Peşmerge eğiten Kürdistan’ın mimarı olur!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak’ın kuzeyini ziyareti sırasında iki önemli mesaj verdi:

1)Kürdistan’ın güvenliği Türkiye’nin önceliğidir.

2) Bu öncelik gereği TSK peşmerge eğitecek.

Bu sözler ABD heyetiyle yapılan ve belli bir mutabakata varıldığı söylenen “eğit-donat” konusunu açıklığa kavuşturmuş oldu.

Şöyle ki kamuoyuna yansıyan haberlere göre Genelkurmay karargahında yapılan Türk-Amerikan heyetleri görüşmesinde eğit-donat konusu masaya yatırılmış ve şöyle sonuçlanmıştı: TSK değil PYD’yi, peşmergeyi bile eğitmeyecek, sadece ÖSO’yu eğitecek!

Hatta ABD heyeti ÖSO’nun eğitileceği Kırşehir’deki askeri bölgeyi bile ziyaret etmişti.

Gerçi kimi askeri kaynaklar “konu masaya geldi ama anlaşma olmadı” dediyse de, ÖSO’nun eğitilmesinin önünde gerçekte bir engel yoktu. Zira ÖSO’yu kuran zaten AKP Hükümeti’ydi!

İşte Davutoğlu‘nun açıklamasıyla “eğit-donat” konusunda sadece ÖSO’nun değil, peşmergenin de eğitileceği anlaşılmış oldu.

Gerçi açıklamanın ardından ortaya çıkan gerçeklere göre peşmerge eğitimi iki haftadır başlamıştı; bordo bereliler Irak’ın kuzeyinde İngiliz subaylarla birlikte peşmergeyi eğitiyordu…

KÜRDİSTAN’A EBELİK!

Hiç lafı dolandırmadan söyleyelim: Niyetiniz ne olursa olsun, ÖSO’yu eğitmek pratikte Suriye’yi bölmeyi hedeflemektir, peşmergeyi eğitmek de pratikte Irak’ı bölmeyi hedeflemektir.

Bu iki ülkeyi bölmek ise sonuçları itibariyle Kürdistan’ı kurmak demektir.

Olan budur: ABD IŞİD stratejisi kapsamında Türkiye’ye Kürdistan’ın ebeliğini yaptırmaktadır. Tıpkı 24 yıl önce olduğu gibi…

O gün de ABD 36. paraleli çekerek Kürdistan’ın temellerini atmıştı. Ankara ise değil itiraz etmek, “Saddam’a sormadan girer çıkar PKK’ye operasyon yaparız” diye sevinerek plana tam destek vermişti.

Sonradan kimi generallerin “hata yaptık” demesi Barzanistan gerçeğini değiştirmedi!

‘SADECE IŞİD DEĞİL, ÖNCE IŞİD’

İşte şimdi de benzeri oluyor. Ankara ile Washington arasında “yönteme” dair ortaya çıkan sıkıntılar yanıltıcı olmasın. Tamam Türk Ordusu bu “yöntem” ayrılıklarından yararlanarak Kürt Koridoru’na engel olmak istiyor, önce Genelkurmay Başkanlığı’nı, onun üzerinden de AKP hükümetini zorluyor ama ÖSO ve peşmergeyi eğitmeye soyunarak ayağına kurşun sıkıyor!

Sorunlu da olsa, AKP Hükümeti son tahlilde ABD’nin IŞİD stratejisine destek veriyor. Biden‘ın son ziyareti bir kez daha bu gerçeği gösterdi: Genel prensiplerde anlaşan Washington ile Ankara’nın “yolda ve zamanla” uyumu yakalayacağı düşünülüyor.

Nitekim en öne çıkan konulardan biri olan “önce IŞİD” mi, yoksa “IŞİD ve Esad birlikte mi hedef alınmalı” konusu Biden‘ın ziyareti sırasında belli ölçüde uyumlulaştırıldı.

İki görüş “sadece IŞİD değil, önce IŞİD”e revize edildi ve Esad’ın olmadığı bir siyasi dönüşümün hedeflenmesinde mutabık kalındı.

PEŞMERGE KORİDORU, KÜRT KORİDORUDUR

Öte tandan İncirlik konusu da aslında çok büyük bir ayrılık noktasını oluşturmuyor. Elbette önemli, hele siyasi açıdan… Ancak ABD, hava saldırısını bu boyutuyla sürdürecekse, İncirlik Pentagon için hayati bir ihtiyaç olmayacak.

Obama’nın IŞİD stratejisinin askeri ihtiyaçları açısından bakıldığında, İncirlik konusu, ÖSO ile peşmergeyi eğitip donatmanın yanında küçük kalıyor.

Ve ABD-Türkiye pazarlığı kamuoyuna İncirlik ve “güvenli bölge” temelli yansıtılırken, gerçekte “eğit-donat” konusu bağıtlanmış ve hayata geçirilmiş oluyor: İki haftadır bordo berelilerin Irak’ın kuzeyinde peşmergeyi eğitiyor olması gibi…

Gerçekte Kobani konusu da böyledir. Konu hep “Türk ordusu IŞİD’e karşı harekete geçecek mi, geçmeyecek mi” sorusuna sıkıştırıldı. Oysa bu sıkışmışlığın içinde Türkiye Kobani’ye peşmerge koridoru açtı, 450 PKK’linin Kandil’den Kobani’ye geçmesine gözünü yumdu ve Kobani’de yaralanan PYD üyelerinin Suruç’ta tedavi edilmesini sağladı.

Toparlarsak, niyetiniz ne olursa olsun, stratejiniz yanlış olduğundan, tüm bu taktik hamlelerinizin bütünü ABD’nin Büyük Kürdistan hedefine yaramaktadır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: