Cenevre yerine Moskova Platformu

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’le mücadele için Kongre’den yetki istedi. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez önderliğinde hazırlanan yetki tasarısı ise Dışişleri Bakanı John Kerry‘yi memnun etmedi. Obama‘nın yetki talebiyle ilgili oturuma katılan Kerry üç temel itirazda bulundu:

1) Tasarı, Obama yönetimine 3 yıllık yetki veriyor. Kerry, bunun ucunun açık olmasını istedi ve bir zaman sınırlamasının ABD yönetimini zora sokacağını savundu!

2) Tasarı, ABD askerlerinin kesinlikle muharebeye girmeyeceği şartını getiriyor. Kerry, kendilerinin de muharebe istemediğini ancak böyle keskin bir ifadenin, olağanüstü şartlarda ellerini bağlayacağını, bu nedenle bu ifadenin değiştirilmesini istedi.

3) Tasarıda, yetki Irak ve Suriye’yle sınırlı. Kerry, bunun da kendilerini sıkıntıya düşüreceğini, IŞİD’in bir başka ülkeye yerleşmesi halinde müdahale edemez konuma düşeceklerini savunarak, değiştirilmesini istedi.

ABD’nin Ortadoğu hamlesinin çerçevesini anlamak bakımından Kongre’deki bu tartışma oldukça anlamlıydı. Şimdilik burada bırakıyor ve ABD’nin hedef aldığı bölge ülkelerinin bu hamleye karşı hangi önlemleri aldığına geçiyoruz.

ÜÇLÜ İTTİFAK

ABD’nin Ortadoğu hamlesinin görünen nedeni IŞİD’le mücadele. Ancak Beşar Esad, IŞİD’le asıl kendilerinin mücadele ettiğini, ABD hava saldırılarının kozmetik olduğunu savunuyor.

Geçen hafta IŞİD’in ABD eseri olduğunu savunan Suriye ve İran, yanına Irak’ı da alarak, IŞİD’le mücadele konusunda yeni bir eksen oluşturdu!

İran, Suriye ve Irak Dışişleri Bakanları, Tahran’da yaptıkları konferansta, IŞİD’e karşı sıkı işbirliği yapma kararı aldı. Bu üçlü işbirliği, yeni bir döneme de işaret ediyor!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Şerif, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Suriye Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi‘nin katıldığı konferansın en dikkat çeken konuşmasını ise açılışta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptı. Ruhani, IŞİD gibi aşırılıklarla mücadele için, dini okullarda reform yapılmasını talep etti!

RUSYA’NIN YENİ PLANI

Bölge cephesinde bu gelişme yaşanıken, daha büyük ve önemli gelişme ise Rusya’nın girişimiyle yaşanıyordu.

Rusya, ABD’nin IŞİD’le “mücadele” hamlesi başlayınca rafa kalkan Cenevre süreci yerine Moskova Platformu kurmaya çalışıyor. Muhalifleri Suriye yönetimiyle masaya oturtmaya çabalayan Moskova, bu konuda önemli ilerlemeler de sağladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Putin‘in özel temsilcisi olan Mihail Bogdanov, bu amaçla çeşitli başkentlerde önemli görüşmeler yapıyor. Bogdanov önce SUKO’nun ilk başkanı Ahmed Muaz Hatip‘le Moskova’da görüştü. Hatip, bu görüşmenin ardından Esad rejimiyle masaya oturabilecekleri mesajını vermişti. Bogdanov son olarak 7 Aralık’ta, İstanbul’da, SUKO’nun şimdiki başkanı Hadi Behra ile görüştü.

Rus yetkili muhalfilerle görüşmesinden sonra, önce Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim‘le, ardından da BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ile görüştü. Sızan bilgilere göre Moskova, “bağımsız muhalifleri” de dahil ettiği bir yol haritasını uygulamaya başlamıştı. Hatta De Mistura‘nın Gaziantep’te bu yeni planı muhaliflerle görüştüğü belirtildi.

Bogdanov, bilahare Lübnan’a geçip Hizbullah’la da görüştü.

ABD’YE UYARI

Ancak asıl bomba bu trafiğin ardından geldi. Bogdanov, Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad‘ı ziyaret ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, dikkat çeken bir çıkış yaptı!

Bogdanov, bir gazetecinin sorusu üzerine “eğer Suriyelilerden Moskova’da bir görüşme şeklinde bir talep gelirse, bu konuyu Amerkalılarla görüşürüz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki‘nin bu teklife yanıtı ise olumsuz değildi: “Sanırım öncelikle konuyla ilgili detayları öğrenmemiz lazım. Bu detayları öğrenmek için Rus tarafıyla temas halindeyiz.

Aslında olan şuydu: Rusya, ABD’ye Cenevre yerine Moskova Platformu’nu hayata geçireceğinin mesajını veriyor ve dışında kalmaması uyarısı yapıyordu!

Yani taraflar, Ortadoğu satranç tahtasında artık sıkıştıran hamlelerini oynuyordu!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
12 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: