Suriye’de AKP-PKK-KDP ortaklığı

AKP’nin stratejik hedefi “Türkiye’yi Kürtlerle büyütmektir”. Ancak bu hedef milli ve bağımsız değil, Davutoğlu‘nun “ABD’nin küresel düzenine uygun olarak alt bölgesel düzenler kurma” taahhütüyle ilgilidir.

Erdoğan ve Davutoğlu için bu hedefin üç yolu var: İçeride PKK’yle, Irak’ta KDP’yle ve Suriye’de PYD’yle anlaşmak.

Suriye’deki PYD’nin PKK’nin kolu olması, AKP’ye hem avantaj hem de dezavantaj sağlıyor. AKP PYD’yle işbirliğini onu Esad‘ı devrime hedefinde ÖSO’nun bir müttefiki olabilmesine bağlıyor. PKK ise PYD’nin Suriye’de ilan ettiği kanton varlığının korunmasını şart koşuyor. Bu durum, AKP ile PKK’nin müzakere sürecine de yansıyor.

Öte yandan AKP’nin KDP’yle ilişkisi ve Irak’ın petrolünü Barzani adına satması bir avantaj doğuruyor. KDP ile PKK’nin güç mücadelesi içerisinde bulunması da AKP’ye manevra yapma olanağı sağlıyor.

Şimdi hepsinin hem bu ilişkileri sürdürerek azami kazanımlar elde etme hem de ABD’nin IŞİD stratejisi içinde pay kapma sorunları var.

DAVUTOĞLU-BARZANİ GÖRÜŞMESİNİN SONUCU

Dünkü yazımızda son gelişmeleri değerlendirerek ve mevcut olguları yorumlayarak Suriye’de bir AKP-PYD ittifakına doğru gidildiğini belirtmiştik. Yeni gelişmeler bu yönde bir eğilim olduğunu daha da netleştirdi:

1) Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Gündem IŞİD’e karşı mücadelede işbirliğiydi ve sonrasında yapılan açıklamalarda bu konuda mutabakata varıldığı görüldü.

Görüşmeden 24 saat sonra o mutabakatın ilk sonucu da ortaya çıktı. Basnews‘e göre Suriye KDP’si ile PYD, IŞİD’e karşı Suriye’nin kuzeyinde ortak hareket etme kararı aldı!

Oysa daha bir kaç gün önce Mesud Barzani, Ayn el Arap’a (Kobane) yardım edemeyeceklerini söylüyordu!

2) HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, dün AKP hükümetine Ayn el Arap’ta işbirliği çağrısı yaptı. Demirtaş, “gün el ele verme günüdür” dedi.

Davutoğlu‘nun bu çağrıya yanıtı olumlu oldu. İkili bugün bir araya gelecek!

3) Öte yandan IŞİD Suriye’de Süleyman Şah türbesini kuşattı, Irak Kerkük’te ise Peşmerge ile IŞİD çatışması başladı. İki olayın eş zamanlı olması anlamlıydı. Zira iki hedef de Türkiye’yle ilgilidir.

AKP’NİN HEDEFİ VE TSK’NİN PLANLAMASI

Asıl sorun şimdi başlamaktadır: AKP’nin ABD yararına belirlediği stratejik hedefi ile TSK’nin ortaya koyacağı planlama örtüşebilir mi?

Hedef Türkiye’nin güvenliği ise elbette örtüşemez. Zira güvenlik esaslı hareket edildiğinde, neredeyse AKP’nin stratejik hedefine karşı bir planlama yapılacaktır!

Çünkü AKP’nin stratejik hedefinin yolu Irak’ın ve Suriye’nin bölünmesinden geçmektedir. O nedenle Erdoğan‘ların öncelikli hedefi Esad‘dır.

KDP ve PKK, AKP’nin bu hedefinden yararlanmaktadır; Irak ve Suriye bölünene kadar AKP’nin İran ve TSK’ye karşı kendilerine koruma kalkanı olması büyük hizmettir. Nasılsa ABD’nin ana hedefi Büyük Kürdistan’dır.

ABD ise stratejik araçları arasındaki bu ilişkinin kendisi için kolaylaştırıcı etki göstermesinden fazlasıyla memnundur.

Fakat Türkiye’nin milli kuvvetlerinin hedefi AKP’den farklıdır. Milli kuvvetler son tahlilde Türkiye’yi de böleceği için Kürt Koridoru’na karşıdır. Bu nedenle Irak ve Suriye’nin bölünmesini istemez. Esad‘ın devrilmesinden yana değildir.

AKP ile milli kuvvetler arasındaki bu uzlaşmaz çelişki son tahlilde bir iktidar değişikliğine yol açacaktır. Mesele bu süreçte en az zararı görmektir.

Peki bunun yolu nedir? Örneğin tezkere ABD’nin ana planı içinden o ana plana karşı kullanılabilir mi? Kuşkusuz imkansız değildir ama çok zordur.

Zira koalisyona bağlı ve sadece 15 bini Mehmetçik olacak 100 bin askerli bir güvenli bölge girişimi, yapısı itibariyle Kürt Koridoru’nun engellenmesini değil, tersine doğumunu sağlar!

TSK, ABD’nin Kürt Koridoru kurmaya, AKP’nin Esad’ı devirmeye çalıştığı şartlarda, onların planlaması içinde onların hedeflerine aykırı sonuç alamaz!

O nedenle Türkiye’nin milli kuvvetleri, ABD’nin hedefine yarar sağlayacak bir tezkereye, 2003’te olduğu gibi yine hayır demelidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Ekim 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: