TSK Kürt Koridoru’na taşeron olamaz!

G-20 Zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama‘yla görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Obama ile görüş ayrılığının olmadığını, Ankara ile Washington arasındaki nüansların daraldığını belirtti.

Davutoğlu‘nun yaptığı açıklamaya göre ABD daha önce “IŞİD’i halledelim, Esad sonra gitsin diyordu” ama Halep’ten sonra fikri değişti ve ABD artık “IŞİD ile Esad birlikte gitsin” noktasına doğru geldi. (Hürriyet, Milliyet, 16 Kasım 2014)

Peki bunun Türkiye’ye yansıması ne olacak? Davutoğlu onun yanıtını da veriyor: “Elimizi taşın altına koyarız.”

ABD TSK’DEN PYD’Yİ DE EĞİTMESİNİ İSTİYOR

Davutoğlu Obama‘yla Avustralya’da görüşürken, ABD askeri heyeti de Genelkurmay karagahında temaslarda bulunuyordu. Anlaşılan el taşın altına girmişti!

Sonuç? Suriye rejimini yıkmak için kurulmuş terörist örgüt ÖSO, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kırşehir-Hirfanlı’da eğitilecek!

Varılan mutabakata göre eğitim işinde görevli Amerikalı uzmanlar da olacak. Donatım kısmı, yani silah ve mühimmatların büyük kısmı da ABD tarafından karşılanacak.

Ancak ABD bununla yetinmek istemiyor. TSK’den PYD’yi de eğitmesini istiyor. Sahada IŞİD’e karşı Peşmerge ve PYD’nin savaştığını söyleyen Washington bu konuda ısrarlı…

TSK ise PYD’nin PKK kolu olması nedeniyle buna yanaşmıyor.

Sızan bilgilere göre ABD bu işi Irak Kürt Bölgesinde yapacak ve hem peşmergeyi hem de PYD’yi eğitecek.

GÖREV İNŞA DEĞİL ENGELLEME!

Elbette kabul edilemez ama ABD’nin TSK’ye “PYD’yi eğit” demesi bile başlı başına bir sorundur ve bunun masaya getirilmesi bile normalde mümkün olmamalıdır!

Ama olmuştur!

Ve sonuçları itibariyle baktığınızda da aslında ÖSO ile PYD arasında bir fark yoktur. Zira ABD’nin ÖSO üzerinden izlemek istediği hedef ile PYD üzerinden izlemek istediği hedef son tahlilde örtüşmektedir: Kürt Koridoru.

Şöyle: ABD Irak’ın kuzeyindeki Barzanistan’ı Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açmak istemektedir ve bunun önündeki şu noktada en önemli engel Beşar Esad rejimidir.

Esad’ı yıkmaya yönelik her hamle ABD’nin Kürt Koridoru’na hizmet eder. Dolayısıyla ÖSO’yu eğitecek TSK de Kürt Koridoru’na taşeronluk yapmış olur!

Ve bunun faturası ağır olur!

ABD’yle müttefiklik ve NATO’da ortaklık, Türk Ordusu’na tıpkı Barzanistan’ın inşasında olduğu gibi Kürt Koridoru’nun inşasında da görev yüklemiştir. Genelkurmay buna araçlık etmemelidir!

Türk Ordusu’nun görevi ABD için Kürt Koridoru inşa etmek değil, Türkiye’nin güvenliği için o koridoru engellemektir!

TERÖRİST EĞİTMENİN FATURASI

Üstelik mesele Kürt Koridoru’nu inşa etmenin de ötesindedir.

Komşu bir ülkenin rejimini, siyasal birliğini ve toprak bütünlüğünü hedef alan bir faaliyet, başka komşulara da benzer “haklar” doğurur!

Lafı dolandırmadan belirtelim: Ankara Şam’ı hedef alması için ÖSO’yu eğitirse, Şam da Ankara’yı karıştırması için başka kartlar kullanır!

Nitekim Hafız Esad rejiminin PKK’yi Türkiye’ye karşı yıllarca bir kart olarak kullanmasında, Müslüman Kardeşler’in Hama kalkışmasında 12 Eylül rejiminin aldığı rolün etkisi olmuştur.

Benzeri ve daha ağır kartları masaya sürmeye bölgede kimsenin hakkı yoktur. Çünkü o kartlar bir kez masaya sürülürse, tüm bölge için faturası ağır olur. Ankara’nın Şam’ı hedef alması, sadece Şam’ın değil, Tahran’ın da Ankara’yı hedef almasıyla sonuçlanır!

ABD emperyalizminin asıl istediği budur. Washington o nedenle 5 bin teröristi Suudi Arabistan’da, 7 bin teröristi de Türkiye’de eğitip donatmak için karar almıştır. Eğitilecek ve donatılacak bu teröristler, toplamda bölgeyi ateşe verecektir ve ABD’ye sürekli itfaiye rolü kazandıracaktır!

Bitirirken belirtelim: Türkiye açısından asıl vahimi ise AKP’nin “eğit-donat” projesini kendi projesi sanmasıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
17 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: