Peşmerge, Türkiye’nin çıkarlarının neresinde?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mesut Barzani‘yle telefonla görüştüğünü berirterek Urfa’da şu açıklamayı yaptı: “Biliyorsunuz dün gece Kerkük’te IŞİD saldırıları olağanüstü artı, bunun üzerine bugün bazı tedbirler alınması icap etti.”

Peki Ankara ne türtedbirler aldı? Açıklanmıyor ama Davutoğlu‘nun geçen haftaki Kuzey Irak ziyaretine, peşmerge teftişine ve TSK’nin peşmerge eğitimine çoktan başladığının ortaya çıkmasına bakılırsa, tedbir askeridir!

BARZANİ ADINA KERKÜK’Ü SAVUNMAK

Gerçi çok önemi de yok. Biz nasıl bir tedbir alındığından ziyade neden tedbir alındığı üzerinde durmalıyız. Ve şu soruları sormalıyız:

IŞİD’in Musul’u işgalini fırsat bilen Barzani bir gün sonra Kerkük’ü işgal ettiğinde “tedbir alması icap etmeyen” AKP Hükümeti, şimdi neden tedbir alıyor? Barzani’ye karşı Kerkük’ü koruma derdi olmayan Davutoğlu’nun IŞİD’e karşı Kerkük’ü koruma derdi neden var?

Soruların yanıtı için önce birkaç notumuzu aktarmalıyız:

Kerkük, Barzani için “bağımsız” Kürdistan’ın kalbiydi; hatta Celal Talabani “Kerkük Kürtlerin Kudüs’üdür” demişti. Elbette etnik kimliği nedeniyle değil, petrolü için. Kürdistan ancak o petrole dayanarak ayakta durabilirdi.

Kerkük, Irak’ın birlik içinde kalabilmesinin de anahtarıydı. O nedenle statüsü belirsiz kaldı. Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre Kerkük’ün statüsü 2 yıl içinde (2007’ye kadar) referandumla belirlenecekti.

Ama nüfus sayımı dengeler nedeniyle yapılamadı. Bu süreçte Barzani şehre sürekli Kürt nüfus sevketti. Türkmenlere yönelik baskılar uygulandı.

Sonrasında Maliki yönetimi Kerkük’ün Türkmen, Kürt ya da Arap şehri olmadığını, Irak şehri olduğunu esas alan bir yönelim belirleyerek bölünmeyi önlemeye çalıştı.

Bu önemi nedeniyle Kerkük Türkiye için de hep öncelikli bir konuydu. Ancak AKP Hükümeti’nin ABD yararına “Türkiye’yi Kürtlere genişletme” siyaseti izlemeye başlaması, Kerkük siyasetinin çerçevesini bulandırdı.

Ve en sonunda AKP Hülkümeti, Kerkük’ün Barzani tarafından işgal edilmesine de sevindi! Öyle ki, şimdi IŞİD Kerkük’ü Barzani’nin elinden almasın diye tedbir bile alıyor!

TEHDİDİN KAYNAĞI SORUNU

AKP’nin IŞİD’e karşı peşmerge eğitmesi, IŞİD’e karşı Kobani’yi savunsun diye peşmergeye Türkiye üzerinden koridor açması bu düzem içinde anlamlıdır!

Kuşkusuz bunun AKP’nin özel ve genel hedefleri açısından bir anlamı vardır.

Ancak Genelkurmay karargahındaki “peşmerge eğitmeyi olumlu bulan” anlayışı hangi düzlem içinde değerlendirmeliyiz? Asıl sorun buradadır.

Bizim görebildiğimiz kadarıyla bu çarpık anlayış, bölgedeki gelişmeleri salt PKK eksenli düşünmekten kaynaklanıyor.

Oysa Kürdistan merkezli tehdidin kaynağı salt PKK değildir, en az onun kadar da Barzani‘dir. Ama daha önemlisi tehdidin asıl kaynağının PKK ya da Barzani‘den ziyade, ABD olduğunun saptanabilmesi ve ona göre strateji oluşturulabilmesidir.

Bu noktada çarpık bir bakış sorunu vardır ve Ankara’da “PKK’ye karşı Barzani’yi desteklemek” şeklinde oldukça sorunlu bir anlayış gelişmiştir!

IŞİD, TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARININ NERESİNDE?

Oysa komşuların ve Türkiye’nin bölünmesi tehditleri penceresinden bakıldığında birini diğerine karşı seçmenin bir yararı olmadığı görülecektir. Üstelik Türk devlet aklının arşivinde “taviz verile verile Barzanistan’ın inşa edildiği” gerçeği de bulunmaktadır!

Dolayısıyla “peşmerge, Türkiye’nin çıkarlarının neresinde” sorusunun yanıtı olumsuzdur ve bu soru aynı zamanda “peki IŞİD Türkiye’nin çıkarlarının neresinde” sorusunu da doğurmaktadır.

TSK’nin IŞİD’e karşı ÖSO’yu ve peşmergeyi desteklemesi de, Ankara’nın PKK-PYD’ye karşı IŞİD’in saldırılarından beklenti içine girmesi de “toplam yararı” bakımından sıfır değerindedir!

Teröristler arasında tercih yapmanun, teröriste karşı terörist desteklemenin son tahlilde zarar getirdiğini dünyada en iyi bölge ülkeleri bilmektedir!

Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklemek yerine Irak için peşmergeyi, Suriye için ÖSO’yu eğitmek, sonuçları bakımından Türkiye’ye yapılacak en büyük düşmanlıktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: