Neo-Sorosçuluk ve bedelli askerlik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 46 gün önce bedelli askerlikle ilgili şöyle diyordu: “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 13 gün önce, bedelli askerlik talepleri için “iyi niyetli değil, birileri kaşıyor” diyordu.

Peki tüm bu laflardan sonra Erdoğan-Davutoğlu iktidarının bedelli askerlik imkanı sağlaması ne anlama geliyor?

AKP’NİN 11 MİLYAR TL BEKLENTİSİ

1) AK-Medya’nın belirttiğine göre yaş 28’e düşürülünce, AKP’nin bedelli askerliğinden 611 bin kişi yararlanacak. Kişi başı 18 bin TL’den, toplam 11 milyar TL eder.

Demek ki Erdoğan-Davutoğlu ikilisi bu paraya, söylediğinin tersini yapma pahasına ihtiyaç duyuyor! Ekonominin durumuna işaret etmesi bakımından not etmeliyiz.

2) Bir yandan Ak-Saray’ın maliyeti, bir yandan da Yeni-Açılım’a tepkilerle bunalan hükümet, hemen herkesi ilgilendiren bir konuyu gündem yaparak rahatlamaya çalışıyor. Seçime 6 ay kala ciddi oranda oy kaybettiği ortaya çıkan AKP Hükümeti, bedelli askerlik gibi konularla inişe baraj kurmaya çalışıyor.

PEYGAMBER OCAĞI ANLAYIŞINA TIRPAN

3) AKP Hükümeti bedelli askerlik ve benzeri uygulamalarla halkı “suça” bulaştırıyor. Suçun genelleşmesi, bir ölçüde “normalleşmeyi” ve AKP’nin “aklanmasını” sağlıyor!

Suçu anlatalım: AKP’nin sık sık bedelli askerlik beklentisi yaratması, askerlik çağı gelen gençlerin askerden kaçmasına neden oluyor! Asker kaçağı sayısının 500 bini aştığı belirtiliyor. Tıpkı vergi affı gibi, burada da “nasılsa bedelli çıkacak” denilerek yurrtaşlık yükümlülüğü yerine getirilmiyor.

Nitekim Başbakan Davutoğlu‘nun bedelli “müjdesinden” bir gün sonra, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bu “fırsattan” asker kaçaklarının da yararlanacağını ilan etti!

Bunun milli orduya maliyeti, TSK’nin personel yetersizliği ayrıca incelenmesi gereken bir sorundur.

4) AKP, hemen tüm uygulamalarıyla hem gelir farkı makasını açıyor, yani zengin daha zengin ve fakir daha fakir oluyor, hem de bu farkı göze sokuyor!

Önlüklerin kaldırılmasıyla daha beş yaşındaki çocuklar arasında “farklıyız” travması yaratan anlayış, cumhuriyet yurttaşlarının eşitlendiği askerlik kurumuna da sokuluyor!

Siyasete alet ettikleri din açısından “peygamber ocağı” olan askerlik kurumu, zenginin uğramadığı, yerine fakirin “vatan savunması” yaptığı bir yer haline geliyor. Böylece Erdoğanların “zengin ile fakirin eşitsizliği fıtrattandır” anlayışı askerlik kurumuna da egemen oluyor!

HALK ORDUSU ANLAYIŞINA TIRPAN

5) Sorosçu darbeyle 2002’de iktidar olan AKP Hükümeti, Soros’un tavsiyelerini de önemle uyguluyor. Soros, “en iyi ihraç malınız, ordunuzdur” demişti. AKP bu tavsiyeyi Afganistan’da, Lübnan’da, Somali’de, Libya’da uyguladı. Şimdilerde bu kartı, tutarı büyütmek için ABD’yle Suriye pazarlığında da kullanıyor.

Fakat AKP Hükümeti, Mehmetçiğin kanını paraya çevirmeyi öneren Soros’u aşarak, tersinden de para kazanıyor: Askerden kaçmaya, kan vermemeye de fiyat biçiyor!

Soros’u aşan bu Sorosçuluğa, Neo-Sorosçuluk diyebiliriz!

6) Ancak sıcak tehditler açısından bedelli askerliğin pratik en önemli sakıncası, TSK’nin uzunca bir süredir zorlandığı profesyonel ordu anlaşıyışına teslim olmasının yollarını açmasıdır!

Adım adım Türk Ordusu milli ordu olmaktan, halk ordusu olmaktan çıkarılmaya ve profesyonel ordu olarak bölgede kullanılmaya çalışılıyor!

Sonuç almaktan ziyade günü kurtarmayı hedeflediği anlaşılan Genelkurmay Başkanlığı’nın “biz görüşlerimizi ilettik, hükümetin kararına saygılıyız” açıklamasını önemle not ediyoruz. Bunu, tıpkı Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasıyla ilgili yasa artık TBMM’ye geldikten sonra yapılan zorunlu “itiraz” kıvamında değerlendiriyoruz!

Yukarıdaki her konu uygun siyasetlerle tersine çevrilebilir ancak Türk Ordusu’nun halk ordusu olmaktan çıkarılması, üstelik şu şartlarda, Türkiye’ye telafisi çok zor bedeller ödetir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Aralık 2014

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: