TÜYAP için 10 öneri

Bugün İstanbul TÜYAP kitap fuarı başlıyor. 9 gün boyunca İstanbullu, binlerce kitabın sergileneceği büyük bir fuarda ilgisine ve bütçesine göre kitap seçecek…

Fuarın ilk günü Ufuk Ötesi‘ni kitaplara ayırıyoruz ve sizler için 10 kitap öneriyoruz:

1) BATI ASYA BİRLİĞİ

Mehmet Bedri Gültekin‘in Kaynak Yayınları‘ndan çıkan bu son kitabı emperyalizme karşı bölgesel bir çözüme işaret ediyor. Gültekin Türkiye, İran, Irak, Suriye ve KKTC’nin içinde yer alacağı bir birliğin, emperyalizmin etnik ve dini bölücülük saldırısına karşı bölgesel bir yanıt olacağını belirtiyor.

Gültekin, ekonomik ortaklıkla bir araya gelecek bu beş ülkenin ve beş denizin, daha sonra ortak bir askeri güç oluşturmasını gerektiğini savunuyor.

2) TÜRKİYE YANIYOR

Can Ataklı Kaynak Yayınları‘ndan çıkan kitabında, “Erdoğan’ın terörle dansını” inceliyor. Ataklı Kürt sorununu, AKP Hükümeti’nin PKK ile pazarlığını, Erdoğan‘ın Açılım’ını masaya yatırıyor.

Yazar ayrıca bu konuyla doğrudan bağlantılı yürüyen Suriye meselesinde de AKP Hükümeti’nin izlediği düşmanlık politikalarını masaya yatırıyor.

3) LİBERAL İHANET

Merdan Yanardağ Kırmızı Kedi Yayınevi‘nden çıkan bu son kitabında Türkiye’nin siyasal İslamcılara teslim edilmesinde önemli rol oynayan liberallere ayna tutuyor.

Yazar, liberalizmin ideolojisini incelediği kitabında, bu ideolojinin neden tarihsel süreçte ihanet kavramıyla sık sık yanyana geldiğini sorguluyor.

Yazar, Ahmet Altan, Ali Bayramoğlu, Hasan Cemal, Nuray Mert, Ufuk Uras, Ümit Kıvanç, Ömer Laçiner, Mehmet Altan, Halil Berktay gibi dönek ve liberallerin şahsında liberal ahlakın çöküşünü de inceliyor.

4) ASKER VE SİYASET

Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin ile Em. Tümg. Ahmet Yavuz‘un kaleme aldığı kitap Osmanlı Devleti’nden günümüze asker-sivil ilişkilerini inceliyor.

Kaynak Yayınları‘ndan çıkan kitap Atatürk‘ün “ordu kendisi için bir varlık değil, milletin var olma iradesinin bir şeklidir” saptamasını esas alan bir bakış açısıyla orduyu inceliyor. TSK’ye ilişkin içerden bir bakış sunan kitapta TSK’nin yapısal ve yönetsel sorunlarına ışık tutuluyor.

5) YENİDEN KAZANMAK

Em. Tümamiral Soner Polat Kaynak Yayınları‘ndan çıkan kitabında öncelikle ordu olarak nasıl tuzağa düştüklerini sorguluyor. Yazar tehdidin neden doğru tarif edilemediğini, nerede yanlış yapıldığını inceliyor.

Polat en sonunda da bu tür emperyalist saldırıları püskürtebilmek için nasıl bir rota izlenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

6) KUMPASTAN DİRİLİŞE

Ergenekon davasının ilk tutuklanan sanığı olan Oktay Yıldırım, Destek Yayınevi‘nden çıkan kitabında öncelikle “başlarına gelenleri” anlatıyor.

Ama daha önemlisi Yıldırım, “nasıl bir ordu” sorununa yanıt arıyor. Özelleşen savaşları, profestonel orduyu ve sözleşmeli asker anlayışını mahkum eden Yıldırım, “günü gelince milletin ordulaşacağı” gerçeğine dikkat çekiyor.

7) SAT KOMANDOLARI

Em. Albat Ali Türkşen‘in anıları, Türkiye’nin en önemli olaylarına yeniden ve içeriden bir gözle bakmamızı sağlıyor. Kırmızı Kedi Yayınevi‘nden çıkan kitapta Kıbrıs Barış Harekatı’ndan Kardak Krizi ve Kartepe Baskını’na kadar pek çok olaydaki anılar okurla buluşuyor.

8) SAKINCALI AMİRAL

Gazeteci Toygun Atilla, Kırmızı Kedi Yayınevi‘nden çıkan bu kitapta, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner‘in biyografisini yazdı.

Görevde olduğu dönemde Ergenekon tertibiyle ilgili psikolojik savaş yapan yayınlara karşı suç duyuruları hazırlayan ama bunların hiçbiri Genelkurmay tarafından işleme konmayan Güner, en sonunda istifa ederek tertibe karşı onurlu bir dik duruş sergilemişti.

9) HANÇERDEKİ PARMAK İZLERİ

Gazeteci Selcan Taşçı, Ka Kitap‘tan çıkan bu çalışmasında Bekaa’dan Silivri’ye Kürdistan kumpasını inceliyor.

Türkiye’nin Barzanistan konusundaki hatalarını masaya yatıran yazar, ABD Büyükelçisi Robert Pearson‘un şu notu izerinden Amerikan milliyetçiliğine dikkat çekiyor: “Türkiye’nin Irak operasyonuna katılımının milliyetçi pakette sunulmasını, Erdoğan’a bir strateji olarak öğretin!

10) GÜLÜN ÖTEKİ ADI

Gazeteci Mine G. Kırıkkanat, Kırmızı Kedi Yayınevi‘nden çıkan bu kitabında oldukça ilginç bir konuyu araştırıyor. Kırıkkanat onuncu yüzyıldan başlayarak ondördüncü yüzyıla dek Güney Fransa’nın Oksitanya bölgesinde etkili olmuş Kathar doktrini ile 1417’de asılarak öldürülen Şeyh Bedreddin mezhebi arasında felsefi düzlemde bir akrabalık arıyor.

Önemli bir Alevilik incelemesi olan bu eser, 25 yıl sonra yeniden Türk okurlarının karşısına çıkıyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
8 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: