CHP NEDEN KAYBETTİ?

Haluk Koç’un “kaybetmedik” demesi, hatta Gürsel Tekin’in “kazandık” diyebilmesi, CHP açısından 10 Ağustos’u açıklamıyor ama daha önemlisi, siyasi mizaha yol açıyor!

Bir yenilgi olduğu ortada, zira çatı aday, CHP ile MHP’nin 30 Mart’ta aldığı toplam oyun 6 puan altında kaldı.

Peki, tablo neden bu şekilde oluştu?

ASLI VARKEN KOPYASI TERCİH EDİLMEDİ

1) Çatı Aday, fikir olarak doğruydu. Ancak “kazanacak” aday belirlenemeyince yanlış sonuçlandı.

“Kazanamayacak” aday belirlendikten sonra bile, sahaya taktik olarak dördüncü bir aday sürülseydi eğer, durum yine de değişebilirdi. Dördüncü aday Erdoğan’ın ilk turda kazanamamasını garantilerdi. Ardından iki adayın yarışacağı ikinci turda da,  Erdoğan’ın karşısına daha geniş cepheyle ve güçlü çıkılırdı.

2) Çatı Aday, fikir olarak doğruydu ancak Ekmeleddin İhsanoğlu ismi yanlıştı. CHP, AKP’yle yarışın onunla aynı minderde güreşmekten geçtiğini sanıyor. Bu nedenle siyasal İslamcı bir adayın karşısına siyasal İslamcı bir aday çıkarıyor. Haliyle, kopyası aslına tercih edilmiyor.

Oysa seçimler muhafazakârlık zemininde değil, vatanseverlik zemininde yürümektedir. Bu gerçek o kadar ortadadır ki, sadece Erdoğan’a bakarak bile kavranabilir. Erdoğan’ın her seçim öncesinde milliyetçili görüntü vermeye çalışması, bayrak ve İstiklal Marşı’nı kampanyasının merkezine alması ve PKK karşıtlığına oynaması, seçimlerin vatanseverlik zemininde kazanılacağını göstermektedir.

3) CHP, Ekmeleddin İhsanoğlu için ciddi bir kampanya yapmadı. Bunu da İhsanoğlu’nun parti adayı değil, partilerin adayı olmasına bağladı.

Gerekçe gerçekçi değildi. Ekmeleddin İhsanoğlu, kampanyasını kör topal yaptı ve daha seçimlerden önce “ben kazanamam” görüntüsü verdi.

4) Kemal Kılıçdaroğlu, “tıpış tıpış sandığa gideceksiniz” diyerek, her şeye rağmen İhsanoğlu’na oy verecek kitlenin bir bölümünü kızdırdı ve sandığa küstürdü. Zira CHP’nin seçmeni kuzu kuzu denileni yapacak nitelikte değildi.

Kılıçdaroğlu, bugün her ne kadar oy kullanmayan seçmeni doğrudan suçlayarak yenilgisine mazeret arasa da, bu tavrıyla kitleyi boykota zorlayan olduğu için, asıl kendisi suçludur!

F TİPİ ORTAKLIĞI KAYBETTİRDİ

5) F Tipi ortaklığı iki nedenle CHP’ye kaybettirmektedir:

a) CHP’nin, sırf AKP karşıtlığı temelinde, milli kuvvetlere karşı tertipler uygulayan F Tipi yapıyla kurduğu ortaklık, onu vatansever, ulusalcı, Kemalist çevrelerin bir bölümünden uzaklaştırdı.

b) Cemaat arkasından çekildiğinde, AKP’nin oylarında önemli ölçüde bir değişiklik olmadı. Çünkü Cemaatin kadroları devletin sinir merkezlerine yerleşmişti ama kitlesel bakımdan halk içinde bir karşılığı yoktu. Dolayısıyla bu yapının oy anlamında CHP’ye bir katkısı olmadı.

6) Selahattin Demirtaş, oylarını 2-3 puan artırdı. Nereden geldi bu oylar? AKP’den mi, MHP’den mi?

Açık ki CHP’den gitti bu oylar? Ekmeleddin İhsanoğlu ismine tepki gösteren kimi CHP’liler istemeyerek de olsa Demirtaş’a oy verdiler. Zira Alevilik, solculuk ve laiklik gibi kriterleri baz alan bu kitle için Demirtaş, İhsanoğlu’ndan daha yakındı!

SORUMLU KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Merkezi’nin 10 Ağustos seçim sonuçlarının faturasını seçmene kesmeye çalışması hem doğru değildir, hem de kendi sorumluluğunu gizleme girişimidir.

Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasının sorumlusu sandığa gitmeyen seçmen değil, kazanacak ve seçmeni sandığa götürecek bir aday belirlemeyen Kılıçdaroğlu’dur!

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın karşısına Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çıkarak, Aslanlı yolda omuz omuza yürüyen, Silivri’nin duvarlarını yıkmak için 5 Ağustos’ta yan yana mücadele eden ve en sonunda Haziran’da ayaklanan milliyetçi ile solcuyu, Atatürkçü ile sosyalisti, halkçı ile ulusalcıyı bölmüştür!

Yalova modeli uygulansaydı, yani çatı aday cumhuriyetçilerin, milliyetçilerin, ulusalcıların, Atatürkçülerin, halkçıların, solcuların, sosyalistlerin birleşebileceği bir isim olsaydı, açık ki Erdoğan Çankaya’ya çıkamayacaktı.

Erdoğan’ın 30 Mart’tan bu yana neredeyse oyunu hiç artıramaması ve yüzde 51,8’de kalması bile bu gerçeğe işaret etmektedir!

Sonuç olarak 10 Ağustos sonuçları, her CHP’li için önemli derslerle doludur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
14 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: