Aksiyon’a karşı Reaksiyon

F Tipi yapıya yapılan son medya operasyonu, dizileri de gündeme getirdi. Samanyolu‘nun Tek Türkiye dizisinin hangi operasyonel hedeflerin aracı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Bu dizilerde yıllardır hedef alınanlar için durum şaşırtıcı değildi. Ancak kamuoyunun bir bölümü, bu operasyonla birlikte bu tür dizilerin işlevini daha somut görmüş oldu.

MİT DİZİSİ

Sadece F Tipi yapı değil, AKP de dizilere meraklı. Örneğin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘ın önceki gün Filinta dizisinin setini ziyaret etmesi ve bu diziye övgüler dizmesi fazlasıyla basında yer aldı.

Ancak AKP açısından bundan daha ilerisi de var: Reaksiyon!

Hafta içi final bölümü yayımlanan dizi tipik bir MİT projesi. Üstelik benzerlerinden önemli bir farkı var.

Bilirsiniz, bu tür diziler önce şu yazıyla başlar: “Bu dizideki kurum ve şahısların gerçeklikle ilgisi yoktur.”

Ancak Reaksiyon‘da o yazı şöyle yer alıyor: “Bu dizideki kurum ve şahısların gerçeklikle ilgisi sınırlıdır.”

F TİPİ’NE KARŞI DİZİ

Evet, dizinin karakterleri gerçek hayattandır.

Örneğin dizide MİT Müsteşarı’nın ismi Gürkan Erman‘dır ve Hakan Fidan‘ı doğrudan çağrıştırmasından hiç kaçınmamışlardır.

Örneğin dizide İran adına Tükiye’de operasyonlar yapan istihbaratçının ismi Kazım Süleyman‘dır ve gerçek hayattaki Kasım Süleyman‘ı oynamaktadır. (Bu karakterin ismi dizinin son bölümlerinde biplendi!)

Uzatmayalım, dizinin karakterleri gerçek hayattandır ve dizi de bir MİT projesi olarak AKP’nin F Tipi yapıyla mücadelesi için çekilmiştir.

İçeriğine geçmeden önce önemle belirtelim: Senaryo, kurgu, oyunculuk açılarından dizi vasatın altında kaldı. Erdal Beşikçioğlu‘nun oyunculuğu bile diziyi kurtarmadı, Behzat Ç. hayranları hayal kırıklığına uğradı.

Onca reklama rağmen dizi iyi bir izlenme oranı yakalayamadı. Bu nedenle önce günü değişti, arından da erken final yaptı.

TASFİYE VE İTTİFAK

13 bölümlük diziyi çok kısaca özetleyelim:

AKP Hükümeti Ergenekon’u tasfiye eder. Bu operasyonu MİT Müsteşarı Gürkan Erman ve Başbakanlık Müsteşarı Öktem Bey yürütmektedir. (Öktem Bey, Efkan Ala ya da Fatih Kasırga gibi, hatta toplamlarını temsil eden bir karakterdir.)

İkilinin tasfiye ettiği Ergenekon örgütü ise dizide Erdal Beşikçioğlu‘nun canlandırdığı Yavuz Aslan karaketeridir. Dayı lakaplı Yavuz Aslan, dizi boyunca tıpkı AKP’lilerin gerçek hayatta kullandığı “eski Türkiye” şeklinde nitelenmektedir.

AKP, Ergenekon’u tasfiye ettikten sonra, bu kez F Tipi yapının üzerine gitmeye başlar. Gerçek hayattaki abiler, savcılar, polis şefleri ve paralel gazeteciler dizide Zekeri Öz‘den Mehmet Baransu‘ya kadar canlandırılmaktadır.

Fakat AKP, F Tipi yapıyı tasfiyede zorlanır. Gürkan Erman ve Öktem Bey, biri Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan bir yüzbaşı, diğeri de komiser olan iki kişi üzerinden “gizli bir yapı” kurar.

Harbiyeli Oğuz ile Polis Tekin‘in kurduğu gizli örgüt yasal olmayan yöntemlerle F Tipi yapının üzerine gider ama önemli bir başarı elde edemez. AKP sıkışmıştır ve Gürkan Erman ile Öktem Bey bir çözüm bulur: Yavuz Aslan’la ittifak!

Uzatmayalım: Dizinin son bölümlerine doğru bu ittifak kurulur ve birleşen güçler F Tipi yapı çökertir. Sonunda AKP tam iktidar olur!

Son bölümde Gürkan Erman ile Yavuz Aslan‘ın replikleri çok kaba ajitasyonlar içerir. Her ikisi de (AKP ile Ergenekon) birbirinin vatansever olduğunu anlamıştır! “Kökü dışarıda” olan Cemaat’e karşı o nedenle birleşmişlerdir.

DEVLETİN SAHİPLERİ KİM?

Dizinin sonunda ikisinin de üstünde olan yapıyla tanışırız. AKP ve Ergenekon’un bildiği bu yapının ismi “devletin sahipleri” olarak geçer. Seçilmiş bir grup kişidir bunlar ve “bekçi” denilen bir temsilcileri arcılığıyla devletin yöneticileriyle temas kurmaktadırlar.

Yani anlayacağınız sonu da en az başı ve ortası kadar özel amaçlıdır ve AKP’nin çıkarlarıyla ilgilidir!

AKP özetle Cemaat’e karşı mücadele ederken, dizi gibi silahları da kullanmaktadır: Cemaat’in çok bilinen yayın organı Aksiyon‘a karşı, kendi Reaksiyon‘unu sergileyerek!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: