ABD Kongre seçiminin Türkiye’ye etkisi

ABD Kongre seçimlerinin sonucunda Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato da çoğunluğu sağlamış oldu.

Kongre’nin her iki kanadında çoğunluk olan Cumhuriyetçiler, böylece ABD Başkanı Barack Obama‘yı “topal ördek” durumuna sokmuş oldu.

Peki Obama‘nın partisi Demokratların Senato’da çoğunluğu yitirmesi ve Cumhuriyetçilerin çoğunluğu kazanması Türkiye’ye nasıl bir etki yapar?

Başta Suriye konusunda olmak üzere Kıbrıs, Ermeni meselesi, İsrail’le ilişkiler gibi konu başlıkları bu yeni durumdan nasıl etkilenir?

ŞAHİNLER YENİ KOLTUKLARA

Önce konuşulan olası değişikliklere bir bakalım:

Washington’u en iyi izleyen gazetecilerin başında gelen Yılmaz Polat‘ın edindiği bilgilere göre, Suriye konusundaki en şahin isim olan John McCain, büyük olasılıkla Silahlı Hizmetler Komitesi’nin başına geçiyor.

McCain, Obama‘nın IŞİD stratejisini eksik buluyor ve “kara harekatı şart” diyor. “önce IŞİD” diyen Obama yerine “IŞİD ve Esad birlikte hedef alınmalı” diyen Erdoğan gibi düşünüyor. Erdoğan‘ın stratejisini daha doğru bulduğunu açık açık ilan ediyor.

Ermeni Soykırımı tasarısının savunucusu olan Demokrat Senatör Robert Menendez‘in yerine Senato Dışilişkiler Komitesi’nin başkanlığına büyük olasılıkla Senatör Bob Corker gelecek. Corker, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler konusuyla yakından ilgili bir isim.

OBAMA İKİ KOLDAN SIKIŞTI

Bu tablonun Türkiye’ye nasıl etki yapacağından önce, Obama‘nın IŞİD stratesinde değişiklik yapıp yapamayacağına bakalım…

Obama‘nın IŞİD stratejisi zaten “müdahaleciler” ile “gerçekçilerin” uzlaşısının eseriydi. Ve bırakın Kongre’yi hükümet içinde bile bu stratejiye “eksikliği” üzerinden itirazlar var.

Örneğin sadece Cumhuriyetçi şahinler değil, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ray Odierno da Obama‘nın hava harekatıyla sınırlı IŞİD stratejesinin yetersiz olduğunu, kara harekatının gerektiğini vurguluyor.

Örneğin Savunma Bakanı Chuck Hagel, Obama‘nın IŞİD stratejisinin yetersizliğine “hava saldırıları Esad’a yarıyor” diyerek işaret ediyor.

Dolayısıyla Obama‘nın Kongre seçimleri sonrasında artık iki koldan birden sıkıştığını söyleyebiliriz.

Kuşkusuz Obama‘nın bir ya da iki bakanlıkta değişikliğe gidebileceği, örneğin Dışişleri Bakanı John Kerry‘nin yerine Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice‘ı getirebileceği de ihtimaller dahilinde.

AKP SONUÇLARDAN MEMNUN

Artık bu tablonun Türkiye’ye nasıl etki yapacağına gelebiliriz.

Öncelikle belirtelim: AKP Hükümeti bu tabloya çok sevindi. “Obama yerine Erdoğan’ın IŞİD stratejisi uygulanmalı” diyen McCain‘lerin daha da etkili hale gelmesi Erdoğan ve Davutoğlu‘nu fazlasıyla memnun etti.

Davutoğlu‘na yakın düşünce kuruluşlarının yetkililerine bakılırsa, bu tablo Obama‘yı McCain-Erdoğan çizgisine yaklaştıracak!

Peki Obama geri adım atmak isteyecek mi? 2 yıl sonraki seçimleri gözönünde bulunduran Demokratlar bir geri adıma izin verecek mi? Göreceğiz.

Ancak Obama‘nın şu ilk açıklamasını önemle not ediyoruz: “IŞİD’e karşı askeri güç kullanımına yönelik yeni bir yetki için Kongre ile temaslara başlayacağım!

ASIL ÖNEMLİ OLAN BÖLGENİN YANITIDIR!

Bu ilk açıklama, Obama‘nın IŞİD stratejisini Cumhuriyetçilerin istedikleri oranda olmasa bile bir miktar esnetebileceğine işaret etmektedir.

Bunun kuşkusuz AKP Hükümeti’ne “maliyetleri” olacaktır!

Örneğin AKP Hükümeti pazarlıkta kullandığı İncirlik’in “ana karargah” yapılmasına izin verebilecektir.

Örneğin Cumhuriyetçiler Erdoğan ve Davutoğlu‘ndan “IŞİD’le birlikte Esad’ın hedef alınmasının” karşılığında İsrail konusunda taviz isteyecektir.

Örneğin Washington, IŞİD strarejisinde esneklik ve bir kaç ay sonra gündeme gelecek olan sözde Ermeni soykırımının 100. yılı girişimleri karşılığında Ortadoğu’da Türkiye-İsrail-Suudi Arabistan ekseni kurulmasını isteyecektir.

Bunlar Kongre seçimleri sonrasında artan olasılıklardır.

Fakat AKP için asıl mesele, tüm bu tavizleri 2015 seçimine nasıl uyumlu hale getireceğidir? Kendi tavizini ABD’nin tavizi gibi kamuouna pazarlayıp pazarlayamayacağıdır?

ABD açısından ise asıl önemli olan bölgenin esnetilecek yeni IŞİD stratejisine ne yanıt vereceğidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
8 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: