GAZZE TAPESİ NEYE İŞARET EDİYOR?

ABD, taktik düzlemde İsrail’in Gazze saldırısından rahatsız. Zira bu saldırının hem Ortadoğu’da İsrail’in aleyhine geliştiğini görüyor hem de Batı’da İsrail karşıtlığının yükselmesinden endişe ediyor.

ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Martin Indyk’in yaklaşık bir ay önce İsrail’in müzakerelerde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemesi nedeniyle istifa etmesi ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin geçen günlerde açık kalan mikrofondan “amma da nokta atışıymış” diyerek, İsrail saldırısının katliam boyutuna işaret etmesi önemli işaretti.

Ama asıl işaret ABD Başkanı Barrack Obama ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu arasındaki telefon konuşmasıydı…

Kaynağının ABD’li bir yetkili olduğunu söyleyen gazeteci Oren Nahari, tapeleri İsrail Kanal 1’de yayınladı. İki tarafça yalanlansa da, ikilinin telefon konuşmalarının tapeleri gerçekçi görünüyordu.

OBAMA ERDOĞAN’A GÜVENİYOR

Kayıtta Obama Netanyahu’dan “derhal saldırılara son vermesini ve tek taraflı ateşkes ilan etmesini” istiyordu. Obama’nın planına göre İsrail ateşkes ilan edince, Türkiye ve Katar devreye girecek ve Hamas’ı ikna edecekti.

Netanyahu ise Türkiye ve Katar’ın Hamas’ın destekçisi olduğunu söylüyor ve bu ülkelere güvenemeyeceğini belirtiyordu. Obama ise ısrarcıydı: “Türkiye ve Katar’a güveniyorum.”

Evet, Erdoğan’ın da üzülerek belirttiği gibi Obama kendisiyle artık telefonda görüşmüyordu ama en kritik meselede işte kendisine güveniyordu!

Bu güvenin kaynağına geleceğiz ama önce tapeleri kimin yayımladığını inceleyelim:

TAPELER KİMİN YARARINA?

İlk bakışta tapelerin yayımlanması İsrail’in işine gelmiş gibi görünüyor. Zira İsrail yönetimi ile Obama’nın arasının daha önceki başkanlar kadar sıcak olmadığı malum. Obama tarihe geçen bir başkan olmak için önüne öncelikle İsrail-Filistin barışını gerçekleştirme görevini koymuştu ama Tel Aviv’in tavrını aşamadı.

Tapeler, haliyle Obama’yı İsrail’in çıkarlarını tam olarak korumayan bir ABD Başkanı statüsüne düşürdü. Üstelik Türkiye’ye güvenen bir ABD Başkanı profili, şu şartlarda İsrail’de olumlu karşılanmayacaktı!

Fakat bu tapeler pekâlâ ABD tarafından da yayımlanmış ve İsrail’e “yalnız kalabilirsin” uyarısı verilmiş olabilir. Zira o konuşmada Obama Netanyahu’ya “İsrail’in arabulucu seçecek pozisyonda olmadığını” söylüyordu. Üstelik tapeler İsrail’in haksızlığını da ortaya koymaktaydı.

Bu tezimizi güçlendiren bir olgu da bu tapelerin yayımlanmasından hemen önce ADB Dışişleri Bakanı John Kerry’nin şu sözlerle Netanyahu’yu açığa düşürmesiydi: “Eğer Netanyahu’nun taahhüdü olmasaydı, elbette ABD Başkanı ve ben bu çabaya girişmezdik. Şimdi ya onun taahhüdünü sorgulamadan doğru kabul edeceğim ya da birisi burada farklı bir oyun oynuyor ve umarım gerçek bu değildir.”

Neyse, bizim için asıl önemli olan Obama’nın Erdoğan’a güveniyor oluşudur.

ABD’NİN DÜŞMANLARINI YUMUŞATMA GÖREVİ

Bakınız bu güven, sıradan bir güven değildir ve AKP hükümetinin özel bir rolüne işaret eder.

Anımsayacaksınız, bu köşede bir hafta önce işlemiştik. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, AKP hükümetinin özel rolüne işaret eden şu özleri dile getirmişti: “Onların (AKP hükümeti) yorumlarının, bir rol oynamalarını güçleştirdiğini söyledik. Ancak onların oynayabilecekleri bir rol ve Hamas ile ilişkileri var. Onlar bizim yapamayacağımız konuşmaları yapabilirler. Açıkçası, Türkiye’nin dışişleri bakanı bölgede kilit bir oyuncu ve baskı gücü oluşturabilirler.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir diğer sözcüsü Jen Psaki de iki gün önce bu özel rolü şöyle açıklıyordu: “AKP hükümetinin Hamas’la ilişkilerini biliyoruz. Tamamen biliyoruz. Açıkçası, hem bizim birlikte çalıştığımız, hem de Hamas’la birlikte çalışabilen ortaklarla işbirliğine girmek önemli. Çünkü biz Hamas’la işbirliği yapmıyoruz.”

Yani AKP hükümetinin bölgedeki görevi, ABD’nin düşmanlarıyla ABD adına görüşmekti! Daha önce İran konusunda Washington’da söylenildiği gibi, AKP bölgede ABD adına kolaylaştırıcıydı, yumuşatıcıydı!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: