Tezkerenin 5 kritik özelliği

AKP Hükümeti’nin TBMM’ye sunduğu tezkerenin gerekçe ve karar bölümü incelendiğinde, bunun 1 Mart tezkeresinden bile daha geri bir tezkere olduğu görülecektir.

Tezkereyi esası bakımından inceleyelim:

1) ESAD DÜŞMANI TEZKERE

Öncelikle tezkere Esad düşmanlığını sürdürme tezkeresidir. Tezkerenin gerekçesinde uzun uzun Şam rejiminin hem de balistik füzelerle ülkemizi tehdit ettiği gibi gerçek olmayan iddialar sıralanmakta ve Beşar Esad yönetimi tezkerenin hedefine oturtulmaktadır.

Kuşkusuz bunda bir sürpriz yok. Zira Erdoğan, ABD’nin IŞİD stratejisini açıkladığı günden bu yana, Esad‘ı devirme hedefinin esas olması gerektiğini söylemektedir.

Gerçi bu ABD planında yok değildir. Örneğin Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby planın ayrıntılarından bahsederken şöyle demektedir: “Suriye’deki ılımlı muhalifleri eğitim çalışması üç şey üzerine oturacak: Kendi topluluklarını savunmak, IŞİD’i kovalamak ve Esad rejimiyle çatışmak.”

2) AÇILIMI BÖLGESELLEŞTİRME TEZKERESİ

Ayrı ayrı yürürlükte olan ve süresi henüz dolan Irak ve Suriye tezkerelerini teke düşüren yeni tezkerede IŞİD’le birlikte PKK’nin de hedef alınması, sanıldığı gibi tezkereyi olumlamaz!

Zira 2007’den beri çıkarılan ve her yıl süresi uzatılan Irak tezkeresinden PKK zaten hep hedefti. Ve AKP de PKK’nin hedef alındığı tezkereye rağmen onunla masaya oturdu, müzakere yaptı ve adım adım Açılım’ı ilerletti.

PKK’nin bugün tezkereye karşı çıkıyor olması, tezkerenin olumlu olduğuna işaret etmez. Zira PKK Açılım ortağı AKP’nin çıkardığı 6 tezkereye de hep karşı çıkmıştır. Kaldı ki PKK içinde TSK olan herşeye karşıdır!

Tezkereyle eş zamanlı olarak Bakanlar Kurulu’nun Öcalan‘ın istediği Çözüm Süreci Kurulu ve Koordinasyon Kurulu kararlarını alması anlamlıdır. IŞİD tehdidi üzerinden AKP-PKK ortaklığı Suriye’ye genişletilmekte ve ABD’nin Açılımı bölgeselleştirilmektedir.

Nitekim dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çıkışta “IŞİD tehdidinin bölgeden bertaraf edilmesi için yapılması gerekenleri” ele aldıklarını açıkladı!

3) YABANCI ASKER TEZKERESİ

Türkiye’de yabancı silahlı kuvvetler bulundurulmasını içeren bir tezkere, Türkiye açısından en büyük tehdittir!

Bu yabancı asker, pratikte ABD askeridir. ABD askerinin içinde olduğu bir planlama, son tahlilde Kürt Koridoru’nu hedef alamaz.

Öte yandan tezkerede “yabancı devlet/ülkenin silahlı kuvvetleri” yerine “yabancı silahlı kuvvetler” denmesi, ABD askeri dışında ÖSO’dan Peşmerge’ye kadar geniş bir yelpazeye işaret eder. Bu ihtiyaç, ABD’nin Suudi Arabistan dışında Türkiye’de de “seçilmiş muhalif” eğitmek istemesinden kaynaklanmaktadır.

4) ABD KOALİSYONUNA GİRİŞ TEZKERESİ

Türkiye ABD’nin Koalisyonuna askeri destek verecek mi, vermeyecek mi tartışması bu tezkereyle birlikte bitmiştir. Zira tezkere, aynı zamanda AKP’ye Türkiye’yi ABD Koalisyonuna tamamen sokma yetkisi vermektedir.

İncirlik dahil istenilen üslerin kullanımı, üslere ABD askerlerinin gelmesi, sınırdan Suriye’ye girmesi, bu tezkereyle mümkün olacaktır.

Tezkerenin ruhu, bağımsız hareket etmeyi esas almaktan ziyade Koalisyonun bir parçası olmayı öngörmektedir.

5) MİLLİ OLMAYAN TEZKERE

Tezkerede “ulusal çıkarlar”, “toprak bütünlüğü” gibi ifadelerin olması, tezkerenin milli olduğuna işaret etmez.

Zira bu kavramlar hem yeni değildir, hem de AKP için bir perdeden ibarettir.

Ntekim AKP daha önceki tezkerelerde Irak’ın toprak bütünlüğünü bile savunmuştur ama o süreçte Irak’ın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü hedef alan politikalar üretmiştir!

SONUÇ: PROBLEMİ YARATAN PROBLEMİ ÇÖZEMEZ

Tezkere pek çok sorunlu yan barındırmaktadır. Fakat tezkereden daha sorunlu olan, o tezkereyi kullanacak olan siyasi iradenin pozisyonudur.

Suriye’ye savaş açabilmek için “Suriye’den Türk topraklarına bir kaç füze sallamayı” düşünebilen bir zihniyetin kullanacağı tezkere, Ortadoğu için büyük tehlikedir.

Üstelik bu tezkereyle AKP’ye sınırsız, kapsamı geniş, ucu açık bir yetki verilmektedir.

Türkiye, problemin kaynağına problemi “çözme” yetkisi veremez!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Ekim 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: