AHKMET HAKAN’IN YOK DEDİĞİ ABD-IŞİD İLİŞKİSİ

Ahmet Hakan, dünkü “’IŞİD’in arkasında ABD var’ balonunu patlatalım” başlıklı yazısında şu iki soruyu sorarak ABD-IŞİD ilişkisi tezini çürütmeye çalışıyordu:

Soru 1: “Madem ABD, sırf bölgeye müdahale etmek için IŞİD denilen cani ordusunu besleyip büyütecek ve bölgeye salacak kadar gözünü karartmış durumda… O zaman… Aynı ABD neden Irak’tan çekildi ki?”

Soru 2: “Madem ABD, bölgeye müdahale etmek için yanıp tutuşmakta… O zaman.. Neden Suriye’ye müdahale etmedi?”

TERCİHLE DEĞİL ZORUNLULUKLA

Yanıtlayalım:

Yanıt 1: ABD Irak’tan çekilmeye mecbur kaldı çünkü 2004’te Irak direnişi, 2006’da Hizbullah’ın İsrail’e ağır darbesi ve 2008’de Rusya’nın Gürcistan’a müdahalesi, büyük ekonomik krizle birleşti…

Hakan, Obama döneminde kabul edilen Asya-Pasifik merkezli güvenlik doktrinini ve o doktirinle ilgili ABD Başkanı, ABD Dışişleri Bakanı, ABD Savunma Bakanı ve ABD Genelkurmay Başkanı’nın değerlendirmelerini incelerse sorusuna yanıtı bulacaktır.

ABD’nin gidişatına çıkış arayan Zbigniew Brzezinski ve Henry Kissinger‘in tezlerinde de o mecburiyet çırılçıplak görülmektedir.

Yanıt 2: ABD, Asya-Pasifik merkezli güvenlik doktrinine göre Ortadoğu’daki işlerini müttefikleriyle yürütecekti. O nedenle Surye’ye müdahale etmedi ve Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ı sahaya sürdü.

Bu durumda şöyle sorulabilir tabi: “O zaman şimdi neden müdahale ediyor?”

Bu hem ABD’deki “müdahaleciler” ile “gerçekçiler” arasındaki çarpışmayla ilgilidir hem de Suriye başarısızlığı ve Ukrayna yenilgisiyle ilgilidir.

Rusya’nın Suriye desteğini kesebilmek için Ukrayna cephesi açan ABD’nin burada da kaybetmesi, onu “stratejik savunma içinde taktik atak” yapmaya zorladı.

Hakan, ABD kaynaklarını tarayarak bu konuda çok miktarda analiz bulabilir.

TALİBAN, BİN LADİN, EL BAĞDADİ

Ahmet Hakan‘ın iki sorusu değil ama en sonunda verdiği şu hüküm problemlidir: “IŞİD olayında ABD’nin durduğu yer su kadar berrak: Bölge IŞİD denilen belayı ortaya çıkarmış, ABD de ‘ben bu işten nasıl faydalanırım’ diye bin bir hesap yapıyor. Olay bundan ibarettir.”

Bu hüküm hem problemlidir hem de ABD’nin müdahalesine haklılık zemini yarattığı için tehlikelidir!

Problemlidir çünkü ABD-IŞİD ilişkisini yok saymaktadır.

Aralarındaki ilişkiyi anlatabilmek için şu nitelemeyi yapabiliriz: Reagan için Taliban neyse, Bush için El Kaide ve Usame bin Ladin neyse, Obama için de El Bağdadi ve IŞİD odur!

Yani süreç içinde tersine evrilebilen bir ilişkidir bu…

Bu tip örgütlerle istihbarat kurumlarının ilişkisi hep böyledir zaten. Kesintisiz bir doğru değildir, dalgalı ilerler, inişleri çıkışları vardır, kırılmalar ve sapmalar bulunur…

Önemli olan o örgütün yarattığı fırsatlarla o istihbarat kurumunun hedefleri arasındaki paralliktir.

IŞİD FİİLEN ABD TAŞERONUDUR!

Doğru yanıtlar, yanış sorularla bulunmaz. Doğru soru şudur: ABD Irak’ı işgal etmeseydi, IŞİD’in ilk hali olan Cemaat el-Tevhid vel-Cihad Irak’ta 2004’te kurulacak mıydı? ABD’nin ve taşeronlarının Suriye’de Esad rejimini devirme hedefi olmasa, IŞİD diye bir örgüt böylesine palazlanabileck miydi?

Maliki‘nin ya da Esad‘ın politikaları değil, ABD’nin Irak ve Suriye politikaları IŞİD’i yaratmıştır. Graham Fuller o nedenle IŞİD’i ABD’nin ürünü olarak nitelemektedir.

Eski CIA ve NSA ajanı Erward Snowden elindeki belgelere dayanarak MOSSAD’ın El Bağdadi‘ye bir yıl boyunca askeri eğitim verdiğini açıklıyor. William Engdahl, IŞİD’in Ürdün’de CIA tarafından eğitildiğini, finansmanının da Körfez ülkeleri tarafından sağlandığını söylüyor. Alman Kalkınma Bakanı canlı yayında o ülkenin Katar olduğunu ilan ediyor. Jefrey Silverman, CIA’nın Çeçen asıllı Tarhan Batiraşvili‘yi IŞİD’e soktuğunu ve “Ömer el Şişani” adıyla onu örgüt içinde yükselttiğini anlatıyor. Hapishane kayıtlarından hareketle El Bağdadi‘nin CIA ajanı olduğu belirtiliyor. Christof Lehmann, Hariri‘ye dayandırarak “IŞİD’ın Irak’ta verdiği savaşın merkez üssünün ABD’nin Ankara Büyükelçiliği olduğunu” açıklıyor.

ABD’li Senatör Rand Paul, “İD’i silahlandırdıklarını” itiraf ediyor ve eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Zor Seçim” isimli kitabının tanıtım toplantısında IŞİD’in ABD’nin yarattığı iklimde olgunlaştığını söylüyor!

Yani ilişki çırılçıplak ortadadır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Eylül 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: