Obama’ya ölüm tehdidi

Sık sık ABD’nin IŞİD stratejisinin net olmadığını, çarpışan “müdahaleciler” ile “gerçekçilerin” uzlaşısının eseri olduğunu söylüyoruz.

Bugün bu konuyu açalım:

KURUM İÇİ GÖRÜŞ AYRILIKLARI

ABD Başkanı Barack Obama, önce IŞİD’le ilgili bir stratejisi olmadığını açıkladı. Ama bu açıklamadan sadece 10 gün sonra, Obama IŞİD stratejisini ilan etti. Peki Obama 10 günde nasıl olup da bir strateji ilan edebilmişti?

Hadi daha da derinleştirelim: Beyaz Saray, Dışişleri, CIA ve Pentagon arasında IŞİD stratejisi konusunda bir ortak anlayış var mı?

Olmadığı görülüyor: Örneğin Pentagon ve Genelkurmay Başkanlığı “kara harekatı şart” diyor ama Beyaz Saray Amerikan halkına “hava harekatıyla sınırlı olacak” sözü veriyor. Örneğin Dışişleri Türkiye’nin Güvenli Bölge önerisini “konuşulabilir” buluyor ama Beyaz Saray “gündemlerinde olmadığını”, Pentagon da “masada bulunmadığını” açıklıyor.

Hatta sadece kurumlar arası bir uyumsuzluktan değil, kurum içinde bile keskin görüş ayrılıklarından bahsetmek mümkün.

Son olarak ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel‘in yaptığı “hava saldırıları Esad’ın işine yarıyor” çıkışı, Amerikan devlet aygıtı içindeki ayrılıkların ne kadar derin olduğuna işaret etti.

GERÇEKÇİLER İLE MÜDAHALECİLER

Aydınlık‘ta üç yıldır döne döne vurguluyoruz: ABD, 2008’den itibaren güç erozyonuna uğradı ve inişe geçmeye başladı. Amerikan hakim sınıfları “gerçekçiler” ve “müdahaleciler” diye ikiye bölündü.

“Gerçekçiler” Ortadoğu’yu taşeronlara devrederek Asya-Pasifik merkezli bir güvenlik doktrinini savundular ve belli ölçülerde uyguladırlar.

“Müdahaleciler” ise “geri çekilmenin” çare olmadığını, “yangından en az zarar göreceği için ABD’nin yangın çıkarmaktan korkmaması gerektiğini” savundular.

Bu tablo 2012 yılına kadar sürdü. 2012’de Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Savunma Bakanı Leon Panetta ve CIA Başkanı David Petraeus Suriye’yle ilgili bir plan geliştirdi. Plan; Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’a devredilen Suriye konusunu “çözebilmek” için ABD’nin doğrudan devreye girmesini ve muhalifleri silahlandırmayı kapsıyordu.

“Müdahalecilerin” de, o cephenin içinde yer alan NeoConların da desteğini alan bu plan, “gerçekçiler” tarafından reddedildi. Clinton, Panetta ve Petraeus çeşitli yollarla tasfiye edildi.

ABD’deki bu bölünme, Türkiye’deki Amerikancılara bile yansıdı!

OBAMA’YA ZEHİRLİ MEKTUP

Gerçekçilerin” hem Suriye’de hem de Ukrayna’da başarı elde edememesi, “müdahaleciler” için fırsat doğurdu ve Obama yeniden Ortadoğu’ya dönmeye ve bir IŞİD stratejisi ilan etmeye mecbur bırakıldı.

Ama ne bırakılma…

Önce eskilerden iki örnek verelim:

Örneğin Kasım 2011’de Beyaz Saray’a ateş açılıyor ve camda bir kurşun deliği oluşuyordu! Honda marka arabası Beyaz Saray’a bir kaç blok mesafedeki Amerikan Barış Enstitüsü’nün önünde terkedilmiş olarak bulunan Oscar Ortega Hernandez’in olayla bağlantısı ancak 4 gün sonra anlaşılıyordu!

Ancak bu olay, IŞİD stratejisinin tartışıldığı süreçte basına yansıyordu!

Örneğin oyuncu Shannon Richardson, Obama‘ya zehirli mektup gönderiyordu!

Asıl mesajlar ise IŞİD stratejsinin gündeme geldiği son aylara yansıyordu…

TEHDİT BEYAZ SARAY’A KADAR GİRDİ!

Tam da Obama‘nın IŞİD stratejisine mecbur edildiği ama çerçevesinin dar bulunup genişletilmeye çalışıldığı süreçte yaşanan şu olaylar doğrudan ABD Başkanı’na tehditti!

Hakkında üç mahkumiyet kararı bulunan silahlı bir şahıs, 16 Eylül 2014’deki Atlanta ziyareti sırasında Obama‘yla aynı asansöre binebiliyordu!

Ve üç gün sonra, 19 Eylül 2014’te Omar Gonzales isimli, Irak’ta dokuz yıl savaşan emekli bir asker Beyaz Saray’ın parmaklıklarını aşıp içeri girebiliyor ve ancak yeşil odanın hemen yanında durdurulabiliyordu!

Gonzales‘in üzerinden bir bıçak, aracında ise 800 mermi, iki balta ve bir pala çıkıyordu.

Bitti mi?

Obama‘nın IŞİD stratejisini Ortadoğu’ya daha keskin dönüş yapmaya çevirmek isteyenlerin mesajları hâlâ sürüyor.

Son olarak 22 Ekim’de parmaklıkları atlayan bir şahıs, Beyaz Saray’ın avlusunda köpekler tarafından durdurulabildi!

Kısacası Beyaz Saray son iki ayda sık sık “güvenlik ihlalleri” görüntülü mesajlara sahne oldu!

Ve sürecek gibi görünüyor…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: