Kobani neyin düğümü?

ABD’nin esas hedefi ne? Irak’ın kuzeyindeki Barzanistan’ı Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açmak, Türkiye ve İran’a genişletip Barsa’dan Akdeniz’e bir Kürt Koridoru kurmak.

İki Irak işgaliyle Barzanistan’ı kuran ABD, taşeronlarıyla birlikte 3 yıldır Suriye’ye bu nedenle yükleniyor.

Türkiye hem Irak’ın kuzeyini hem de Suriye’nin kuzeyini Bağdat ve Şam’a, hatta Tahran’a karşı himaye edecekti. İşin karşılığı (ödülü) ise Kuzey Irak petrolleriydi.

AKP’nin “Türkiye’yi Kürtlerle büyütmek” dediği model buydu.

2009’da başlatılan Kürt Açılımı bu modelin gereğiydi. PKK bu modelde Türkiye’den çok Suriye ve Irak’ta lazım olacaktı. O ndenle Öcalan PYD’ye “Suriye’de özerlik ilan edin” talimatı veriyor ve o nedenle AKP Hükümeti PYD lideri Salih Müslim‘i Ankara’da ağırlayıp, ona “özerkliğe karışmayız ama siz de Esad‘a karşı ÖSO’yla hareket edin” mesajı veriyordu…

‘DOĞRUDAN KÜRDİSTAN’ MODELİ

Ancak Beşar Esad ve Suriye direndi, Rusya ve İran geçit vermedi ve ABD’nin modeli yürümedi.

Washington bunun üzerine yeni modele geçti. IŞİD’in Musul işgaliyle başlayan fırsatlar sürecinde “Türkiye himayeinde Kürdistan” modeli yerine “Doğrudan Kürdistan” modelini deneyecekti.

IŞİD bir sosis gibi Irak’ta Bağdat ile Barzanistan’ın arasına, Suriye’de de Şam ile Türkiye’nin arasında girecekti. Daha sonra IŞİD’den “kurtarılacak” bölgeler KDP ve PKK egemenliğine geçecekti.

Irak’ta Bağdat ile Barzanistan arasında Musul ve Kerkük enerji merkezleri vardı. IŞİD Musul’u, o fırsatla Barzani de Kerkük’ü işgal etti. Daha sonra IŞİD’den kurtarılacak Musul, Kerkük için pazarlıkta kullanılacaktı. (ABD destekli peşmerge Musul’a dğru ilerliyor ve 60 kadar köyü ele geçirdi.)

İşte Ayn el Arap yeni modelin Suriye ayağının düğüm noktasıydı ve bu nedenle Musul’u bir günde işgal edebilen IŞİD burayı 50 günde alamıyordu ve Erbil’e yaklaşan IŞİD’i tek bir hava saldırısıyla caydırabilen ABD, burada 50 günde onlarca hava saldırıyla caydıramuyordu!

ENERJİ ÖDÜLÜNÜ YİTİRME ENDİŞESİ

AKP ile ABD arasındaki temel anlaşmazlık, işte bu model değişikliği nedeniyle yaşanıyor. Çünkü AKP Hükümeti’nin enerji ödülünü yitirme durumu, iktidarını da yitirme endişesine dönüşmektedir.

AKP o nedenle ABD’ye “üst akıl” göndermesi yapıyor, o nedenle üç gün önce liderini ağırladığı PYD’yi terör örgütü ilan ediyor, o nedenle koalisyona giriyor ama tam katkı vermiyor.

Erdoğan ve Davutoğlu‘nun “ABD IŞİD’le birlikte Esad’ı da hedef almalı” dediği budur. Pazarlıkta zorlayarak yani Washington’u ilk modele, olmadı yine payının olacağı karma bir modele razı etmeye çalışıyor.

O nedenle hem “Kobani’de büyük oyun var” diyor ama hem de Kobani’ye peşmerge Koridoru açarak pratikte terör örgütü dediği PYD’ye yardım ediyor, 50 günde 974 PYD savaşçısını Türkiye’de tedavi ediyor.

YENİ MODEL İLE AÇILIM’DA DEĞİŞİKLİK

AKP’nin 5 yıllık müzakere ortağı PKK ile sorunlar yaşamaya başlaması de işte bu model değişikliği nedeniyledir. Zira bu yeni modelde ABD PKK’yi başat role çıkarıyor.

Açılım sürecini aynı zamanda iktidarını uzatabilmenin bir aracına dönüştüren AKP Hükümeti ise bu kartını kaybetmek istemiyor. O nedenle Ayn el Arap’ta PKK-PYD’ye zorluk çıkarıyor, eni sonu yapacağı yardımı, PKK’yi terbiye etmek için geciktiriyor, peşmergeyle denge arıyor.

Aynı zamanda model değişikliği, esas sahibi olan ABD açısından Açılım’ın yönünde bir değişikliği ihtiyaç haline getiriyor. Taraflar arasında süren sancı işte bu nedenle yaşanıyor. 6-7 Ekim ile 1 Kasım arasındaki fark da buradan kaynaklanıyor!

SELVİ’NİN ÖZLÜ İFADESİ

Yani Ayl el Arap merkezli yürüyen tartışma temelde bir Kürt Koridoru’nun varlığı çatışması değil, pay tartışmasıdır!

Bunu en net ifade eden ise dünkü “Kobani küçük, oyun büyük” başlıklı yazısıyla AKP’nin medyadaki en önemli sesi olan Abdülkadir Selvi olmuştur: “Hedef Irak petrollerinin Türkiye üzerinden geçişini baypas edip, petrol borularını 36. paralelin üzerinden Irak ve Suriye koridorunu kullanarak Akdeniz’e akıtmak.

Erdoğan‘ın Suriye’de 36. paralel istemesi ve “Kobani’ye peşmerge yardımı” diye Koridorun bir bölümünü Türk topraklarında kurması bu nedenledir.

Peki bu pay tartışması Kürt Koridoru’nu yıkmak isteyen milli kuvvetler tarafından değerlendirilebilir mi, tezkere bu amaçla kullanılabilir mi? Bunlar da iç tartışmalarımızdır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Kasım 2014

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: