AKP-PYD ittifakına doğru

13 yıllık AKP yasasıdır:

1. AKP ne zaman türban açılımı yapsa, mutlaka ABD’ye verilmiş bir büyük taviz vardır!

2. AKP ne zaman PKK karşıtı şeyler söylese, tabii seçim değilse, mutlaka Açılım’da yeni bir aşamaya geçiliyordur!

TÜRBAN NEYİ ÖRTÜYOR?

1. Yine öyle oldu ve türban bir büyük tavizi örtmeye çalışmakta kullanıldı.

ABD’nin IŞİD planına sadece “insani yardım, lojistik destek ve istihbarat paylaşımı” ile dahil olacağını, askeri destek vermeyeceğini söyleyen Erdoğan, ABD’ye gitti ve “askeri, siyasi her türlü desteği veririrm” dedi.

Dönüşte uçakta gazetecilere “kara harekatı sinyali” verdi, inince havalimanın da üç maddeli yol haritasını açıkladı: 1. Uçuşa yasak bölge ilanı. 2. Suriye’de güvenli bölge. 3. muhalifleri eğit-donat konusu.

Dikkat edilirse Erdoğan‘ın hedefi IŞİD’den ziyade, Esad‘ı devirmektir!

AKP’DEN PKK’YE SAMİMİ ELEŞTİRİLER

2. AKP’nin PKK karşıtı sözleri de yeni bir sürece yöneldiklerine işaret ediyor.

Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada BM’ye şöyle seslendi: “IŞİD gibi bir terör örgütü çıktığında ayaklanıyorsun da, PKK için niye ayaklanmıyordun?

Erdoğan bu sözlerle PKK’yi terör örgütü ilan etmiş oluyordu. Haliyle bu durumda “terörle müzakere” etmiş oluyordu…

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da PKK’ye karşı kükrüyor ve “Türkiye’ye ne meydan okuyorsun? Senin bişey yapmaya gücün yetiyorsa, git IŞİD’e yap” diyordu…

Gerçi Akdoğan‘ın konuşmasının içerisinde müzakere ettikleri örgüte samimi eleştiriler de vardı. Zira Akdoğan PKK’ye “Kandil yan gelip yatma yeri değildir” diyordu, “konuşacağına git mücadele et” diyordu…

Peki PKK’yle ilgili bu sözler acaba neyi örtüyordu?

PYD AKP’Yİ ABD’YE ŞİKAYET ETTİ

Türkiye’nin ABD koalisyonuna katılıp katılmayacağı değil, başından beri ne oranda katılacağı tartışılıyordu. En sonunda meselenin gelip dayandığı noktalardan biri de şu oldu: Türkiye IŞİD’e karşı PYD ile birlikte mi mücadele edecek, PYD’siz mi mücadele edecek?

PKK’yle ilgili sözler, aslında bu tercihin hangi yöne doğru geliştiğinin örtüsüydü…

Anlatalım: ABD’li diplomatlar bir süredir PYD ile doğrudan görüşüyor. Özgür Gündem‘den Mehmet Ali Çelebi‘nin yazdığına göre Avrupa’da yapılan görüşmelerde PYD AKP’yi ABD’ye şikayet ediyor: “IŞİD’e karşı kim savaşıyor? Biz. İyi komşuluk istiyoruz. Türkiye niye böyle yapıyor, biz mi yoksa IŞİD mi gelsin. IŞİD NATO’ya komşu oluyor. Türkiye istemiyorsa o zaman IŞİD’e destek veriyor demektir. Demek PYD-YPG yerine IŞİD’i istiyor.

ABD’li diplomatlar da PYD’li yetkililere özetle şöyle diyordu: “Ara sıra bu koalisyonla ittifak yapmanız gerekiyor. ÖSO’yla ittifak yapmanız gerekiyor.”

Nitekim PYD ile ÖSO geçen günlerde “ortak eylem merkezi” kurmuştu!

AKP: PYD MÜTTEFİKİMİZ

Bu şikayetlerden ve Erdoğan‘ın ABD temaslarından sonra bazı değişiklikler oldu:

PYD’nin Siyasi Komite Başkanı Ömer Alluş, Türkiye’den IŞİD’e karşı silah takviyesi ve silahların sınırdan geçirilmesi konularında resmi yardım talep ettiklerini açıkladı. Demek ki PYD ile Ankara arasında açık bir kanal kurulmuştu!

Aynı saatlerde HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş da Washington’dan AKP’ye çağrı yapıyor, PYD için “silah koridoru kurmasını” istiyordu.

Öte yandan PKK’nin Beşir Atalay‘a göre daha şahin bulduğu isimlerden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Mardin’deki sözleriyle güvecin oluyordu: “Suriyeli Kürtler doğal müttefikimiz

Akdoğan‘ın Suriyeli Kürtler dediği, pratikte PKK’nin Suriye kolu olan PYD’ydi!

AÇILIMI BÖLGESELLEŞTİRME HEDEFİ

Tüm bu gelişmeler, AKP’nin önünde duran “IŞİD’e karşı PYD’li mücadele mi, yoksa PYD’siz mücadele mi” sorununa yanıt özelliği taşıyordu.

Kuşkusuz önüne Esad‘ı devirmeyi hedef koyan, “Türkiye’yi Kürtlerle büyütmek” sloganıyla Kürt Açılımı’nı bölgeselleştirmeye çalışan AKP’nin başka şansı yoktu…

Ancak belirtelim: Tüm bunların toplamda Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin sınırlarının değişmesi anlamına geleceğini mutlaka görenler var ve bir cevapları olacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Eylül 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: