlamıştır.

Dolayısıyla mücadeleyi sürdürmeli ve Galdyo içi çarpışmadan yararlanarak, kumpasçıların tamamından, 1 numara olanına kadar hepsinden tek tek hesap sormalıyız!

Cumhuriyet ancak böyle yeniden inşa edilebilir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Temmuz 2014

  1. #1 by ismail ersoy on 24/07/2014 - 11:22

    1921 de inönü ,ali fuat cebesoy,hakkı paşa,yahudi cemaati,ve yandaşlarıyla atatürke karşı başlayan paralel devlet,erdoğanın emekli paşaların holdinglerde calışma yasağı,avrupa uyum yasaları neticesi,28 şubat arkası polis akademilerinde ki feytullah yapılanmaları,sonuna gelinmiş olsada yeni yeni yapılanmalar yinede olacaktır.şunuda görüyoruzki bir devir kapanmak üzeredir.şunuda belirtmek gerekli.bu güne kadar türkiyenin kaderiyle oynayan aile artık başımıza tam kukla yönetici isteyip istediği gibi adamları yönetici,hatta kıral yapıp yeni zenginler yeni özallar yeni erdoğanlar istememekte .hakimiyetini kurduğu partide istediklerini yaptırıp sözcü basınıyla uyum içinde çalışmaktadır.şimdi sol ve sağ kesime soruyorum.bu aile size secim için paramı teklif ettiki.cumhuriyet düşmanı bir kişinin vede arap kültürü ile yetişmiş kişinin oğlu başımıza intikam içinmi getirilmeye çalışılıyor.yoksa kendisini göstermeyip devamlı basın sözcüsünü kullanan aile SİSİ tarafından yatırımları için tehditmi yoksa yeni yatırımlar için Ekmelettin efendiyi tavsiyemi eddi.Şimdi soruyorum CUMHURHURİYET diye bağıranları ne oldu yoksa sizdemi.bağıracaksınız ihsanoğlu için ”TÜRKİYE SENİNLE GURUR DUYUYOR” ne diyeceğmi öyleyse yazıklar olsun bu millete yazıklar olsun cumhuriyet sloganı atıp cumhuriyet düşmanı olanlara

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: