Eğit-Donat’a sözleşme maskesi

Milli Savunma Bakanı İsmet YılmazEğit-Donat’ta sözleşme yok” diyor!

Bu durumda sormalıyız: TSK 3 haftadır Kuzey Irak’ta peşmergeyi neye göre eğitiyor? Neredeyse 1 ay önce BBC‘ye “Eğit-Donat programı çoktan başladı” diyen Davutoğlu yalan mı söylüyor?

Elbette hayır! Davutoğlu doğru söyüyor, Eğit-Donat programı çoktan başladı ve ABD’nin IŞİD stratejisi kapsamında olan bu programa göre peşmerge eğitiliyor!

Bu durumda “sözleşme imzalanmadı” açıklaması ne anlama geliyor?

ALIŞTIRA ALIŞTIRA EĞİT-DONAT!

İmzanın atılmadığı açıklaması, Eğit-Donat konusunun perdesidir ve kamuoyunu bu programın çapına alıştırma aşamalarından biridir! Anlatalım:

Eğit-Donat konusunda, önceleri “masaya gelmedi” deniyordu. ABD heyetiyle yapılan görüşmeler hız kazandığında “masaya geldi ama reddedildi” şeklinde haberler sevis ettiler. Sonra “Anlaşma yok, ÖSO eğitimini kabul ettik ama araya PKK sızar diye peşmerge eğitimine hayır dedik” haberleri servis ettiler. Peşmergenin eğitimin başladığı ortaya çıkınca “prensip anlaşması var, kesin anlaşması yok” dediler. Şimdi de “sözleşme imzalamadık” diyorlar!

Kamuoyu alıştırma maksatlı olduğu anlaşılan bu yolu sadece AKP değil, maalesef Genelkurmay Başkanlığı da izledi!

ABD’YE RAĞMEN ABD TALEBİ KABUL ETMEK!

Peki bu yolu neden izliyorlar? Kuşkusuz terörist eğitmeyi Türk milletine doğrudan anlatamayacakları için!

O nedenle böyle bir aşamalı alıştırma yolu izliyorlar. Şimdilerde barajı “bize PYD eğittiremezler” lafına kurdular!

Sonuçta “PYD eğitimi konusunda reddettik ve ABD’ye sadece ÖSO ve peşmerge eğitimini kabul ettirdik” diyecekler!

Böylece ABD’nin talebini hem kendi talepleriymiş gibi gösterecek hem de ABD’ye bu talebi kabul ettirdiklerinin propagandasını yapacaklar!

Açılım’da “alıştıra alıştıra, hazmettire hazmettire” yöntemini uygulayan ve bunda başarı kazanan AKP, aynı yolu diğer sıkıntılı politikalarına da uyguluyor. Üstelik bu yola Genelkurmay Başkanlığı’nı da ikna ederek!

HUKUKİ KILIF ARANIYOR

Mevcut gerçek şudur: Eğit-Donat programı başladı. TSK bu program kapsamında peşmerge eğitimine başladı.

Evet sözleşme yok, zira konuya “hukuk kılıfı” aranıyor. İktidarda AKP bile olsa, “terörist eğitmeye” öyke kolay kılıf bulunamıyor.

Nitekim Anadolu Ajansı‘nın haberi bu gerçeğe işaret ediyor: “IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun, ÖSO mensuplarına yönelik ‘eğit-donat’ sürecine ilişkin görüşmelerin tamamlandığı, ilgili belgelerin ABD ve Türkiye’de iç prosedürden geçerek hukuki olarak inceleneceği belirtildi.” (AA, 24 Kasım 2014)

Burada kılıf dediğimiz, belgenin iç prosedürden geçmesi ve hukuki olarak incelenmesidir!

AKP ABD’YE AKTİF DESTEK VERİYOR!

AKP bu yolu, yani kamuoyunu alıştırma işini, sadece Eğit-Donat programı için değil, ABD’yle yürüttüğü pazarlığın bütünü için de uyguluyor.

Şöyle propaganda yapılıyor: ABD bastırıyor ama Türkiye’yi IŞİD koalisyonuna dahil edemiyor, bir müttefik olarak Türkiye’den katkı alamıyor!

Elbette kimi pürüzler var ve Türkiye ABD’nin istediği oranda katkı sunmuyor. Ama sonuçta Türkiye AKP’nin oluruyla ABD’nin kurduğu IŞİD koalisyonunun bir üyesidir ve hükümet ABD’ye şu katkıları vermektedir: Yerel güç (ÖSO ve peşmerge) eğitimi, Kobani’de aktif işbirliği (peşmergeye koridor açılmasından PYD’li yaralıların tedavi edilmesine kadar), sınır geçiş imkanı verilmesi (Örneğin İskenderun Limanı’na araba yükü diye indirilen ABD ağır silahlarının bölgeye aktarılması), istihbarat paylaşımı vs.

Bunlar Ankara ile Washington’un işbirliği alanlarıdır ve ABD açısından esastır. ABD ile Türkiye’nin karşılıklı talepleri olan “güvenli bölge ilanı” ile “İncirlik’in kullanılması” şu aşamada Pentagon için çok zorunlu ihtiyaç değildir!

Tablo budur ve nasılsa “ABD’ye direniliyor” diye kamuoyu “alıştırılmadan”, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı bu gelişmeler için ayağa kalkmalıyız!

Şundan: AKP, 1 Mart tezkeresi öncesinde de aslında prensipte anlaşma yapmış ve ABD o anlaşmaya göre hazırlık bile başlatmıştı. Ama Türk milletinin ayağa kalkmasıyla tezkere reddedilince bütün hazırlıkları çöpe gitti. Şu anda AKP yine ABD’yle bir “genel anlaşma” yapmıştır ve o anlaşmayı çöpe atmak, yine ayağa kalkmamıza bağlıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
27 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: