Yerli 3. Göz’le Açılım millileşir mi?

Önce PKK liderlerinden Cemil Bayık konuştu ve ABD’nin Açılım Süreci’ne 3. Göz olmasını istedi. Ardından AKP’li yetkililer bunun Oslo’da denendiğini ama başarılı olmadığını belirttiler.

Netice Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyetinin yaptığı görüşmede 3. Göz’ün yerli olmasında mutabakata varıldı. Adı “İzleme Kurulu”, görevi “hakemlik” olan 3. Göz, 8’ini AKP’nin, 8’ini HDP’nin belirleyeceği 16 kişiden oluşuyor.

Bu mutabakatın ardından başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere AKP’li yetkililer sürecin yerli ve milli olduğunun propagandasını yapmaya başladılar. Öyle ki Açılım karşıtı kimi çevrelerde bile bu durum olumlu karşılandı. Açılım’ın artık milli bir raya girebilecğini düşünmeye başladılar.

Peki mümkün mü? Amerikalılar yerine yerli isimlerden bir İzleme Kurulu oluşturmak Açılım’ı millileştirir mi?

AÇILIM’IN HEDEFİ

İzleme Kurulu üyelerinin hangi ülkenin pasaportunu taşıdığı değil, Açılım’ın ana hedefinin ne olduğu milli olup olmadığını belirler!

Bu köşenin okurları bilir: Kategorik olarak Öcalan’la görüşülmesine karşı değiliz. Önemli olan hangi hedef için görüşüldüğüdür.

AKP’nin MİT Müsteşarı Hakan Fidan üzerinden Öcalan‘la görüşmesine, müzakere yürütmesine ve Açılım’ı sürdürmesine hedefi nedeniyle karşı çıktık, çıkıyoruz.

Nedir Açılım’ın hedefi? Lafta silah bıraktırmak! Ama geride kalan yıllar gösterdi ki bu gerçek değil, üstelik silah bırakmak şöyle dursun, PKK daha da güçlendi. Bundan sonrası mı? Yeni mutabakata göre PKK Türkiye’de silah kullanmayacak(!) ama Irak’ta ve Suriye’de kullanacak.

Dolayısıyla Açılım’ın asıl hedefi söylendiği gibi PKK’nin silah bırakması değildir. Peki nedir?

AKP’nin Açılım’dan beklentisi Türkiye’yi Kürtlerle büyütmektir! Yani içeride PKK ile dışarıda Barzani ile anlaşıp Kürtleri himaye ederek Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine hakim olmaktır. (Bu son tahlilde Büyük Kürdistan ile küçültülmüş Türkiye ve bölgede savaşlar demektir!)

PKK’nin Açılım’dan beklentisi ise fırsattan yararlanmak, güç toplamak, siyasi meşruiyet kazanmak, özerklik ilan ederek kısmi otorite olmak.

Hem AKP’nin hem de PKK’nin beklentisi, ABD’nin ana stratejisiyle uyumludur. Açılım bu nedenle gerçekte bir ABD projesidir.

Geçerken belirtelim: IŞİD’in Musul’u işgaliyle başlayan süreçte ortaya çıkan kısmi ayrışmalar işte bu nedenden kaynaklanıyor. ABD, “Türkiye himayesinde Kürdistan” modelinden “mini Kürdistan” modeline geçti. Suriye konusundaki ayrışma da, Açılım’ın bir süre tıkanması da bu nedenleydi. Toplamda bu cephenin bütünü açısından bir güç erozyonu yaşandığı için şimdilerde bir orta yol bulunmaya çalışıyorlar.

AÇILIM’IN HEDEFİ MİLLİ DEVLETTİR

Açılım’ın taraflarının hedeflerine bakıldığında ortaya çıkan en önemli sonuç şudur: Açılım milli değildir ve ABD’nin bölge hesaplarıyla uyumludur!

Zaten sonuçları itibariyle de bu görülmektedir: Açılım boyunca PKK güçlendi, ülkenin bir bölümünde otorite oldu, bir ölçüde siyasi meşruiyet kazandı, hatta gelinen şu süreçte ABD’nin bölgedeki en önemli müttefiki haline geldi.

Ama sürecin karakterini anlamak bakımından en önemli sonuç, Türk ile Kürt’ün ayrışmasıdır! Çözüm değil çözülme dememiz bundandır.

Bu noktada şu soruları sormalıyız: AKP ile PKK’nin yürüttüğü Açılım’ın hedefinde bir değişiklik var mı? Süreç ayrışma yerine birleşme eğilimli mi? PKK silah bırakacak mı? PKK ABD’nin Büyük Kürdistan projesinin bir aktörü olmaktan çıkacak mı? AKP “Türkiye himayesinde Kürdistan” projesinden vaz geçiyor mu? Bunun bir sonucu olan komşulara düşmanlığı bırakıyor mu?

Tüm bu soruların yanıtları, Açılım’ın “yerli” 3. Göz’e rağmen millileşemeyeceğine işaret etmektedir.

Kaldı ki Açılım varlığı itibariyle milli olamaz çünkü Açılım’da asıl hedef milli devlettir!

Milli devlet, etnik milliyetleri devrimle bir millet yapmıştır. AKP ile PKK ise karşı-devrimle milleti ayrıştırıp etnik milliyetlere dönüştürmeye çalışmakta ve bu yolla milli devlet yerine Türk-Kürt federasyonu kurmaya çalışmaktadır.

Tarafların Dersimcilikte, Kemalizm karşıtlığında, Yeni Anayasa’da, Başkanlık Sistemi’nde uzlaşmaları işte bundandır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
20 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: