Cizre’deki çatışmanın hedefi

YDG-H ile HÜDA-PAR arasında, daha doğrusu PKK ile Hizbullah arasında Cizre’de yaşanan çatışmayı her iki taraf da “provokasyon” olarak niteledi.

DTK Genel Başkanı Hatip Dicle, olayın “çözüm sürecine yönelik gelişmeleri içine sindiremeyen ve toplumu uçlaştırarak bundan çıkar sağlayan derin güçlerin bir povokasyonu” olduğunu söyledi.

DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek de tıpkı Dicle gibi olayı “çözüm sürecini provoke etme amaçlı” diye yorumladı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da “Cizre’de karanlık bir provokasyon tezgahlandı” dedi.

Cizre’deki çatışmanın diğer tarafı olan HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz da, aynı şekilde olayı “çözüm sürecine yönelik provokasyon” diye savundu.

Birbiriyle çatışan PKK ile Hizbullah gibi AKP de olayı “açılıma karşı provokasyon” olarak değerlendirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu “çözüm süreciyle ilgili ne zaman bir gelişme olsa, bir provokasyonla karşılaşıyoruz” dedi.

Peki PKK, Hizbullah ve AKP aynı fikirde olduğuna göre, provokasyonu kim yapıyor?

Örneğin “ne zaman sonuca yaklaşsak karanlık bir el devreye giriyor” diyen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan kimi kastediyor?

KANDİL İLE YASAL PARTİLERİN FARKLI TUTUMU

Kuşkusuz olay dikkat çeken ilginçlikler taşıyor:

1) DBP’nin Cizre örgütü olaydan bir gün önce HÜDA-PAR’ın Cizre örgütüne bir “barış” ziyareti yapmıştı!

2) Gece 3’te başlayan olaylara 8 saat sonra müdahale edilebildi. Açıklamalara göre gecikmenin nedeni mahalle girişine kazılan hendeklerdi. (Hendeklere rağmen yine de 8 saat müdahale edilememesi kabul edilir değil!)

3) PKK’nin gençlik örgütü, olaydan üç gün önce Kandil’de yapılan kongresinde, Açılım için eylem yöntemlerini değiştirme kararı almış ve bunu kendi kamuoyuna ilan etmişti: Artık kepenk kapattırmayacakları, molotof atmayacaklardı ve maskeli eylem yapmayacaklardı!

Ancak YDG-H, bu karardan üç gün sonra maskeli ve kalaşnikoflu eylemcileriyle Cizre’deydi!

4) YDG-H çatışmadan birgün sonra yaptığı yazılı açıklamada olayı DTK, DBP ve HDP’den farklı değerlendirdiğini ortaya koydu. YDG-H devleti suçladı!

5) PKK’nin en üst organı olan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı da olayı yasal partilerden farklı yorumladı. KCK, AKP’yi suçladı!

AKP’NİN TEZİNE UYAN TABLO

Meselenin nasıl yorumlandığı üzerinden bir eksen belirlersek, kabaca şu sonuca ulaşırız: AKP, PKK’nin yasal ögütleri ve Hizbullah bir tarafta, Kandil ile PKK’nin gençlik örgütü diğer tarafta!

Tek başına bu tablo bile yeterince karışık!

Ancak tablo, AKP’nin genel olarak dile getirdiği “derin PKK” tezine de uygun. O teze göre “derin PKK” AKP ile Öcalan‘ın yürüttüğü Açılım’ı sürekli baltalamaya çalışmaktadır. Duruma göre AKP tezinde güncellemeler yapar ve “derin PKK” bazen Ergenekon’un, bazen İran’ın ve bazen de İsrail’in çıkarlarına göre hareket eder!

Bunun Açılım’ı kamuoyuna yutturma çabalarından biri olduğu ortada.

ÖZERKLİĞİN PİLOT BÖLGESİ: CİZRE

Peki Cizre olayını biz nasıl değerlendiriyoruz? Elimizde net bir değerlendirme yapacak kadar veri yok. Şimdilik şu noktalara dikkat çekiyoruz:

1) Bu tip olaylar, ilk bakışta Açılım’ı baltalayan olaylar gibi gözükse bile, sonuçları bakımından Açılım’a yaramaktadır; basınçlı kabın patlamasını engelleyen gaz çıkışı gibidir!

2) AKP ile PKK’nin anlaştığı müzakere taslağında özerklik var ve özerkliğin pilot bölgesi öncelikle Cizre’dir!

3) Cizre’deki çatışmanın kamuoyunda bıraktığı iz: Türkiye’nin bir bölgesinde PKK ile Hizbullah hakimiyet için çatışıyor!

Bitirirken, Açılım’ın fiili yürütücüsü olan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘ın şu son açıklamasını dikkatinize sunalım: “Derin devlet yapılanması, paralel devlet yapılanması, alternatif devlet yapılanması, ister Ergenekon’u, ister paralel devleti, ister KCK’si, milletin iradesine, devletin otoritesine musallat olan her kim varsa bunlara eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.”

Akdoğan‘ın Ergenekon davasını yakın zamanda “cemaatin Türk Ordusu’na kumpası” diye değerlendirdiğini ve KCK ana davası tutuklusuyken tahliye edilen Hatip Dicle ile Açılım’da yakın mesai yaptığını önemle belirtelim!

AKP yeniden Ergenekon ve KCK diyerek ve ikisini Cemaatle aynı kefeye koyarak acaba ne planlıyor? İnceleyeceğiz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: