Ankara’nın önündeki fırsat

ABD’nin 2011’de başlattığı Suriye’ye saldırı, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan üzerinden yürütülüyordu. Zamanla bu üçlü ayrıştı. Türkiye ve Katar bir tarafta, Suudi Arabistan diğer tarafta yer aldı.

Bu ayrışmanın temeli İhvan’a bakıştı. Bu bakış, tarafları hem Mısır’da Mursi‘nin devrilmesinde hem de Suriye’de desteklenecek muhaliflerin seçiminde karşı karşıya getirdi.

RİYAD’IN POZİSYONU

Mısır nedeniyle Türkiye ve Katar ikilisinden ayrışan Suudi Arabistan, Suriye konusunda Rusya’yla da dirsek temasına geçti. Hatta Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal‘ın yaz başında Moskova’ya gitmesi, hemen ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov‘un Riyad’ı ziyaret etmesi, bölgede “Suudi Arabistan Suriye politikasını mı değiştiriyor” sorusunu gündeme getirdi.

Kimi bölge gazeteleri, Riyad’ın bu tutum değişikliği sinyalinde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi‘nin rolü olduğunu yazdılar.

Bu durum, ABD’nin Suriye politikasına da yansıdı. ABD, Riyad’ın pozisyonunu da dikkate alarak konumlanmaya başladı. Ankara ile Washington’un Suriye konusunda ayrışmaya başlamasında bu durumun önemli bir etkisi vardı. (Kuşkusuz en önemli etkenler birincisi Suriye’nin direnişi, ikincisi de Rusya ile İran’ın Şam’a tam desteğiydi.)

DOHA DA ANKARA’YI YELNIZ BIRAKIYOR

Artık yeni bir durum daha var. Türkiye ile birlikte davranan Katar, Körfez ülkelerinin büyükelçi çekmeye kadar varan ağır baskısı sonrasında tutum değiştirmeye başladı. Katar İhvan’la ilişkisini gevşetmeye ve Doha’da evsahipliği yaptığı İhvan liderlerine “kendinize yer bakın” mesajı vermeye başladı.

Hafta içi Doha’da toplanan Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nin sonuç bildirisinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi‘nin yol haritasına açık destek verilmesi de Katar’ın pozisyonunda “zorunlu” bir revizyona gittiğini gösteriyor.

Kuşkusuz bölge ülkelerinin pek çok parametreye bağlı çıkarları, ilişkileri, mezhep temelli yaklaşımları, bu tür pozisyon revisyonlarını her an değiştirmeye zemin doğuruyor.

Peki bu durumun Türkiye’ye etkisi ne? Artık konunun bizi ilgilendiren önemli boyutuna gelebiliriz.

MOSKOVA’NIN YENİ PLANI

Önceki gün ABD’nin IŞİD’le mücadele üzerinden yaptığı Ortadoğu hamlesine karşı bölgede iki önemli karşı hamlenin başladığını yazmıştık.

Bir yandan İran, Irak ve Suriye üçlü ittifak kurarak IŞİD’e karşı gerçek bir mücadele cephesi kuruyordu, diğer yandan Moskova, Şam rejimi ile muhalifleri biraraya getirme hedefli başlattığı girişimi geliştiriyordu.

Cenevre yerine Moskova Platformu kurmaya başlayan, muhaliflerle görüşen, bir bölümünü ikna eden, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura‘yı da bu yeni girişime belli ölçülerde ortak eden, De Mistura‘nın Türkiye’de muhaliflerle görüşmesini sağlayan Rusya, ABD’ye bile açık açık bu sürecin dışında kalmaması gerektiği uyarısı yapıyor!

Putin‘in özel temsilcisi Bogdanov‘un “ABD ile Suriye’yi isterlerse Moskova’da biraraya getirirz” mejavı vermesini böyle okuyoruz.

ESKİ KONUMDA ISRAR YENİLGİDİR

Muhaliflerin de dahil olduğu yeni bir Suriye hükümetinin kurulmasını esas alan Rusya’nın yeni planı, bölgedeki tüm ülkeleri Suriye konusunda yeniden konumlanmaya zorluyor.

Peki Katar’ı da yavaş yavaş kaybeden, Suriye konusunda tek başına kalan Türkiye bu yeni duruma uyum gösterebilecek mi? Ankara’nın Moskova’yla “enerji ortaklığına” girmesi, Suriye politikasına da yansıyacak mı? Bizim açımızdan kritik soru budur.

Şu gerçeği saptayalım: Bu yeni duruma uyum göstermemek, eski konumda ısrar etmek, “yenilmek” demektir! Çünkü tablo değişiyor ve Türkiye gittikçe daha da yalnızlaşıyor.

Bu nedenle Ankara’nın Moskova’nın girişiminden de faydalanarak konumunu değiştirmeye başlaması gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan TSK’ye kadar tüm merkezi kurumlar, bu konuda hükümeti zorlamalıdır. İlk gösterge de Ankara’nın Suriye’de güvenli bölge ve uçuşa yasak alan ısrarından vazgeçmesi olacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
14 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: