Erdoğan’ın ‘kuzey Suriye’ mesajının anlamı

Erdoğan‘ın önceki gün DEİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı dinlemişsinizdir. Şöyle diyor: “Kobani’nin stratejik önemi yok. Birileri için var. Ben şimdi düşünüyorum. Arkadaşlarıma da diyorum ki, yoksa burada Kuzey Suriye’de yeni bir yapılanma mı oluşturuluyor? Yeni bir eyalet mi oluşturuluyor?

12 yıldır birlikte çalıştığı yapının kumpas kurduğunu farketmeyen(!), bugün kandırıldığını(!) söyleyen Erdoğan, meğer Suriye’de bir yapılanma oluşturulduğunu da farketmemiş!

Gelişmelere en ilgisiz yurttaşımızın bile bildiği bir gerçeği Erdoğan‘ın yeni yeni farkediyor(!) olması mümkün mü? Elbette değil. Daha 1,5 yıl önce Ankara’ya çağırdıkları PYD lideri Salih Müslim‘e “yeterki SUKO’ya katıl, özerkliğe karışmayız” diyen bir iktidar, Suriye’de özerklik benzeri (kanton) bir yapılanma oluşturulduğunu yeni farketmiş olabilir mi?

AKP ile Salih Müslim‘in o görüşmesinden beri PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde üç kanton ilan ettiğini kutuplarda yaşayanlar bile biliyor!

YANLIŞTAN DÖNME İŞARETİ DEĞİL

Erdoğan konuşmasında daha önce söylediği şu gerçeği de yineledi: “Kobani’ye verilen mühimmat, terör örgütlerine gönderildi.”

Bu ABD’ye bir eleştiri mi? Cümleye çıplak baktığınızda elbette öyle görünüyor ama cümle ancak şu sorularla birlikte siyasi anlamını kazanıyor:

ABD’nin IŞİD’le savaşsın diye PYD’ye silah vermesi ile AKP’nin PYD’ye destek olması için Kobani’ye koridor açıp peşmerge göndermesi ve Irak’ın kuzeyindeki kamplarda peşmergelere yoğun askeri eğitim vermesi aynı düzlemde değil mi?

Erdoğan‘ın bu tür çıkışları zaman zaman “yanlıştan dönme” şeklinde algılanıyor. Yanlıştan dönmelerini biz istemez miyiz? Ancak bu çıkışlar “yanlıştan dönme” işareti değil, ABD’yle Suriye pazarlığının söylemleridir ve Halep merkezli çıkarlarıyla ilgilidir!

KÜRT KORİDORU HEDEFİ İÇİN

İlk günden beri önemle vurguluyoruz. ABD’nin IŞİD stratejisi Kürt Koridoru inşası içindir. Taşeronları aracılığıyla yürüttüğü Suriye savaşında istediği sonucu alamayan Washington, 9 Haziran 2014’ten itibaren yeni bir planı deniyor.

ABD, Irak’ta Bağdat ile Erbil yönetimlerinin arasına, Suriye’de Şam ile Türkiye arasına sosis gibi giren IŞİD’i bu bölgelerden çıkardığında ne yapacak? Bölgeyi Bağdat ve Şam’a mı teslim edecek? ABD’nin IŞİD stratejisinin anlamı işte bu sorudadır!

Yanıtları da adım adım ortaya çıkmaktadır: Peşmerge Kerkük’ü işgal etti. IŞİD’in eline geçen Musul ile Telafer arasındaki bölge, Sincar’ın alınmasıyla fiilen Erbil’in kontrolüne girdi. (Sincar ve çevresi daha önce Kürt Bölgesi’nin sınırları içinde değildi). IŞİD’in dağıttığı Türkmenlerin bölgeleri, tek tek peşmergenin işgaline uğruyor.

Bu şekilde Irak’ta Barzanistan’ın sınırları genişletilecek ve Suriye’de PYD bölgesi oluşturulacak, hedef bu!

ÖCALAN: MÜZAKERE TASLAĞINDA ANLAŞTIK

Tüm bunlar aslında AKP ile PKK’nin yürüttüğü müzakerenin de konusudur. Öcalan‘ın Ortadoğu mesajları, PKK’nin Irak ve Suriye’de önüne daha çok silahlanma hedefi koyması vs. bu tablonun içindedir.

17 Aralık günü AKP Hükümeti’nin gizlice İmralı’ya götürdüğü HDP heyetinin Öcalan‘dan getirdiği mesajlar bile buna işaret etmektedir. Hatip Dicle söylüyor: “Öcalan ‘devletle müzakere taslağında anlaştık’ dedi.”

Dicle‘nin bu anlaşmanın sadece Türkiye’yi değil, Ortadoğu’yu da ilgilendirdiğini söylemesi anlamlı!

Öcalan‘ın “anlaştık” dediği taslak, özü itibariyle AKP’nin değil ABD’nindir ve Cemil Bayık o nedenle “süreç durursa ayaklanırız” mesajı vermektedir!

Kerkük’ün işgali, Barzanistan’ın genişletilmesi, Suriye’nin kuzeyindeki kantonlar, ABD’nin PYD’yi silahlandırması, peşmergenin eğitilmesi, Kobani koridoru, AKP ile PKK’nin anlaştığı “özerklik” hedefli müzakere taslağı… Hepsi ana tablonun parçalarıdır.

Peki Erdoğan bu tabloyu görmüyor mu? Erdoğan da bu tablonun içindedir!

Erdoğan’ın mesajının, bölge gerçeği ve Rusya faktörü nedeniyle Türk devleti içinde (AKP’yi de zorlayan) oluşan Suriye konusundaki 2. eğilim işaretiyle bir ilgisi yoktur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
22 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: