IŞİD’İN MUSUL İŞGALİNİN SONUÇLARI

IŞİD çok amaçlı bir işleve sahip olduğunu her hamlesiyle gösteriyor. Bu da arkasındaki esas kuvvete işaret ediyor:

Bağdadi, ABD’nin kontrolündeki esir kampından 2009’da serbest bırakıldı ve ardından IŞİD’in başına geçti. ABD’nin Suriye operasyonu başlayınca Esad’ı devirme cephesine sürüldü. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton IŞİD’in bir Amerikan projesi olduğunu kitabında yazıyor. ABD’li senatör Rand Paul, IŞİD’i kendilerinin silahlandırdığını açıkladı.

SURİYE’DEN IRAK’A ZORUNLU YÖNELİŞ

Ancak ABD Suriye’de Esad’ı deviremedi. AKP’den IŞİD’e uzanan enstrümanlar cephesi Suriye halkının vatan savunmasını kıramadı.

Washington, sonunda Moskova’nın gösterdiği çıkış yoluna istemeyerek sapmak zorunda kaldı.

Ardından ABD’nin taşeronu olan IŞİD’in Irak hamleleri başladı. IŞİD, 9 Haziran’da Musul’u işgal etti. IŞİD 7-8 bin militanla Irak’ın en büyük ikinci şehrini nasıl işgal edebilmişti?

Christof Lehmann’a göre IŞİD’in Irak savaşının merkez üssü, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ydi. Maliki karşıtı olan Parlamento Başkanı Nuceyfi’nin kardeşi Musul Valisi’ydi ve emrindeki birimlere çekilme talimatı vermişti. Musul’u IŞİD’e “kansız” teslim eden Vali Nuceyfi, ardından Barzani’nin yanına, Erbil’e kaçmıştı.

Peki, IŞİD’in Musul işgali hangi sonuçları doğurdu?

IŞİD’İN YARATTIĞI 9 SONUÇ

1) Barzani Musul’u bahane ederek 11 Haziran’da Kerkük’ü işgal etti ve bağımsız Kürdistan için referandum istedi.

2) İsrail, IŞİD’in yarattığı konjonktürden yararlanarak Gazze’ye saldırdı.

3) IŞİD, önceleri hedefinde Kürtlerin olmadığını ilan etmişti. Ancak şartlar oluşunca kuzeye yöneldi ve öncelikle Türkmenleri hedef aldı, ardından da Erbil’e doğru harekete geçti.

ABD, kukla devletinin başkenti olan Erbil’e kalkan olmak gerekçesiyle havadan IŞİD mevzilerine saldırdı. Dahası durumu fırsata çevirerek Barzani’yi silahlandırma kararı aldı. Böylece geçekleşme şansı olmasa da “Kürt Koridoru” planını sıcak tutabilecekti.

4) IŞİD, Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nu da işgal etti ve 49 görevlimizi rehin aldı. Ankara’nın fırsat varken konsolosluğu neden tahliye etmediği sorusu hâlâ yanıtsızdır. Dahası AKP Hükümeti, 49 rehine üzerinden, Türkiye’nin ulusal güvenliğine etki eden tüm bölgesel gelişmelere karşı sessiz kalabilmeye gerekçe bulmuş oldu.

5) AKP hükümeti, IŞİD’in hamlesi nedeniyle, Türkiye’nin ulusal güvenliğine dolaylı etkisi olan bir ortaklığı yürürlüğe soktu. AKP ve KDP, fırsattan yararlanarak Irak’ın petrolünü kaçak yollardan İsrail’e satmaya başladı.

6) CAP Raporu’yla Obama’ya “Kürtlerin birliğini sağlamasının” önerildiği bir süreçte gelen IŞİD’in Erbil hamlesi, Suriye’deki güç mücadelesi nedeniyle karşı karşıya olan PKK ve KDP’yi birliğe yöneltti.

7) PKK, IŞİD’e karşı savaşmayı gerekçe göstererek, ABD’den terör listesinden çıkarılmayı istedi. Hatta Beyaz Saray’ın internet sitesinden bir de kampanya başlattı. PKK nasılsa AKP’nin TBMM’den çıkardığı yasada “silahlı muhalefete” dönüşüyordu!

8) Kürtlerin birliği sağlanırken, AKP Hükümeti’nin sayesinde Türkmenler daha da parçalanıyordu. IŞİD’in saldırılarıyla bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalan Türkmenler, bir de Ahmet Davutoğlu tarafından mezhep temelinde suçlanıyordu!

9) IŞİD’in Musul işgalinin bir diğer önemli sonucu ise ABD’ye Irak Başbakanı Nuri El Maliki’den kurtulma fırsatı doğurması oldu. Washington Irak’ın birliği yönünde adımlar atan Maliki’den uzun zamandır rahatsızdı ve arkasındaki siyasi güç nedeniyle ona katlanıyordu.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum’un Maliki yerine aynı partiden Haydar El İbadi’ye hükümet kurma yetkisi vermesi ve Beyaz Saray’ın anında İbadi’yi tebrik etmesi, tam bir darbe girişimidir.

STRATEJİK YÖN DEĞİŞMEYECEK

Darbeye karşı direnen Maliki konumunu koruyabilecek mi bilmiyoruz ama bildiğimiz şey şu: Irak’ın birlik yönünde bir eğilimde olması şahısların niyetinin çok ötesindedir ve stratejiktir. İbadi ya da başka bir isim bu eğilimi tersine çeviremez.

Dahası IŞİD’in yarattığı fırsatlardan ortaya çıkan yukarıda özetlediğimiz tablo da stratejik yönü değiştiremeyecek nitelikteki taktik hamlelerdir.

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: