GLADYO’NUN SİYASETLERİNİ ERDOĞAN YÜRÜTÜYOR

Dün şöyle sormuştuk: F Tipi yapı Gladyo’nun bir kanadı değil de tamamıysa, neden bu kadar çabuk yenildi!

Aslında yanıt sorunun içindeydi: F Tipi yapı Erdoğan karşısında yenilmeye başladı çünkü sadece operasyonel bir kuvvetten ibaretti. Erdoğan ise Gladyo’dan emekli olmamıştı ve hâlâ Gladyo’nun siyasi kanadının başıydı, 1 numaraydı!

F Tip yapı Gladyo’nun esası olsa, bu kadar rahat tasfiye edilir mi, bu kadar rahat devletin sinir merkezlerinden tırpanlanabilir mi? Kuşkusuz milli ve devrimci bir hükümet yapabilir ama ABD’nin taşeronu olan Erdoğan, ABD’nin Gladyo’sunu tırpanlayamaz.

Zaten olan da Gladyo’nun siyasi kanadının, Gladyo’nun operasonel kuvvetlerinde değişiklik yapmasıdır: Operasyonel güç Emniyet’ten MİT’e taşınmaktadır. Nitekim MİT dışarıda IŞİD ve benzeri örgütlerle iş tutmaktadır. Ayrıca Gladyo içeride de, Haziran Halk Hareketi sırasında görüldüğü gibi 70’lerdeki “ülkücü komandolara” benzer “sopalılar örgütü” inşa etmektedir.

ABD’NİN EN ÖNEMLİ İŞLERİ

Erdoğan ile F Tipi yapı arasındaki çatışmanın iç ve dış nedenlerini önceki gün inceledik.

Mücadelemiz açısından asıl önemli olan ise bu çatışmanın, Erdoğan’ı ABD’nin esas adamı olmaktan çıkarmadığı gerçeğidir! Tersine Erdoğan bu çatışmaya soyunurken, ABD’nin hizaladığı konuma daha da yerleşmiş oldu!

Yani ABD’nin araçları açısından meseleye baktığımızda, esas aracın F Tipi değil, Erdoğan olduğunu görürüz. Hem de şu somutlukta:

1) Türkiye’de Kürt Açılımı’nı Erdoğan ve PKK yapıyor. 2) Barzani’yi bağımsızlığa Erdoğan kışkırtıyor. 3) Libya devletinin yok edilmesinde Erdoğan rol aldı. 4) Suriye’yi ve Irak’ı bölme planlarını Erdoğan yürütüyor. 5) Ortadoğu’da İsrail yararına Mısır’ı zayıflatan politikaları Erdoğan izliyor. 6) Filistin’deki birlik hükümetini Erdoğan dağıtıyor. 7) Kıbrıs’ta KKTC’yi zora sokan Atlantikçi politikaları Erdoğan uyguladı. 8) Ermenistan kapısını Erdoğan açıyor. 9) F Tipi yapının ABD adına Asya’da üstlendiği rolü de, Erdoğanlar kendi kurumlarıyla doğrudan yürütmeye başladılar. Pek çok ülkedeki F tipi okulların da, o ülkenin iç mevzuatına göre Erdoğanlara devri gündemdedir.

Bunların hepsi, ABD’nin yani Gladyo’nun siyasetleridir! Yani Gladyo’nun siyasetlerini F Tipi yapı değil, Erdoğan uygulamaktadır!

KUVVETLERİN DOĞRU YERİ

Diğer bir önemli nokta da şudur: “Erdoğan neticede seçimle geldi, daha kolay yıkılır ama F Tipi örgüt Gladyo’dur ve 50 yıldır devlete yerleşmiştir, onunla mücadele çok daha zordur” tezinin yanlış olduğu bir kez daha görüldü.

Cemaat, AKP iktidar olduğu için güçlüydü ve AKP siyasi desteği arkasına taktığı için her türlü operasyonu yapabiliyordu. Ancak AKP istediği anda devlet aygıtının gücüne dayanarak Cemaati yerleştiği yerlerden kazıyabildiğini göstermiş oldu!

Bu önemli bir noktadır ve hangisinin Türkiye açısından daha büyük tehdit olduğunu göstermektedir!

F TİPİ OPERASYONU GENİŞLETİLMELİ

Tüm bunları F Tipi yapıya operasyona itiraz ettiğimiz için söylemiyoruz elbette. O operasyonlar sürmeli, hatta daha da geliştirilmeli…

Bu yapının tasfiye edilmesi Türkiye için hayatidir ve son tahlilde Gladyo’yla toptan mücadele açısından avantaj sağlamaktadır.

Ancak F Tipi yapıya operasyonu “AKP’nin Gladyo’ya operasyonu” diye okursak, Gladyo’nun iç restorasyonuna alet olmuş oluruz! O nedenle AKP’nin suç ortağı olduğuna vurgu yapmak önemlidir. Bu, iddia edildiği gibi sürece takoz koymak, F Tipi’nin üzerine gidenin elini tutmak değildir, tersine siyasi sorumluluğu hatırlatmak ve fatura çıkarmaktır!

Unutmayalım: AKP’nin F Tipi yapıya yönelik operasyonunu, Erdoğan’ın 17 Aralık intikamından ileriye götüremezsek, hem kumpasın hesabını soramamış, hem de Erdoğan’ı dolaylı olarak tahkim etmiş oluruz!

Bu nedenle Gladyo’nun tanımını doğru yapmalı ve Gladyo’nun siyasetlerini kimin uyguladığını net olarak ortaya koymalıyız. Hâkim sınıflar arasındaki çelişmeden de, Gladyo içi mücadeleden de akıllıca yararlanmalı, hedef mevzileri doğru sıraya koymalıyız.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: