YAHUDİ CESARET MADALYASI VE EL KAİDE

Türkiye, İsrail’in Gazze’ye saldırısının ilk gününden beri Erdoğan’dan yıllar önce aldığı Yahudi Cesaret Madalyası’nı iade etmesini istiyor. Ancak Erdoğan, siyasi yaşamında özel bir yeri olan bu madalyayı, “o tarihte İsrail’le ilişkilerimiz iyiydi” gibi gerçek olmayan gerekçelere sarılarak iade etmiyor.

Fakat artık durum değişti ve Erdoğan o madalyayı iade ediyor; çünkü Erdoğan’ın boynuna madalyayı takan kurum onu geri istedi.

Ancak belirtelim: Madalyalar iki tane!

İKİ AYRI ÖDÜL

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün de açıkladı gibi aslında Erdoğan’a iki adet Yahudi madalyası takıldı.

İlkini Amerikan Musevi Komitesi Ocak 2004’te vermişti. Resmi gerekçesi ise Erdoğan’ın demokratik değerlere bağlılığı ve teröre karşı cesur mücadelesiydi. Somut gerekçe ise Kasım 2003’te iki sinagoga, yabancı bir bankaya ve İngiliz Konsolosluğu’na düzenlenen terör saldırısıydı.

İkinci ödül ise Haziran 2005’te verildi. Bu ödülün gerekçesi ise Türk diplomatlarının 2. Dünya Savaşı koşullarında soykırıma uğrayan Yahudilere uzattığı yardım eliydi…

ERDOĞAN ÖDÜLÜN HAKKINI VERDİ

Gelin şimdi o günlere dönelim ve Ocak 2004’te Erdoğan’a verilen bu ödülün teşekkür konuşmasını anımsayalım.

Erdoğan bu ödülü, bugüne kadar yakın çalıştığı Musevi kuruluşlarıyla işbirliğinin bir nişanı olarak aldığını belirterek ödülü verenlere teşekkür etti. Bu ödülle “terörizmi silmek için dayanışma içinde olacağız” dedi.

Terörün her türlüsüne karşı olduğunu ve ABD’nin Afganistan ve Irak’ta sürdürdüğü terörle mücadeleyi de kalben desteklediğini açıkladı.

Türkiye ve İsrail arasındaki dostluğa sık sık atıfta bulunan Erdoğan, ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesine çalışacağını belirtti.

Dediğini de yaptı. İsrail’le ekonomik ilişkileri, oğlunu da seferber ederek geliştirdi. ABD’nin sadece Irak ve Afganistan’da değil, Libya ve Suriye’deki “terörle mücadelesine” de öne atılarak destek verdi.

Dolayısıyla 10 yıl önce verilen ödül amacına ulaşmış oldu. Yani bu saatten sonra zorunlu iadesi bir şey değiştirmeyecektir.

EL KAİDECİLER ERDOĞAN’IN SAVAŞINDA

Ödülle ilgili başka bir bilgiyi daha paylaşmalıyım.

Ödül, yukarıda belirttiğimiz gibi, Kasım 2003’teki terör saldırıları sonrasında Erdoğan’a verilmişti. El Kaide iki sinagoga, bir yabancı bankaya ve İngiliz Konsolosluğu’na saldırmış, 63 kişiyi öldürüp, 750 kişiyi de yaralamıştı.

Erdoğan, Ocak 2004’teki ödül töreninde, saldırının arkasındaki isimleri en kısa zamanda yakaladıklarını da açıklamıştı.

Dava o dönemde sürekli gündemdeydi, saldırganlar ortaya çıkarılmış ve ağır cezalara çarptırılmıştı.

Sonra “Türk El Kaidesi” denilen bu örgüt unutuldu. Ta ki AKP’nin ABD adına başlattığı Suriye savaşına kadar…

Çünkü Esad’ı yıkmaya çalışırken orada ölen insanların arasında El Kaide üyeleri vardı. Örneğin İstanbul bombacılarının avukatı Osman Karahan, örneğin bombalı saldırıda kullanılan aracın sahibi Metin Ekici, örneğin bombacı Baki Yiğit ve diğerleri, Suriye’de Esad’a karşı savaşırken ölmüştü.

Yani Erdoğan’ın cesaret madalyası almasına neden olan terör saldırısının sorumluları, Erdoğan’ın Esad’ı devirme savaşında da rol almışlardı!

Peki, nasıl olmuştu da bombalı saldırının üzerinden daha 7 yıl geçmişken serbest kalabilmişlerdi? Nasıl olmuştu da Suriye’ye geçip savaşabilmişlerdi?

Daha önce Ufuk Ötesi’nde uzun uzun anlattığımız için tekrarlamayacağız. Ama “ödül ve iade” gibi bir gelişme olunca yeniden anımsatalım dedik…

Ama daha çok da perdenin önündeki gelişmelere rağmen, İsrail, AKP, KDP ve IŞİD’in nasıl aynı cephede yer alabildiğini anlatabilmek için anımsattık…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: