14 Aralık operasyonunun anlamı

Fuat Avni‘nin AKP devleti içindeki özgül ağırlığının Bülent Arınç‘tan daha fazla olduğunu ortaya koyan operasyon, dün yapıldı.

Ancak belirtelim. 14 Aralık’ın sahipleri F Tipi yapıdan tertibin ve kumpasın hesabını sormak için değil, yolsuzluklarını ortaya koyan hamlesini mahkum etmek için operasyon yaptılar. (Zaten kumpasın ortağıdırlar.) Bu gerçek, AKP ile Cemaat arasındaki kavgadan yararlanabilme siyasetleri üretebilmek için büyük önemdedir.

Üstelik AKP’nin operasyon biçimi ve takvimi de F Tipi’ne bu anlamda avantaj sağladı. Şöyle: AKP 17 Aralık’ın rövanşını almak istediğini göstere göstere operasyonu 14 Aralık’a denk getirdi. Bu durum haliyle F Tipi örgüte “basın özgürlüğü” hikayesi yazma şansı verdi.

F Tipi yayınlar, dün gün boyu bu noktadan hareketle propaganda yaptı, basın mensuplarından dayanışma istedi, “bugün bize, yarın size” edebiyatı yaptı. Oysa 14 Aralık’ta operasyona uğrayanlar, gerçekte “basın özgürlüğü” kavramını ağızlarına en son alacaklar listesinde bile olamazlar!

Deneyimli meslektaşımız Zafer Arapkirli‘nin şu mesajı ne demek istediğimizi daha açık anlatacaktır: “Herşeyi söyle de muhterem, ‘mesleki’ dayanışma isteme bendem. Meslektaş değilsin. Kusura bakma, meslektaşlarımın ve mesleğimin katilisin.”

KONUYA NASIL BAKMALI?

Mesele basittir: AKP ile Cemaat’in çatışması ve Türkiye’nin önünü tıkayan bu iki gücün birbirine girmesi, Türkiye’nin yararınadır. Gerçek suçun ortakları birbirini vurdukça, Türkiye rahatlaycaktır.

Türkiye’nin devrimcileri, millicileri, demokratları, halkçıları meseleye bu açıdan bakmalı ve bu durumu geliştirecek siyasetler üretmelidir.

AKP karşıtlığını kör bir şekilde F Tipi örgüte kalkanlığa dönüştürmek, siyaset yapmamak ve ringin dışında kalmak demektir. Bu edilgenlik kısa vadede F Tipi örgüte, uzun vadede AKP Hükümeti’ne yarar.

Yöntemi yeniden anımsatalım:

1) F Tipi yapı mutlaka tasfiye edilmelidir.

2) AKP Hükümeti’nin F Tipi yapıyla mücadelesinden yararlanılmalıdır.

3) AKP’nin F Tipi ile mücadelede konumunu tahkim etmesine, iktidarını sağlamlaştırmasına izin verilmemelidir.

4) F Tipi’yle mücadelenin asıl hedefi, Türkiye’yi ABD’ye bağımlılıktan çıkartmak olmalıdır.

Y-CHP F TİPİ’NE KALKAN OLDU

Türkiye’nin ana muhalefet partisi ise kör bir AKP karşıtlığı temelinde siyasetsizlik batağına saplanmış durumda. 14 Aralık’ı, F Tipinin istediği gibi meseleye basın özgürlüğü penceresinden bakarak karşıladılar.

Yeni CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, paralel yapıya dün yapılan operasyona “basın özgür olabilmeli, korkusuzca yazabilmeli, bu basına darbedir” diyerek tepki gösterdi.

Danışmanlarına öneriyoruz: F Tipi basının neler yazıdğını bir dosya yapıp Kılıçdaroğlu‘na okutunuz!

O dosyada tertiplerle gazeteciler hapislere sokulurken “bu mu gazetecilik”, “gazetecilikten alınmadılar” diye attıkları manşetler olsun.

O dosyada daha iddianame bile ortada yokken Türkiye’nin en seçkin subaylarına, devrimcilerine, ulusalcılarına yapıştırmaya kalktıkları “Ergenekon Silahlı Terör Örgütü” yaftalı manşetler olsun.

O dosyada Gezi eylemcileri için yaptıkları şu yalan haberler olsun: “Gezi Parkı eylemlerinde molotof bombası atacaklardı”, “Gezi Parkı’nda ele geçirilen ilaçlar devletin çıktı”, “Eli bıçaklı Gezicilerin çok sayıda suç kaydı ortaya çıktı”.

O dosyada Fethullah Gülen‘in Gezi eylemcilerine “nesebi sahih” yani “piç” demesi de olsun!

Dosyanın sunuş yazısında da şu olsun: F Tipi tertiple darbeci ilan edilenlere avukat olan Baykal’ın CHP’sinden, F Tipi’ne operasyona darbe diyip tertipçilere kalkan olan Kılıçdaroğlu’nun CHP’sine; değiştik, dönüştük, başkalaştık! Artık Atatürk’ün CHP’si değiliz!

ÇATIŞMADAN İKTİDAR ÇIKARMAK

Yeni CHP yönetimi bu tür çıkışlarla sadece Atatürk‘ün partisini bitirmiş olmuyor, daha önemlisi Türkiye’yi bataklıktan çıkaracak önümüzdeki büyük kavgada yer almayacağını ilan etmiş oluyor.

O nedenle şu gerçeğe işaret ederek bitiriyoruz: AKP ile Cemaat’ın çatışmasınından doğru siyasetlerle yararlanabilenler ve bunu hem F Tipi örgütün tasfiyesine, hem de AKP’nin zayıflatılmasına dönüştürebilenler, Türkiye’nin yeni iktidarı olur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: