ABD’nin Esad’ı devirme hedefi yok mu?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ABD Başkanı Barack Obama‘yla görüştükten sonra “ABD strateji değiştiriyor” dedi. Ancak gazetelere bakılırsa Obama Davutoğlu‘nu yalanladı!

Peki Obama mı, yok sa Davutoğlu mu doğruyu söylemiyor? Kuşkusuz geçmişte söylediklerini gözönünde bulunduğunuzda oldukça zor bir soru ve iki isim de bu alanda yarışır!

Neyse, önemli olan gerçeği bulmak…

BÖLGEYE AJAN-DANIŞMAN AKINI

Peki gerçek ne?

Obama‘nın gazetelere yansıyan yalanlaması pek de yalanlamaya benzemiyor. Çünkü Obama hem IŞİD’le savaşması için bölgeye ABD askeri göndermek istemediğini söylüyor ama hem de durumun her an değişebileceğini, ABD kara birliklerinin konuşlanmasının gerekebileceğini belirtiyor.

Obama‘nın belirttiği gibi asker göndermek istememesi başka, kara birliklerinin konuşlanmasının gerekebileceği başka…

Nitekim ABD parça parça bölgeye asker göndermeye başladı. Son olarak geçen hafta 1,500 ABD askeri Irak’a gitti.

Ayrıca bölge ülkelerine ABD Adalet Bakanlığı’ndan “hukuk uzmanları”, Pentagon’dan “askeri danışmanlar” ve CIA’dan ajanlar akıyor. Üstelik gizli saklı değil, ABD resmi makamlarının ilanıyla.

ABD STRATEJİSİNDE ESNEMEYE GİDİLİYOR

ABD’nin IŞİD stratejisi değişiyor mu, değişmiyor mu tartışması aslında tuhaf bir hal aldı. Konu medyada “ABD Esad’ı hedef alır mı, almaz mı” tartışmasına döndi.

Hatta ABD-Esad ittifakı ile AKP hükümetini karşı karşıya koyan cepheleşmeler çizildi!

Kim doğruyu söylüyor bilmecesinin içindeki en büyük yanlış işte budur!

Olan şu:

Obama, anımsayacaksınız, “bir IŞİD stratejimiz yok” dedikten 10 gün sonra IŞİD stratejisi açıklamıştı. Bunun ABD devlet aygıtı içindeki çarpışmanın bir sonucu olduğunu, “gerçekçiler” ile “müdahacileciler”in uzlaşısı sonucunda bu stratejisinin ortaya çıktığını belirttik.

Stratejinin esası şuydu: ABD havadan bombalayacak, karadan ise eğitilip donatılmış yerel kuvvetler kullanılacak. Burada kilit ülke Türkiye’ydi ve IŞİD’in üzerine sürülecek yerel kuvvetler de peşmerge, PYD ve ÖSO’ydu.

Obama‘nın IŞİD stratejisini ilan etmesinden hemen sonra Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby’nin açıkladığını yol haritasına göre ABD askeri planda öncelikle IŞİD’in genişlemesini durdurmayı, sonra ele geçirdiği bölgeleri “kurtarmayı” ve IŞİD’i “bitiremese” de etkisini zayıflatmayı ve ardından Esad’ın üzerine yürümeyi hedefliyor! Yani “ABD Esad’ı hedef almıyor” demek öncelikle doğru değil.

Öte yandan bu stratejisinin eksik ve sonuç alamaz nitelikte olduğu, ABD hava saldırısının yeterli olmadığı konusunda Obama‘ya büyük baskı yapıldığı da gerçek. Üstelik Kongre seçimleri Obama‘yı bu konuda daha da zorlayacak sonuçlar doğurdu.

İşte Obama bu baskılar neticesinde IŞİD stratejisinde bir esnetmeye gidiyor. Elbette bu esnetme Davutoğlu‘nun iç politika gereği söylediği “ABD dediğimize geldi” kadar değildir ama “Obama yalanladı, IŞİD stratejisi değişmiyor” demek de doğru değildir! Nitekim yukarıda da işaret ettik, Obama‘nın konuşması aslında olayı yalanlamıyor, tersine niyet-zorunluluk ilişkisini ortaya koyuyor!

TÜRKİYE’NİN STRATEJİSİ VAR MI?

Burada Türkiye açısından önemli olan şu: ABD’nin IŞİD stratejisinde esnetmeye gitmesinin maliyeti, öncelikle Türkiye’ye yansıyacak. Belli itirazları olan Türkiye’ye “hadi elini taşın altına koy” denilecek ve nitekim deniliyor. TSK’nin Kırşehir’de iki bin ÖSO terörsti eğitecek olması daha ilk sonuçtur!

Bu ve daha da verilecek tavizler için şimdiden kamuoyu imal ediliyor: AKP “ABD dediğimze geldi” diyerek, “bizim stratejimiz uygulanacak” diyerek taviz tablosunu yumuşatmaya çalışıyor!

Mesele “ABD’nin IŞİD startejisi var mı yok mu, değişir mi değişmez mi” değildir? Asıl mesele siyasi hedefi Kürt Koridoru olan bu Amerikan stratejisine karşı Türkiye’nin milli bir stratejisi olup olmadığıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: