AKP-F TİPİ AYRIŞMASINDAN YARARLANMAK

Sorguları bayrama kalan 49 polisten önceki gece sadece 11’i tutuklandı. Böylece F tipi yapının polis ayağına yapılan ve 107 polisi hedef alan operasyonda sadece 31 polis tutuklanmış oldu.

Polislerin tamamı neden tutuklanamadı? Üstelik hâkimler bizzat bu operasyon için AKP tarafından atanmışken…

İki ihtimal var:

1) F Tipi polislere operasyon, suç ortağına, yani siyasi iradeye uzanacağı için “tadında” bırakıldı.

Zira polis müdürü Yurt Atayün, Erdoğanların sıyrılmaya çalıştığı suçlara gönderme yapıyor, yer ve zaman vererek “Başbakan’a brifing vermiştim” diyordu. Belki de bu, daha somut ilişkiyi açığa çıkaracak durumlar için bir ön uyarıydı.

Zaten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açık açık F Tipi yapının özür dilemesi durumunda operasyonun duracağını ilan etmişti! Erdoğan’ın Arınç’ı yalanlaması ise siyasi iradenin iyi polis kötü polis oyunu gibiydi…

2) Hâkimler, Erdoğanların sırf bu operasyonlar için atadığı yeni Sulh Ceza Hâkimleri olmasına rağmen, dosyanın zayıflığı nedeniyle polislerin tamamını tutuklayamamıştı.

Tutuklama kararları casusluk suçlaması nedeniyle yapıldı; polisler yasadışı dinlemişlerdi, gizli kalması gereken devlet bilgilerini ele geçirmişlerdi.

BÜYÜK ORTAĞI KUYRUĞUNDAN YAKALAMAK

Suçlamanın niteliği, aslında 17 Aralık operasyonu sonrası ortaya çıkan AKP gerçeklerini teyit etmiş oldu: Ortalığa saçılan ses kayıtlarındaki konuşmalar doğruydu!

Zaten AKP,  F Tipi yapıya operasyonu Ergenekon tertiplerindeki rolü için değil, 17 Aralık’ın intikamı için yapıyordu.

Biz de bu nedenle ısrarla şunu belirttik: Haziran’ın böldüğü ortakların ayrılığı Türkiye’nin yararınadır. Daha yararlı olabilmesi için operasyonun 17 Aralık’la sınırlı kalmasını kamuoyu baskısıyla engellemeli ve F Tipi yapıdan asıl kumpastaki rolünden dolayı hesap sormalıyız.

Ancak bu perspektifle suçun büyük ortağını kuyruğundan yakalayabiliriz.

Aksi takdirde, AKP F Tipi yapıdan, sadece kendisini hedef aldığı için o boyutta bir intikam alır. Bu durum hem suçu hesapsız bırakır, hem de Erdoğan’ın siyasi gücünü tahkim eder.

ERDOĞAN GÜÇ KAZANIYOR

Kuşkusuz Erdoğan’ın F Tipi yapıya operasyonunun kendi siyasi konumu açısından ikili bir anlamı vardır.

AKP ve Cemaat ortaklıktan ayrı düştüğü için elbette bir güç kaybı vardır.

Ama olayın ikinci yönü de şudur: Erdoğan aynı zamanda F Tipi yapıyı etkisizleştirdikçe güç kazanmaktadır. Çünkü F Tipi yapıyı kazıdığı yerlere kendisi egemen olmaktadır. Hatta F Tipi yapıya vurdukça, bu yapıdan güç de devşirmektedir.

AKP ile F tipi yapı arasındaki güç mücadelesinden Türkiye adına azami yararlanabilmek için bu denklemle oynamamız gerekir. Aksi takdirde Türkiye F Tipi yapıdan kurtulurken, Erdoğan diktatörlüğü ile daha somut yüz yüze gelir.

GLADYO İÇİ ÇARPIŞMA

Peki denkleme nasıl müdahale edilir?

AKP ile Cemaat arasındaki çarpışmada, tarafların ikisinin birden güç kaybetmesini esas alan bir çizgi izlemeliyiz. Aralarındaki çatışmadan yararlanırken, ölçütümüz, Erdoğan’ın daha da güçlenmemesi olmalıdır!

Meseleyi “AKP’nin Gladyo ile mücadelesi” diye okumamalıyız. Zira bu yanlış okuma, AKP’yi Gladyo olmaktan çıkarır ve hatta zamanla Erdoğan’ı ABD’nin F Tipi aletine karşı mücadele eden milli bir kuvvet konumuna yükseltir!

Gerçek şudur: ABD zayıfladıkça taşeronları çözülmeye başlamakta ve çarpışmaktadır. Emperyalist devletin güç erozyonu, ABD’deki yapı içinde de çatışmalar doğurmaktadır. Bu da alt Gladyo’lardaki kanatlar arası mücadeleyi tetiklemektedir.

Halk hareketleri ve emperyalizme karşı direnişler ABD’yi dünya çapında zayıflatmaktadır. Halk hareketi büyüdükçe, ABD’nin müttefikini denetleme aracı olan Gladyo da gücünü kaybetmeye başlar. O güç erozyonu da Gladyo’nun kanatlarının, azalan güç için çarpışmasına neden olmaktadır.

Şöyle somut da koyabiliriz: ABD Irak’ta yenilmese ve Ortadoğu’dan askerlerini çekmese, ABD ve taşeronları Suriye’de Kürt Koridoru kurabilse, Türkiye Haziran’da BOP eş başkanlığının iktidarını sallamasa, yani özetle BOP gerçekleşebilse, AKP ile F Tipi yapı çatışmayacaktı!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
31 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: