BAAS’ın Kürt sorununa çözüm önerisi

Çetiner Çetin‘in “ABD’nin 3’lü dansı” haberine göre CIA, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir grup, geçtiğimiz hafta hem PYD hem Şam rejimi hem de İran’la masaya oturdu. (Yeni Şafak, 10 Kasım 2014)

Haber taraflarca doğrulanmış değil ancak ABD’nin “IŞİD ortak düşman” teziyle hareket ettiği, bölgedeki kuvvetlerin bir bölümünü yanına çekmeye çalıştığı, bir bölümünü de tarafsızlaştırmaya çalıştığı biliniyor…

Biz haberin doğruluyla şu aşamada ilgilenmiyoruz. Bu görüşmelerin yapılıp yapılmadığından bağımsız olarak, haberde yer alan BAAS tezini incelemek istiyoruz.

SORUNU 4 BÖLGE ÜLKESİ ÇÖZER

Habere göre CIA, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan oluşan grup, 9 kişilik bir Suriye BAAS heyetiyle de görüştü.

BAAS heyetinin ABD’li yetkililere söylediği çok önemli: Rojava’daki Kürtlere bağımsızlık yolunu açmamakta kararlı olduklarını ABD’lilere ileten Suriyeli yetkili grup şunları söyledi: “Kürtlerin bölgesel denklemdeki yerine dair çözüm ancak İran, Irak, Türkiye ve Suriye’nin geliştireceği ortak bir strateji ile mümkün. Ancak dört ülkenin kendi arasındaki ilişkileri şu an kopuk durumda. İlişkilerin kopuk olması Kürtlere ilişkin çözümü imkansız kılıyor.

ESAD AYDINLIK’A AÇIKLAMIŞTI

Suriyeli yetkililerin tezi kuşkusuz bir yenilik değil. Zira İşçi Partisi’nin de tezi olan bu çözüm modeli, Aydınlık gazetesinde sürekli işlenmektedir.

Dahası tez aslında Suriye için de bir yenilik değildir. Aydınlık‘tan Fikret Akfırat ile Ulusal Kanal‘dan Adnan Türkkan‘ın 2013’te Beşar Esad‘la yaptığı söyleşide bu tez konuşulmuştu.

Aydınlık ve Ulusal Kanal‘ın ABD’nin “Büyük Kürdistan” hedefine dikkat çeken sorusuna Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad şu yanıtı vermişti: “Bu konuyla ilgili olan dört ülkenin Suriye, Türkiye, İran ve Irak’ın buna izin vereceğine inanmıyorum.” (Aydınlık, 6 Nisan 2013)

Hatta Beşar Esad, 16 Ekim 2007’de Türkiye’yi ziyaretinde AKP Hükümeti’ne “Suriye, İran ve Türkiye olarak PKK’ye karşı ortak operasyon yapalım” önerisinde bulunmuştu ve reddedilmişti. (Aydınlık, 17 Ağustos 2011)

ABD’NİN SORUNLU MODEL DEĞİŞİKLİĞİ

Tezin önemi hangi koşullarda gündeme geldiğidir: Tez, ABD’nin “Rojava ve Kobani merkezli” bir hamle yaptığı süreçte dile getirilmiştir.

Nedir bu süreç? Esad‘ı deviremeyen ABD “önce Esad” yerine “önce IŞİD” diyerek mevzi kazanmaya ve Rusya-İran etkisini azaltmaya çalışmaktadır.

ABD bunun için de “Türkiye himayesinde Kürditan” modelinden “aşamalı doğrudan Kürdistan” modeline geçmektedir.

AKP hükümeti ise “Türkiye’yi Kürtlerle büyütme” dediği Kuzey Irak petrollerinden tam yararlanmayı sağlayan eski modelde ısrar ettiği için ABD’yle sorunlar yaşamaktadır.

BATI ASYA BİRLİĞİ

ABD’nin bu taktik girişimleri stratejik yönü değiştiremeyecektir.

BAAS’ın Kürt sorununa bölgesel çözüm yolunu ABD’li yetkililere söylemesi bu bakımdan çok değerlidir. Çünkü bu model ABD’ye karşıdır ve sorunu ABD emperyalizminin elinden alıp bölgenin yararına çözmeyi esas almaktadır.

ABD’nin yeni “aşamalı doğrudan Kürdistan” modelinde de, (AKP’nin vazgeçmek istemediği) eski “Türkiye himayesinde Kürdistan” modelinde de gerçekte halkların birbirine düşmanlığı vardır.

Oysa Türkiye, Suriye, İran ve Irak’ın birliği içinde çözülecek Kürt sorunu tüm halkların yararına olacaktır. Bu model barışçıdır, bölgenin iyiliğini esas alır ve sonuçları itibariyle asıl Kürtlerin yararınadır. ABD o nedenle dört başkentin biraraya gelmesinden korkmaktadır!

Kuşkusuz tez, dört başkentin biraraya gelmesiyle daha da gelişecek ve derinleşecektir. Bu tezi şu aşamada en kapsamlı şekilde, Mehmet Bedri Gültekin‘in Kaynak Yayınları‘nda çıkan “Batı Asya Birliği, 5 ülke 5 deniz” isimli kitabında okuyabilirsiniz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: