ABD’nin çıkmazı

Obama‘nın açıkladığı IŞİD stratejisi gün geçtikçe daha çok ABD’li eski-yeni yetkilinin açık tepkisine uğruyor.

Örneğin ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel son olarak “Esad’ın ABD Koalisyonu’ndan yararlandığını” söyledi. Hagel geçen günlerde de yine benzer şekilde “ABD’nin IŞİD’e hava saldırısının Esad’a yaradığını” belirtmişti.

Örneğin ABD’nin Suriye politikasının ilk mimarlarından olan Robert Ford da “hava saldırısının Esad‘a yaradığını” düşünenlerden. Ford “Esad’la savaşan IŞİD’i vurmayı” eleştiriyor! Ford’a göre IŞİD’in ve Nusra’nın zayıflaması Şam rejimine yarıyor.

ABD Silahlı Kuvvetleri içinde de “hava saldırısının yeterli olmadığını” düşünen çok sayıda general var ve hatta bazıları açık açık “kara harekatı şart” mesajları veriyorlar.

Özetle Obama‘nın IŞİD stratejisi yeterli görülmüyor.

ASKERİ HEDEF IŞİD, SİYASİ HEDEF ESAD

Obama‘nın “IŞİD stratejimiz yok” dedikten 10 gün sonra IŞİD stratejisi açıklaması, bu köşede daha önce önemle dikkat çektiğimiz gibi ABD iç çarpışmasının bir sonucu ve gerçekçiler ile müdahalecilerin uzlaşısının eseriydi.

Bu nedenle de bütünlüklü ve kesinleşmiş bir ABD stratejisi yok ve olan da taraflarca çekiştiriliyor.

Son Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin Temsilciler Meclisi ve Senato’da çoğunluğu ele geçirmesiyle, Obama biraz daha taviz vermeye başladı. Örneğin Irak’a 1500 asker daha göndererek sayıyı 3 bine çıkardı. Örneğin IŞİD’e karşı yeni bir hamle için Kongre’ye başvurdu. Örneğin Beyaz Saray’dan “askeri hedef IŞİD ama siyasi hedef de Esad” mesajları gelmeye başladı.

Hem tavizler hem de IŞİD stratejisine yönelik eksiklik eleştirileri ABD devlet aygıtı içinde kıran kırana bir mücadelenin sürdüğünü ve daha da süreceğini gösteriyor.

‘KÜRTLER YERİNE TÜRKİYE ÖNCELİK OLMALI’

Bu durum karşısında Beyaz Saray’a strateji öneren önemli isimler de var.

Örneğin CFR uzmanlarından Max Boot‘un dün Aydınlık‘ta yayımlanan önerisi önemli. Boot ABD postalının bögeye girmesi gerektiğini, 3 bin ABD askeri yerine 20-25 bin ABD askerinin bölgeye gönderilmesinin ihtiyaç olduğunu, eğit-donatın kapsamının genişletilmesi gerektiğini savunuyor.

Ama daha önemlisi Boot, AKP Hükümeti’nin de istediği uçuşa yasak bölgenin hayata geçirilmesini istiyor. Boot böylece hem ÖSO’ya güç kazandırılacağını hem de Türkiye’nin koalisyona katkısının artırılacağını belirtiyor. Ve Boot tüm bunların sonucunda Kürtlere otonomi verilmesini savunuyor.

Ama Beyaz Saray’a çok daha akıllıca bir öneriyi ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Robert Pearson yaptı. Pearson kendisine göre 2003’den beri ama kimilerine göre de 1974 Kıbrıs krizinden beri en derin ABD-Türkiye krizinin yaşandığına dikkat çekerek şu öneriyi yapıyor: “ABD Kürtler yerine Türkiye’ye öncelik vermeli!

Pearson‘un bunun için ortaya koyduğu gerekçe de önemli: “PKK ve PYD Kobani’den kahraman gibi çıkarsa, çözüm sürecinde PKK’den istikrar bozucu ve kabul edilemez talepler gelebilir.”

Yani Pearson Açılım’ı garanti altına alabilmeyi ve Türkiye’yi kaybetmemeyi ABD’nin önceliği haline getirmesini savunuyor ki, ABD çıkmazı açısından oldukça önemli!

GÜÇ EROZYONUNUN SONUÇLARI

Tabi asıl mesele ABD’nin çıkmazda olmasıdır! ABD mevcut stratejiyi de uygulasa, stratejide kimi esnetmelere ve yeniliklere de gitse sonuç değişmeyecektir. Şundan:

1) ABD güç erozyonu içinde olduğundan oyun kuramamakta, sonuç alacak bir strateji geliştirememektedir; oyun bozararak zaman kazanmaya ve denge arayamaya çalışmaktadır.

2) ABD güç erozyonu içinde olduğundan taşeronları da merkezkaç eğilimi göstermektedir. Washington uydularını uyum içinde harekete geçirememektedir.

3) ABD’nin Ortadoğu’ya yaptığı şu son taktik hamleler, neticede stratejik savunmada yapılmış hamlelerdir.

Bunlar belirleyici nedenlerdir ve ABD’nin yeni hamlelerinin sonucuna işaret etmektedir!

Ama bu, ABD’nin herşeye rağmen Türkiye’nin başını bölgede büyük belalara sokabileceği gerçeğini değiştirmemektedir. Asıl uyanık olmamız gereken nokta da bu nedenle ABD-AKP pazarlıklarının bütünüdür!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: