Erdoğan kara harekatı istiyor

Osmanlıca konusu kuşkusuz çok önemli. Erdoğan‘ın bu gündemden üç beklentisi olduğu anlaşılıyor:

1) Osmanlıca tartışmasıyla çok önemli konular perdelenmiş olacak. Neler olduğuna aşağıda değineceğiz.

2) Erdoğan ve kurmayları, Osmanlıca tartışmasını “anadil eğitimi” ve “2. resmi dil” konusunun normalleştirilmesinin bir parçası olarak değerlendiriyorlar.

3) Osmanlı aşkları Osmanlı tarihi eserlerine nasıl sahip çıktıklarıyla(!) anlaşılan Erdoğanlar, son tahlilde Osmanlıcanın ders olmasıyla, “kindar nesil” yaratma çabalarında bir kazanım elde etmiş olacaklar.

PERDENİN ALTINDAKİ GÜNDEM

Gelelim bu süreçte nelerin perdelendiğine…

Öncelikle Açılım’da ciddi bir ilerleme var. AKP ile HDP heyetleri buluşup Öcalan‘ın 6 sayfalık taslağını tartışıyor. HDP heyeti “sekreterya ve 3. gözde bir sorun olmadığını” ilan ediyor; tabana, “AKP’nin artık oyalamadığı” müjdesini veriyor!

Diğer yandan dört eski bakanın yolsuzluk komisyonuna verdiği, daha doğrusu veremediği hesap gündemde alt sıralara düşüyor!

Ve en önemlisi: ABD’yle sürdürülen IŞİD pazarlığında varılan yeni mutabakatlar, kaydedilen ilerlemeler gözlerden uzak tutuluyor!

Neler mi? İnceleyelim:

EĞİT-DONAT’TA MUTABAKAT VAR

Erdoğan, önceki gün Litvanya Cumhurbaşkanı’yla basın toplantısı sırasında, bir gazetecinin sorusu üzerine çok önemli açıklamalar yaptı. Osmanlıca gündemi altında kalan ve basında pek yer almayan o açıklamada iki konu oldukça önemliydi.

İlki Erdoğan‘ın verdiği bir bilgiydi: “Henüz özellikle uçuşa yasak bölge, güvenli bölge konusunda koalisyon güçleri tarafından taahhüt edilen bir durum yok. Ama eğit-donat’ta bir mutabakat görünüyor.”

Böylece AKP Hükümeti’nin ÖSO ve peşmerge eğitimi için ABD’yle mutabakata vardığı en üst ağızdan teyid edilmiş oluyor. Gerçi peşmerge eğitimi zaten başlamıştı ve ÖSO eğitimi için de ABD’liler Ankara’nın güneyinde (Kırşehir seçeneği dahil) yer bakmaktaydı.

Gelelim Erdoğan‘ın ikinci açıklamasına: “Sadece hava harekatı ile burada netice almak mümkün değil. Bunun bir kara harekatı olması şart. Kara harekatının, hava harekatı ile desteklenmesi gerekir ve bu kara harekatında, ÖSO eğit-donat noktasında gerekli desteği alırsa, zaten onlar hazır. Bakın şu anda Kobani’de ne oldu? Peşmergeleri, biz kendi ülkemizden geçirdik ve Kobani’ye geçtiler ve son günlerdeki olumlu gelişmeler ortada. Fakat onlara da yine bu desteklerin verilmesi gerekir. Eğer bu destekler verilirse, hava destekli bu tür bir kara harekatının yapılması, bir de güvenli bölgenin tesis edilmesi bu defa ne yapacaktır, engelleyecektir.”

30 ÜLKE ORTAK GÖREV GÜCÜ KURDU

Erdoğan‘ın bu sözleri, şu iki gelişmeyle birlikte okunduğunda daha da anlam kazanmaktadır:

1) ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), IŞİD ile mücadele için çok uluslu askeri güçlerden oluşan Birleşik Ortak Görev Gücü – Doğal Kararlılık Operasyonları (CJTF-OIR) kurduklarını ilan etti.

Korg. James Terry‘nin komutasındaki Birleşik Ortak Gürev Gücü’nde 30 ülkeden personel olduğu açıklandı. Ortak Görev Gücü, 2-3 Aralık’ta “entegrasyon konferansı” ile birlikte çalışmaya başladı.

Peki bu 30 ülke kim? Pentagon’un sitesinde henüz bu ülkelerin listesi yok. Yakında açıklanacaktır.

2) Birleşik Ortak Görev Gücü komutanı Korg. James Terry, koalisyonun Irak’a 1,500 asker göndereceğini açıkladı.

Daha önce iki ayrı seferde Irak’a 3,100 asker gönderen ABD, 1,500 koalisyon askeriyle birlikte bu sayıyı 4,600’e çıkarıyor. ABD’nin asıl hedefi ise 25 bin asker!

Peki Ortak Görev Gücü’nün asıl hedefi ne? Gelişmelere bakılırsa asıl hedef Kürdistan’ın inşası ve bölge ülkelerine karşı korunması!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
10 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: