Demirtaş tasfiye mi edilecek?

Açılım ne durumda? Masa devrildi mi? PKK kendisini büyüten Açılım’dan vazgeçer mi? AKP varlığının gerekçesi olan süreci kesip atabilir mi?

Henüz kesin yanıtları olmayan sorular bunlar. Zira IŞİD’i fırsat bilerek yeniden Ortadoğu’ya dönmeye çalışan ABD’nin zorunlu yeni hedefi AKP’yle sürdürülen mevcut hedefi eskimiş hale getirmektedir.

Biz bunu “Türkiye himayesinde Kürdistan” yerine “aşamalı doğrudan Kürdistan” diye isimlendirmiştik. AKP, Irak petrollerinden yararlandığı ilk modelin yerine avantajını kaybettiği yeni modele razı olmak istememekte, bu da hem ABD’yle ilişkisine, hem de Açılım’ın seyrine yansımaktaydı.

ABD’NİN ‘MİNİ KÜRDİSTAN’ HEDEFİ

Nitekim bir kaç gündür AKP çevrelerinden bu yönde değerlendirmeler gelmeye başladı. AKP ile Barzani‘nin Kürt petrolünü Türkiye üzerinden taşımak için anlaştığını ama ABD’nin Türkiye yerine Suriye’nin kuzeyinden taşımaya yöneldiğini belirtiyorlar.

Tabloyu sonuçları bakımından benzer şekilde açıklayan isimlerden biri de ABD Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Başkanı Richard Haass. Amerikan dış politikası üzerinde ağırlıklı rolü bulunan kurumun başkanı açık açık belirtiyor: ABD artık “mini Kürdistan”dan yana! (Hürriyet, 11 Kasım 2014)

Haass “mini Kürdistan”ın ne olduğunu da açıklıyor: “Türkiye değil, Irak ve Suriye Kürdistanı.

Bu yeni durum AKP’nin PKK ile yürüttüğü Açılım’a da yansıyor. Zira ABD’nin yeni modelinde PKK başat rolde ve örgüt bu rolü AKP’ye karşı kullanmak istiyor. Hükümet ise Ayn el Arap’ta (Kobani) adım atmamaktan ÖSO ve peşmergeyi sahaya sürmeye kadar pek çok kart kullanarak PKK’yi “terbiye etmeye” çalıştı.

6-8 Ekim olayları, diyalogun durduğunun açıklanması, yol haritasının sekteye uğradığının belirtilmesi işte bu nedenledir.

AKP’DEN HDP’YE ÇAĞRI

Ancak AKP de PKK de Açılım’ı hızla ve kökten bitirecek dayanaklara sahip değil. Zira bu ikisinin de zararınadır. O nedenle son bir kaç gündür taraflar birbirlerine doğru küçük adımlar atmaya başladı.

Hatta daha öncesinde1 Kasım eylemleri, HDP yetkilileri ile İçişleri Bakanı Efkan Ala‘nın uzlaşısı nedeniyle 6-8 Ekim’den çok farklı sonuçlanmış ve bu da “masa devrilmedi” şeklinde yorumlanmıştı.

Şimdi gündemde iki önemli çağrı daha var:

İlkini Grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı ve HDP’ye “vandalizmi kınarsanız süreçle ilgili adımlara devam ederiz” dedi.

İkinci çağrı ise Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç‘tan geldi: “HDP’li dostlarıma söyleyeceğim tek şey şudur: Siz Öcalan’ın örsüyle Kandil’in çekici arasında kalmayın.”

Bu iki açıklama şu nedenle önemli ve sıradışıydı: Hükümet bugüne kadar HDP’yi Öcalan‘dan daha şahin görmekte ve Açılım’ın sıkıntılarının kaynağı olarak bu partiye işaret etmekteydi. Şimdi açık açık HDP’ye “dostça” çağrı yapmaktaydılar.

Ne olmuştu? Yeni bir durum mu vardı?

FATURA DEMİRTAŞ’A MI KESİLECEK?

Bundan sonrasını açık bilgilere dayanarak değil bazı kulis bilgilerine dayanarak yazacağım:

İddiaya göre hem AKP Hükümeti’nde hem de Öcalan‘da “Selahattin Demirtaş” rahatsızlığı var. Gerçi AKP Hükümeti’nin rahatsızlığı zaten biliniyordu. Hükümet Demirtaş‘ı 6-8 Ekim’in ve 40 kişinin ölümünün sorumlusu olarak görüyordu.

Ancak Öcalan‘ın da Demirtaş‘tan rahatsız olduğunun iddia edilmesi önemli. Kulislere göre bunun ikisi yakın ikisi uzak geçmişten kaynaklı dört nedeni var:

1) 6-8 Ekim tutumu.

2) Öcalan‘ın mesajına “katkı” yapması.

3) Öcalan‘ın HDP önerisine bir süre ayak sürümesi.

4) Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde edindiği popülerliğin Öcalan‘ın “tek adam” konumuna zarar vereceği endişesi.

İşte bu nedenlerle Demirtaş‘ın yakın bir zamanda tasfiye edilebileceği konuşuluyor. Hatta Açılım’ın tıkanmasına neden olan şu sürecin faturasının Demirtaş’a kesilerek hem AKP’nin hem de PKK’nin rahatlayabileceği belirtiliyor.

Göreceğiz…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
12 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: