CHP’yi kim bölüyor? MİT mi, Kılıçdaroğlu mu?

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “MİT CHP’yi bölmek istiyor” iddiasına, en az Erdoğan‘ın “Kolomb Küba’da Cami gördü” açıklaması kadar şaşırdım!

Hatta bir ara acaba Kılıçdaroğlu enteresan bir taktikle “AKP ile MİT’i karşı karşıya mı getirmek istiyor” diye bile düşündüm. Zira AKP’nin emrindeki MİT, AKP’ye rağmen iş yapamazdı ve AKP de CHP’nin bu halinden oldukça memnundu.

Öyle ki AKP yetkilileri küçümsemek için sık sık “daha güçlü bir muhalefet istiyoruz” bile diyordu.

Haklılardı. Çünkü geride kalan 12 yılda CHP Erdoğan‘ı önce başbakan sonra da cumhurbaşkanı yapmıştı. CHP en kötü zamanında bile AKP’ye seçim zaferi kazandırmıştı.

AKP, F TİPİ’NİN İŞİNİ DEVRALIYOR

İşin kendinden mizahlı bu boyutunu bir kenara bırakarak, ana muhalfet liderinin çıkışını değerlendirelim.

Öncelikle Kılıçdaroğlu’nun iddiası doğruysa ortada büyük bir suç vardır ve hesabını sormak hepimizin sorumluluğudur. Çünkü MİT’in bir partiyi hedef alması ve karıştırması sadece CHP’lileri ilgilendirmeyecek kadar büyük bir suçtur!

Üstelik AKP’nin kimi uygulamaları, iddiayı haklı çıkartacak cinstendir. Hepsi bir yana, henüz Bakanlar Kurulu’nun imzasına açtıkları Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı bile hükümetin niyetini ortaya koymaktadır. Zira hükümet tasarıyla MİT, Jandarme ve Polis üçlüsüne “kişisel veri işleme” yetkisi veriyor.

Tasarı yasalaşırsa her üç kurum da görüntü ve ses kayıtlarımızdan genetik bilgilerimize kadar pek çok şeyi veri dosyasına kaydedecek. Üstelik bir mahkeme kararına gerek olmadan ve “sizin verilerinizi topluyoruz” bile demeden. Yani AKP bu üç kurum aracılığyla hepimizi fişleyecek!

Anlamı açık: AKP, F Tipi yapının işini doğrudan kendi üstüne devralıyor!

CHP ULUSALCI DEĞİL Mİ?

Gelelim Kılıçdaroğlu‘nun “MİT CHP’yi karıştırıyor” iddiasının siyasi yanına.

Kılıçdaroğlu bu iddiayı ne zaman dillendiriyor? Partisindeki “ulusalcılar” Kılıçdaroğlu ve ekibinin uygulamalarına kazan kaldırınca ve istifa etmeye başlayınca!

Zaten Kılıçdaroğlu iddiasını ortaya koyarken de şu vurguyu özellikle yapıyor: “Başta kendisini ulusalcı olarak tanımlayan CHP’liler bu tuzağa düşmemeliler!”

Aslında bu cümle bile çok şey anlatıyor ve asıl soruna işaret ediyor: CHP ulusalcı değil mi? CHP’nin Genel Başkanı ulusalcı değil mi? CHP’de sadece bazı miletvekilleri mi ulusalcı? Ulusalcılık yani milliyetçilik, bu partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün 6 Ok’undan biri değil mi?

Neyse, bunları bir kenara bırakıp, Kılıçdaroğlu‘nun iddiasının zamanlaması üzerinden gidelim: Ulusalcıların, Yeni-CHP’de ulusalcılık yapamadıklerı için partilerinden kopmaya başladığı süreçte böyle bir iddia ortaya atılması tek başına herşeyi anlatmıyor mu?

ULUSALCILIĞA SIRTINAN DÖNENLER BÖLÜNÜR

Hadi daha net söyleyelim: Ulusalcılar Yeni-CHP’den mi rahatsız? Sistem AKP’nin yedeği haline gelmiş Yeni-CHP’ye hemen çare üretiyor: “CHP’yi MİT karşıtırıyor.”

Oysa MİT’in CHP’yi bölmesine hiç gerek yok, zira Kemal Kılıçdaroğlu ve dört yıllık politikaları CHP’yi yeterince bölüyor:

Kılıçdaroğlu türbancılık yaparken, “laiklik tehlikede değil” derken, “cemaatlere saygılıyız” derken partisini bölüyor!

Kılıçdaroğlu Dersimcilik yaparken, Atatürk ile İnönü‘ye katliamcı suçlaması yapan AKP’ye “ben o zaman daha doğmamıştım” savunması yaparken, partisini bölüyor!

Kılıçdaroğlu 27 Mayıs karşıtlığı yaparken, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasını isterken, mili ordu yerine profesyonel ordu önerirken, partisini bölüyor!

Kılıçdaroğlu PKK-HDP’ye yeşil ışık yakarken, Cemaat’le kol kola girerken, partisini bölüyor!

Kılıçdaroğlu Erdoğan‘ın karşısına kazanamayacak aday çıkarırken, partisini bölüyor!

Uzatmayalım: Sonuçta Kılıçdaroğlu Atatürk’ün CHP’sini bölmekte MİT’e iş bırakmıyor!

Fakat Türkiye açısından asıl önemli olan gerçek şudur: Emperyalizmin milli devletleri hedef aldığı bir çağda ulusalcılığa sırtını dönenler, bölünür; kaçınılmazdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
22 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: