Bu tezkereyle Kürt Koridoru önlenir mi?

Tezkere “olumlu mu, olumsuz mu” şeklinde yaptığımız tartışmanın da, tezkerede “AKP’nin mi yoksa TSK’nin mi ağır bastığı” konusundaki tartışmanın da merkezinde aslında tek konu var: TSK Kürt Koridoru’nu engelleyebilecek mi?

O nedenle o soruların üzerinde tekrar tekrar durmak istemiyoruz.

Bizim edindiğimiz bilgilere göre tezkerede TSK’den ziyade Erdoğan’ın ağırlığı var. Davutoğlu taslağı Erdoğan’a götürdü ve son şekli öyle verildi. Kaldı ki TSK’nin ağırlık koyacağı bir tezkerenin dörtte üçünün Esad düşmanlığıyla dolu olması, zaten mümkün olmayacaktı.

Tezkerenin olumsuz olduğu da ortada. Dün ayrıntılı anlattık. İçinde yabancı asker olan, Esad rejimini yıkmanın baş hedef ilan edildiği, bağımsız hareket etmekten ziyade koalisyonun bir parçası olmayı esas alan bir tezkere olumsuzdur ve bu özelliklerinden dolayı Kürt Koridoru’nu hedef alamaz.

Nitekim Genelkurmay, Org. Necdet Özel‘in güvenli bölge konusunda “uluslararası destek olmazsa tek başımıza yaparız” şeklinde bir açıklama yaptığı iddiasını da yalanladı!

HEDEF DOĞRU STRATEJİ YANLIŞ

Burada bize göre esas mesele şudur: TSK’nin “Kürt Koridoru’nu önleme” hedefi doğrudur ama bu hedefi gerşekleştirmek için belirlediği strateji hatalıdır.

Açıklayalım:

TSK’nin Kürt Koridoru’nu önleme hedefi için belirlediği strateji şu: Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyini kontrol etmek, o bölgelerde fiilen hakim olmak.

TSK’nin bu stratejisi, AKP’nin “Türkiye’yi Kürtlerle büyütme” hedefiyle örtüşmektedir ve tezkeredeki uyumun dayanağı bu örtüşmedir.

Ancak sorun şudur: TSK’nin Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde kontrolü sağlayarak Kürt Koridoru’na engel olma hedefi, Bağdat ve Şam’la anlaşmadan mümkün değildir. Üstelik bu haliyle bu hedef, tersine sonuçlar vermeye ve bölgeyi yangın yerine çevirmeye gebedir!

Şam rejiminin yıkılmasının ana hedef ilan edildiği tezkere bu nedenle göründüğünden bile daha sorunludur.

ÇELİK HAREKATI DENEYİMİ

Oysa TSK’nin Kürt Koridoru’na engel olmaya dönük çok büyük deneyimleri vardır. Örneğin Çelik Harekatı.

Türk Ordusu 1995 yılındaki Çelik Harekatı’yla Irak’ın kuzeyine girmiş ve ABD’nin dört yıldır inşa ettiği Kukla Devleti dağıtmıştı.

Peki nasıl yapmıştı? Bağdat’la anlaşarak!

Bağdat’ın onayını almadan düzenlenecek bir Çelik Harekatı, hem Kukla Devleti dağıtamayacaktı hem de Türk Ordusu’nu birden çok hedefle karşı karşıya getirecekti.

Üstelik Türk Ordusu, o günkü siyasal iktidar olan Tansu Çiller’e rağmen Bağdat’la anlaşmıştı!

ŞAM’LA ANLAŞMADAN KORİDOR ENGELLENMEZ

Tezkere neticede siyasal iktidarın belirlediği hedefin askeri güç kullanılarak uygulanmasıyla ilgilidir ve tezkerede belirlenen ana hedef Esad‘ın yıkılmadır. İkincil hedef IŞİD’dir ve PKK son sıradaki hedeftir.

Bu durumda iki soru vardır:

1) TSK, AKP’nin belirlediği hedef sıralamasını değiştirebilecek midir?

2) TSK, Erdoğan’a rağmen hareket edebilecek midir? Genelkurmay, Erdoğan’a rağmen Esad’la anlaşabilecek midir?

Bakınız burada TSK için sorun sadece Erdoğan‘ı aşmak değil, aynı zamanda ABD’yi de aşmaktır. Zira ABD de son tahlilde Esad rejimini hedef almaktadır. AKP ile ABD’nin yol haritasında, sadece bu hedefin yeri farklıdır.

Washington, Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby‘nin açıklamasına göre, “seçilmiş muhalifleri” eğitmeyi, onlara dayanarak IŞİD’i ezmeyi ve açılan alan üzerinden Şam rejimini yıkmayı hedeflemektedir. (Bu pratikte Suriye’nin bölünmesi ve zaten Kürt Koridoru’nun kurulması demektir!)

Peki TSK, Esad‘ın hedef alındığı ve yabancı askerlere üsleri açan ve Türkiye’de bulunmalarını sağlayan bir tezkereyle AKP ile ABD’yi aşabilir mi? Hayır!

Daha doğrusu aşabilecek noktada olsaydı, zaten tezkere bu şekilde çıkmazdı!

AÇILIMDAN VAZGEÇMEDEN KORİDOR ENGELLENMEZ

TSK’nin Kürt Koridoru’nu engellemesi demek, pratikte PKK’yi vurması demektir. Bunun için AKP’nin Açılım’dan vazgeçmesi ve TSK’nin çizgisine gelmesi gerekir.

Peki öyle midir? Hayır, AKP Açılım’da yeni aşamaya geçti, ayrıntılı eylem planı açıkladı, yeni kurullar oluşturdu!

Dolayısıyla Kürt Koridoru’nu engellemek diye bir AKP hedefi yoktur! Zaten olsa, 1 Ekim’e kadar yürürlükte olan tezkerelerle de bunu yapabilirdi!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Ekim 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: